Deniz Kuvvetleri'nde Alternatifsiz Komutan

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Deniz Kuvvetleri'nde Alternatifsiz Komutan

Deniz Kuvvetleri'nde Alternatifsiz Komutan

Bu yıl Ağustos ayında yapılacak olan Yüksek Askeri Şura toplantısında Deniz Kuvvetlerinin başına alternatifi olmayan bir isim gelecek. Balyoz ve diğer davalar nedeniyle yaşanan tutukllamalar dolayısıyla, terfi edebilecek tek Koramiral, Bülent Bostanoğlu kaldı. Bostanoğlu’nun rakipsiz biçimde Oramiralliğe terfi edip, Deniz Kuvvetleri Komutanı olması bekleniyor.

Gazeteport’un haberine göre; Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel’in görev süresi uzatılmadığı taktirde, Donanma Komutanı Koramiral Bülent Bostanoğlu, 30 Ağustos 2013 tarihinden itibaren Oramiral olacak ve doğrudan Deniz Kuvvetleri Komutanlığına getirilecek.

1949 yılından bu yana Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak görev yapan 24 isim, Oramiral olduktan sonra 2 yıl süreyle Donanma Komutanlığı yapmış ardından Deniz Kuvvetleri Komutanlığına atanmıştı. Bu yıl ise Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner’in istifası nedeniyle denizde Oramiral kalmadı, Koramiral Bostanoğlu Or rütbesine yükselince, Deniz Kuvvetlerinin başına geçecek. Bostanoğlu, Ağustos ayındaki YAŞ’a kadar Kor rütbesi ile Donanma Komutanlığı yapacak.

YAŞ’ın bu yılki toplantısında Deniz Kuvvetlerinde görevli 15 Amiralin durumu ele alınacak. Bu isimlerden Koramiral Can Erenoğlu, Tümamiraller Soner Polat ve Semih Çetin, Tuğamiraller Levent Görgeç ve Osman Kayalar tutuklu oldukları için terfi şansları bulunmuyor. 2013’ün Deniz Kuvvetleri listesi şöyle:

ORAMİRAL: Emin Murat Bilgel

KORAMİRAL: Bülent Bostanoğlu, Can Erenoğlu

TÜMAMİRALLER: Serdar Dülger (Temditli) Soner Polat, Ali Semih Çetin, Hasan Uşaklıoğlu

TUĞAMİRALLER: Ekmel Özdengil (Temditli) Mesut Özel, Macit Arslan, Gündüz Alp Demirus, Levent Görgeç, Ahmet İskender Yıldırım, Hakan Üstem, Osman Kayalar (AAE)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Balyoz Davası
Görüş Bildir