Dev Teleskopta Canon Lensleri Kullanılıyor

4PAYLAŞIM

Dev Teleskopta Canon Lensleri Kullanılıyor!

Dev Teleskopta Canon Lensleri Kullanılıyor!

Evrenin sırlarını araştıran dev teleskopta bu önemli ismin lensleri kullanılıyor!

Karanlık madde ve karanlık enerji gözlemi aracılığıyla evrenin sırlarının çözülmesine yardımcı olan Subaru Teleskop , uzay araştırmalarında hep ön planda olmuş devasa boyutta bir teleskop. Teleskobun en temel bileşeni olan Hyper Suprime-Cam Asal Odak Kamerası , Canon tarafından geliştirilen ve üretilen bir düzeltici lens donanımına sahip.

Subaru Teleskop, dünyadan yaklaşık 13 milyar ışık yılı uzak mesafedeki cılız ışık sinyallerini alma ve bunları insan gözüyle görülebilir net görüntülere dönüştürme kapasitesine sahip. Bu devasa teleskop, 8 metre sınıfındaki teleskoplar arasında özel bir yere sahip. Asal odakta bir gözlem enstrümanının bulunması sayesinde, yıldız ışığının ışık bozulmaları ve atmosferik dağılımı düzeltiyor ve geniş bir görüş alanında yüksek görüntüleme performansı sunuyor.

Bu teleskop için Hyper Suprime-Cam (HSC) adı verilen ultra geniş görüşlü asal odak kamerasının geliştirilmesi gerekiyordu. Canon, yarı iletkenler için geliştirdiği optik sistemlerde ve sahip olduğu çeşitli teknolojilerde yılların getirdiği deneyimi devreye sokarak, HSC'nin geliştirilmesi sırasında karşılaşılan güçlüklerin üstesinden gelmeyi başardı.

NAOJ (Japonya Ulusal Astronomik Gözlemevi) tarafından yürütülen bu proje için Hyper Suprime-Cam (HSC) adı verilen ultra geniş görüşlü asal odak kamerasının geliştirilmesi gerekiyordu. Bu geliştirme sayesinde, aralarında çok cılız ışık yayan galaksiler olmak üzere, daha fazla galaksi gözlenebilecek ve çok daha kısa süre içinde evrenin daha geniş bir alanı taranabilecekti.

HSC düzeltici sistemini geliştirme ve üretme işi Canon'a verildi. Kağıt üzerinde çok basit görünen bu işlemde hedef çapı üç katı artırmaktı, görüş alanını teorik olarak zaten üçe katlanacaktı. Ancak bu durumda, işlem o kadar da kolay değildi. Çünkü düzelticinin Subaru Teleskobun mevcut yapılandırılması nedeniyle değiştirilemeyen, ağırlık ve boyutsal anlamda çok sıkı sınırlandırmalara uygun şekilde üretilmesi gerekiyordu. Canon bu noktada, yarı iletkenler için geliştirdiği optik sistemlerde ve sahip olduğu çeşitli teknolojilerde yılların getirdiği deneyimi devreye soktu.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir