Devler Ligine Şampiyon Olarak Mı Gitti?

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Trabzon şampiyon olarak gitmedi!

Trabzon şampiyon olarak gitmedi!

"Federasyon bizi niye Fenerbahçe'nin yerine yolladı" sorusuna da "Biz yollamadık, UEFA 'runner up' (yarışmacı ikinci) olarak aldı" cevabı verdi. Peki Yargıtay kararı UEFA'yı etkileyecek mi? O soruyu da hukukçular cevapladı.

Geçen haftaya damgasını vuran Fenerbahçe-Trabzonspor derbisi öncesi, karşılaşma ile ilgili çarpıcı bir olay yaşanmıştı. Trabzonspor internet sitesinden "2010-11 sezonu şampiyonu takımımız, Fenerbahçe maçının hazırlıklarını sürdürdü" haberi geçilmişti. Hasan Yener’den kritik soru İlginç tartışma BUGÜN TV'deki Gol Çizgisi programında masaya yatırılırken, kulüp genel sekreteri Hasan Yener canlı yayına bağlandı. Yener “Şampiyon biziz. Değilsek, federasyon bizi niye Şampiyonlar Ligi'ne gönderdi. UEFA bizi niye aldı" ifadelerini kullandı.

Peki o sezon Federasyon ve UEFA cephesinde gerçekten neler yaşanmıştı? Dönemin federasyonunda üst düzey görev yapan bir yetkilinin verdiği bilgiye göre, Trabzonspor'u Devler Ligi'ne federasyon yollamadı. Zaten o zamanki Başkan Mehmet Ali Aydınlar da “Trabzonspor'u almalarına şaşırdım” demişti.

Aydınlar'ın “Ne kupası? Sizin de mahkemede dosyanız var” diyerek Bordo-Mavililerin kupa isteğini geri çevirdiği de belirtiliyordu. Bu arada dava savcısının Yargıtay'a yaptığı itiraz içinde Trabzonspor Başkanı Şener için de teşvik priminden ötürü ceza alması isteği var.

Mesele kontenjanla alakalı

Aynı yetkiliye dönecek olursak; ifadesi aynen şöyle: “Biz yollamadık. UEFA, Fenerbahçe olmayınca 'runner up' (yarışmacı ikinci) olarak Trabzonspor'u çağırdı. Şampiyonlar Ligi'ne gitmeleri, şampiyon sayılmalarıyla ilgili değil.” Yani o yetkiliye göre bu tamamen kontenjandaki boşlukla ilgili bir mesele. Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş'in “Ortadaölü ve katil var. Ölüyü gömecek, katilin cezasını vereceksin” söylemiyle ısınan, meslektaşı Aykut Kocaman'ın "Şampiyonluğumuza saygı duyarlarsa daha da büyürler" cevabıyla alevlenen 'tartışma ateşi'nin sonunun nereye gideceği bilinmiyor.

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener BUGÜN'e konuşmuş ve Kocaman'a “Onlar da bize saygı duysun” yanıtını vermişti. Yargıtay'dan çıkacak kararın UEFA'yı ve TFF'yi ne kadar etkileyeceği de merak edilirken, değiştirilen TFF Futbol Disiplin Talimatı’nda şike ve teşvikin sahaya yansıyıp yansımama ayrımı var. Adli yargı ise böyle bir ayrımaramıyor. UEFA ya adli yargıyı esas alacak ya da üyesi olan Federasyon’u dinleyecek.

DETAY

Ulusal talimatlara göre eğer bir takımı Şampiyonlar Ligi'ne Türkiye Futbol Federasyonu göndermezse, sıralamadaki bir sonraki takımın gideceği belirtiliyor. Aydınlar federasyonu, Fenerbahçe'yi UEFA'nın almadığını ileri sürüyordu. Fakat sonradan ortaya çıktı ki, UEFA 'ince bir operasyonla' bütün faturayı TFF'ye ihale etmiş ve adeta köşeye sıkıştırarak kararı Türkiye'ye aldırmıştı. Trabzonspor da talimatlar gereği Fenerbahçe'nin yerine gitti. Ancak o dönem bu işlemin 'tedbir amaçlı' yapıldığı, bu değişikliğin Trabzonspor'un şampiyon olarak kabul edildiği anlamı taşımadığı belirtiliyor.

Adli yargıda şike ve teşvikin sahaya yansıyıp yansımadığına bakılmıyor. TFF talimatlarında ise sahaya yansıma yoksa kulüplere ceza verilmiyor, kişilerle sınırlı kalınıyor.

Hal böyleyken;

Soru 1: Yargıtay'dan Fenerbahçe'nin aleyhine sonuç çıkarsa kupa el değiştirir mi?

Soru 2: UEFA bu olaya nasıl bakar? Savcı yaptığı itirazda Trabzonspor başkanı Sadri Şener'in teşvik priminden dolayı ceza almasını istedi. Yargıtay'dan bu yönde karar çıkarsa Trabzonspor'un durumu ne olur?

Şener AİHM’e gidemez

Cevap 1: Yargıtay'dan aleyhte bir karar çıksa dahi kupanın el değiştirmesi teorik olarak mümkün ama fiili olarak TFF böyle bir karar vermez. UEFA, şampiyonun kim olduğuyla ilgilenmez. O sadece kendi organizasyonları açısından bakar.

Cevap 2: Tahkim kararın değişikliği yönünde başvuruda bulunursa, yeniden bu konuda yargılama yapılabilir. Ama şu anki talimata bakarsak Trabzonspor'un aleyhine bir karar çıksa dahi kulübün ceza alması mümkün değil. Sadri Şener "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gideceğiz" diyor. Oraya gidemez çünkü onlar sportif davalara bakmaz. Alpay Köse (Spor Hukukçusu)

6222'nin hükmü yok

Cevap 1: Değiştirmez, UEFA da bakamaz. Bu inceliğin kimse farkına varmadı. UEFA talimatları TBMM'den geçti. Yani TBMM'den TFF kanunu çıktı. TFF kanununda, 'Sahaya yansıyıp yansımadığına talimatlar karar verir' diyor. Sahaya yansımamışsa kulüplere ceza verilmiyor. Ceza kanunları başka bir olay. Yansımışsa 6222 ceza veriyor. Çünkü uluslararası kanun TBMM'den geçtiğine göre, Türk Ceza Kanunu- ’nun 5. maddesi "Bu kanunun genel hükümleri özel ceza kanunlar ve ceza içeren kanunlardaki suçlarda uygulanır" der. Yani 6222 TFF yasasına aykırı olamaz. O maddede verilen ceza para cezasının üstüne çıkamaz. 6222'nin hiçbir hükmü yok.**

Cevap 2: Trabzonspor'un durumunda da hiçbir şey olmaz. Teşvik sahaya yansıdı mı acaba? Ali Rıza Dizdar (Spor Hukukçusu)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Aykut KocamanFenerbahçeFenerbahçe Spor KulübüKatilŞampiyonlar LigiŞenol GüneşTFFTrabzonspor KulübüTürkiye Büyük Millet MeclisiUEFAYargıtayfutbololay
Görüş Bildir