Der Spiegel: 'Alman İstihbaratı İsrail'den NASA'ya Kadar Herkesi Dinledi'

 > 
26PAYLAŞIM

Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı'nın (BND), dost ve müttefik ülkelere ait bakanlıkları, şirketleri ve uluslararası kuruluşları dinlediği iddia edildi.

Alman Der Spiegel dergisinin haberine göre BND, dinleme faaliyetlerinde ABD Dışişleri Bakanlığı, İngiltere Savunma Bakanlığı ve İsrail Başbakanlık Ofisi'ni de hedef aldı.

BND'nin ayrıca Uluslararası Para Fonu (IMF), Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) da aralarında bulunduğu çok sayıda uluslararası kuruluşu ve Birleşmiş Milletler'in (BM) çeşitli birimlerini de dinlediği iddia edildi.

‘Almanya'daki Büyükelçilik ve Başkonsoloslukların Neredeyse Tamamı Dinlendi'

Başbakan Angela Merkel'in "Dostlar arasında casusluk olmaz" sözüne rağmen BND'nin izleme listesinde AB ülkelerinden binlerce telefon ve faks numarası ve e-posta adresi olduğunu yazan dergi, Avrupa ülkelerinin Almanya'daki büyükelçilikler ve başkonsolosluklarının da neredeyse tamamının dinlendiğini öne sürdü.

Dergiye adının gizli kalması koşuluyla konuşan bir istihbarat yetkilisi, dost ülkelerin istihbarat servisleri arasında bile karşılıklı güvenin ve bilgi paylaşımının son derece sınırlı olduğunu belirtirken, bu nedenle dost ülkelere yönelik olarak da dinlemelerin yapılabildiğini anlattı.

Avusturya ve Belçika'da Dinlendi

Der Spiegel'e göre BND tarafından dinlenen kurumlar arasında komşu ülkeler Avusturya ve Belçika'nın içişleri bakanlıkları da bulunuyor.

BND'nin dinlemelerde kullandığı listede, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ABD Hava Kuvvetleri'ne ait birimlerin yanı sıra, birçok uluslararası yardım kuruluşu da bulunuyor.

Sputniknews

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir