Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Derleme - Kovid-19 Salgınıyla İlgili Dünyada Son 24 Saatte Yaşanan Gelişmeleri Derleyerek Yayımlıyoruz. Saygılarımızla. Aa

0PAYLAŞIM

Derleme - Kovid-19 Salgınıyla İlgili Dünyada Son 24 Saatte Yaşanan Gelişmeleri Derleyerek Yayımlıyoruz. Saygılarımızla. Aa

SARAYBOSNA Anadolu Ajansı - Dünya genelinde yeni tip koronavirüs Kovid-19 bulaşanların rakamı 29 milyon 928 bine, salgında yaşamını kaybedenlerin rakamı 942 bine, iyileşenlerin rakamı ise 21 milyon 686 bine ulaştı.

Hadise rakamları Amerika Birleşik Devletleri'de 6 milyon 789 bine, Hindistan'da 5 milyon 20 bine, Brezilya'da 4 milyon 384 bine, Rusya'da 1 milyon 79 bine çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri'de federal hükümetin, Kovid-19 aşısını sene sonundan itibaren tüm Amerikalılara fiyatsız olarak sunmak için kapsamlı bir tasarı hazırladığı belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Mike Pence, Amerika Birleşik Devletleri Yiyecek ve İlaç Yöneti FDA tarafından onaylandığında, kendisi ve ailesinin aşı olmak için kararsız etmeyeceğini açıkladı.

İspanya'da ortaokul ve lise talebeleri, "Kovid-19'a karşı nitelikli, tehlikesiz ve surat surata eğitim" arzıyla ülke genelinde 3 günlük ders vazgeçme eylemi başlattı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, salgınla çabada ikinci bir milli çapta karantinanın ülke için mali açıdan trajedi olacağını söyledi.

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, Akdeniz'de yaşanan hareketlilik sebebiyle Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne GKRY yarın asıllaştıracağı seyahati, birliktesiki kurulda yer alan bir bireyde Kovid-19 tespit edilmesi sebebiyle iptal etti.

Birleşmiş Milletler BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, salgının vahim bir dönüm noktasına eriştiğine dikkati sürükleyerek, ''Syosunun hakimiyetten çıkmaya devam ediyor ve virüs bugün karşı karşıya olduğumuz en büyük küresel güvenlik tehdidi.'' dedi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD, küresel ekonomik görünümün salgın sebebiyle son derece bilinmez kalmaya devam ettiğini belirterek, haziranda yüzde 6 olarak açıkladığı küresel ekonomide küçülme varsayımını yüzde 4,5'e düşürdü.

Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar Konseyi, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'nın hadise rakamlarındaki çoğalış sebebiyle 3 haftalığına imana kapatılması kararını iptal etti.

İngiltere merkezli bir sıhhat araştırmaları kuruluşu, Suriye'nin başşehri Şam'daki olayların yüzde 98,75'inin sayılmadığını iddia etti.

Güneydoğu Asya ülkesi Vietnam, salgın sebebiyle 1 Nisan'da ara verdiği beynelmilel ticari uçuşları kısmen yine başlatacağını duyurdu.

Gine'de salgın sebebiyle duyuru edilen sıhhat alanındaki acil gidişatın 1 ay daha uzatılmasına karar verildi.

Malezya Başbakanı Muhyiddin Yasin, hadiselerde büyük bir çoğalış görülürse caddeye çıkma yasağının yine duyuru edilebileceğini açıkladı.

İsrail'de son 24 saatte 5 bin 523 bireyde virüs tespit edildi, böylece salgının başından bu yana azami günlük hadise rakamı görüldü.

Endonezya'da 3 bin 963 yeni olayla şu ana kadarki azami günlük hadise rakamına erişilirken, Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Endonezya'nın gelecekteki potansiyel Kovid-19 aşısına ulaşım ve mali takviyelere ait Birleşmiş Milletler Çocuklara Dayanak Fonu UNICEF ile iş birliği imza attığını açıkladı.

Dünya Sıhhat Teşkilatı DSÖ, Kazakistan'da geliştirilen ikinci Kovid-19 aşı adayının müracaatını kayıt altına aldı.

Avustralya Federal Hükümeti, yurt dışında mahsur kalan Avusturyalıların ülkeye daha tez dönebilmeleri için eyalet ve bölge idarelerine yaptığı çağrıda, otel karantina kapasitelerini yüzde 50 oranında artırmalarını istedi.

Victoria Eyalet Başbakanı Daniel Andrews, ikinci dalganın başlamasıyla ertelenen acil olmayan operasyonların bölgesel Victoria'da bugünden, Melbourne kentindeyse 28 Eylül'den itibaren yine başlayacağını dile getirdi.

Güney Afrika'da piskoposlar, hükümetin Kovid-19 ihalelerinde yolsuzluk yaptığı iddiasıyla Sessiz Performans şovu tertip etti.

Beynelmilel kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, küresel imalat sektörünün salgının neden olduğu krizin en makûsunu geride vazgeçtiğini ve sektörün derlenmeye hazır olduğunu bildirdi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir