Görüş Bildir

Deprem mi Oldu? Son Deprem Nerede Oldu? En Riskli Bölgeler ve Fay Hattı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Anasayfa > Güncel

Bugün sabah saatlerine meydana gelen Ege Denizi’nde İzmir’in Urla ilçesi açıklarından 5.1 büyüklüğünde deprem yaşanmasıyla vatandaşlar panik içerisine girmeye başladı. İzmir’de sabah saat 07.00’da meydana gelen deprem, İzmir merkez ve ilçelerinde de hissedildi. Kandilli Rasathanesi, depremin büyüklüğünü 5.3 olarak duyurdu. Ege Denizi’nde yaşanan bu deprem sonrası AFAD ve Kandilli son depremler ekranı araştırılmaya başlandı. AFAD ve Kandilli Rasathanesi, yaşanan tüm depremleri liste halinde takipçileriyle paylaşıyor. Deprem sonrası en çok merak edilen konulardan biri de 'en riskli bölgeler neresi?' ve 'fay hattı sorgulama nasıl yapılır?' soruları oldu. İşte AFAD ve Kandilli son depremler ekranı…

Ülkemizin deprem kuşağında yer alması nedeniyle sıklıkla yaşanan sarsıntılar, gözleri Kandilli ve AFAD’ın yayınladığı son deprem haberlerine çevirmiş durumda. Türkiye aktif fay hatlarının üzerinde bulunuyor. Bu nedenle irili ufaklı sarsıntılar sıklıkla meydana gelmekte. İzmir’de bu sabah saatlerinde deprem paniği yaşandı. Urla ilçesi açıklarında yaşanan 5.1 büyüklüğünde deprem sonrasında, 4.1 ve 3.0 büyüklüğünde iki artçı sarsıntı daha oldu. Yeni güne depremler uyanan vatandaşlar, yaşanan son depremleri öğrenmek istiyor. İşte AFAD ve Kandilli son depremler ekranı ve fay hattı sorgulama ekranı haberimizde…

30 Kasım 2021 AFAD ve Kandilli Son Depremler

30 Kasım 2021 AFAD ve Kandilli Son Depremler

AFAD ve Kandilli Rasathanesi, ülkemizde ve komşu ülkelerde meydana gelen depremleri liste halinde takipçileriyle paylaşıyor. AFAD ve Kandilli Rasathanesi’nin paylaşımlarına bakarak çevrenizde deprem gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol edebilirsiniz.

Yurtta ve dünyada meydana gelen son dakika deprem olaylarını sürekli olarak güncelleyerek kamuoyuna sunan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve AFAD son depremler listesi verileri şöyle;

KANDİLLİ RASATHANESİ SON DEPREMLER LİSTESİ

AFAD SON DEPREMLER SAYFASI

Ciddi Deprem Riski Taşıyan 24 İl Açıklandı!

Ciddi Deprem Riski Taşıyan 24 İl Açıklandı!

Aktif fay hatlarının üzerinde bulunmasıyla ciddi deprem risklerini barındıran ülkemiz depremin en yoğun yaşandığı coğrafyaların başında geliyor. Türkiye’de çoğu il birinci ve ikinci derece deprem bölgesi içinde bulunurken bilim insanları 24 il merkezi ve yurt genelindeki 120 ilçenin ciddi deprem riski altında olduğunu açıkladı.

Deprem riskinin yüksek olduğu ülkemizde uzmanlar 500 diri fay olduğunu, bu yüzden depremlere toplum olarak alışılması gerektiğini söylüyor. Özellikle de 24 ilin risk altında olduğunu ifade eder yer bilimci uzmanlar, bu 22 ilde yüzey kırıklarının da oluşabileceği depremler olma ihtimalinin bulunduğunu dile getiriyor.

Özellikle Ege Marmara’daki birçok şehrin listede yer alması dikkat çekiyor. Peki, şehir merkezinde diri fayların bulunduğu o şehirlerimiz hangileri?

Fay Hattı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Fay Hattı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Maden Teknik ve Arama Genel Müdürlüğü fay hattı sorgulama sistemi sayesinde herkes evinin altından fay hattının geçip geçmediğini öğrenebilir. Yaşadığınız binanın güvenli olup olmadığını öğrenebilmek için aşağıda yer alan fay hattı sorgulama ekranına tıklayın.

Türkiye'nin bir numaralı gündem maddesi İzmir'de meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki deprem. Vatandaşlar İzmir depreminin ardından 'Evimin altından fay hattı geçiyor mu?' sorusuna yanıt aramaya başladı. Fay hattı sorgulama ekranı aracılığıyla evinizin altından fay hattının geçip geçmediğini öğrenebilirsiniz.

2021 FAY HATTI SORGULAMA EKRANI

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?