Deniz Feneri Davası 'Sıfırlandı'

 > -

Almanya’da ‘Yüzyılın yolsuzluğu’ olarak adlandırılan "Deniz Feneri E.V" ile bağlantılı olarak İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava karara bağlandı. 

Mahkeme, 20 sanıktan hiçbirine ceza vermedi. Bazı sanıklar için "Beraat" bazı sanıklar için de "davanın düşürülmesi" kararları verildi.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuksuz sanıklar Zekeriya Karaman, Zahid Akman, Gökhan Gürbüz, Mehmet Gürhan, Firdevsi Ermiş, Erdoğan Kara, Ahmet Coşar, İzzet Kurum, Ali Solak ve İsmail Karahan ile sanık avukatları hazır bulundu.

“İddialar soyut kalmıştır beraat kararı verilsin”
Duruşmada söz alan bazı sanıkların avukatı Ersan Şen, müvekkillerinin Deniz Feneri e. V. ile bağlantılarının olmaması ve delillerin yetersizliği sebebiyle beraatlerini talep etti. Avukat Şen, “Sanıkların işlemedikleri suçlardan ötürü beraat etmeleri gerekmektedir. İddialar soyut kalmıştır. İddiaya konu suçların gerçekleşmediği sabit olduğundan haklarında beraat kararı verilmesini talep ediyoruz” dedi.

“Deniz Feneri ile hiçbir ilgim yok”
Davanın bittiğini açıklayan mahkeme, sanıklara son sözlerini sordu. Sanıklardan Gökhan Gürbüz, Almanya’da hakkında dava açılmadığını, yalnızca bir soruşturma başlatıldığını ve soruşturmanın da kapandığını belirtti. Sanık Gürbüz, Deniz Feneri e. V. ile hiçbir ilgisi olmadığını savunurken Türk vatandaşı olmadığını da hatırlattı.

“Masum olduğuma inanıyorum”
Savcı “görevi kötüye kullanmak” ve “özel belgede sahtecilik” suçundan beraat isterken, “resmi evrakta sahtecilik” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ise cezalandırılmasını istediği sanık Mehmet Gürhan, “Sahte vekâletname verdiğim iddialarına ilişkin Savcı bey cezalandırılmamı talep etti. Almanya’da cezaevindeyken hücrede kalıyordum. Dolayısıyla hiç kimseyi azmettirecek durumda değildim. Türkiye’deki noteri tanımam. Ben masum olduğuma inanıyorum. Azmettirecek olsam avukatımı azmettirirdim. Beraatimi istiyorum” dedi. Duruşmada söz alan diğer sanıklar ve avukatları da beraat talebinde bulundular.

Akman'a düşme, Karaman'a beraat kararı
Mahkeme heyeti daha sonra kararını açıklamak üzere duruşmaya saat 15.00’e kadar ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan heyet hiçbir sanığa hapis ve para cezası vermedi. 

Heyet RTÜK eski başkanı Zahid Akman hakkında “güveni kötüye kullanma” ve özel belgede sahtecilik” suçlarından düşme kararı verirken sanık Zekeriya Karaman’ın ''güveni kötüye kullanma'' ve ''özel belgede sahtecilik'' suçlarından beraatine hükmetti.

Hiçbir sanık ceza almadı
Yargılanan 20 sanıkla ilgili zaman aşımı nedeniyle bazı suçlardan düşme bazı suçlardan ise beraat kararı verildi. 

Mahkeme heyeti diğer sanıklar, 

 • Ahmet Coşar ‘a ''güveni kötüye kullanma'' suçundan beraat, 

 • Ali Solak’a ''güveni kötüye kullanma'' ve ''özel belgede sahtecilik'' suçlarından beraat, 

 • Bedrettin Bülent Bilgin’e ''emniyeti suistimal'' düşme, ''resmi belgede sahtecilik'' beraat, 

 • Erdoğan Kara’ya ''resmi belgede sahtecilik'' ve ''güveni kötüye kullanma'' suçlarından beraat, 

 • Firdevsi Ermiş’e ''güveni kötüye kullanma'' düşme, ''özel belgede sahtecilik'' beraat, 

 • Gökhan Gürbüz’e ''güveni kötüye kullanma'' beraat, 

 • Hakkı Sadal’a ''emniyeti suitimal'' ve ''güveni kötüye kullanma'' suçlarından beraat, 

 • Harun Kapıyoldaş’a ''emniyeti suistimal'' düşme, 

 • İsmail Karahan’a ''güveni kötüye kullanma'' ve ''özel belgede sahtecilik'' suçlarından beraat, 

 • İzzet Kurum’a ''güveni kötüye kullanma'' beraat, 

 • Mehmet Gürhan’a ''güveni kötüye kullanma'' düşme, ''özel belgede sahtecilik'' beraat, 

 • Mehmet Taşkan’a ''güveni kötüye kullanma'' beraat, 

 • Mehmet Sıddık Balıkçı’ya ''güveni kötüye kullanma'' ve ''emniyeti suistimal'' suçlarından düşme, 

 • Mustafa Çelik’e ''güveni kötüye kullanma'' beraat, Muzaffer Şafak’a ''güveni kötüye kullanma'' beraat, 

 • Nurgül Gürhan’a ''emniyeti suistimal'' ve ''özel belgede sahtecilik'' suçlarından beraat, 

 • Ömer Zahid Karaman’a ''güveni kötüye kullanma'' beraat ve Seyyar Kutun’a ''güveni kötüye kullanma'' suçundan beraat kararı verdi.

Öte yandan, mahkeme kararında, hakkında beraat kararı verilen sanıkların tazminat isteme haklarının bulunduğunu hatırlattı.

Ne olmuştu?

 • Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Zahid Akman ve Zekeriya Karaman'ın da aralarında bulunduğu 20 şüpheli hakkında hazırladığı iddianame, Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmiş, mahkeme heyeti iddianamenin kabulünün ardından dosyayı esastan değerlendirmeye almıştı. 

 • Suçlama konusu eylemlere ilişkin yargılama yerinin İstanbul olduğuna kanaat getiren mahkeme, "yetkisizlik" kararı ile dava dosyasının görevli ve yetkili İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine hükmetmişti.

 • Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin "yetkisizlik" kararını yerinde gören İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi davanın kendi mahkemelerinde görülmesini karara bağlamıştı. 

 • 20 sanığın, "hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma, özel belgede sahtecilik ve kamu görevlisinin sahtecilik suçuna iştirak etmek" suçlarından cezalandırılması isteniyordu.

 • Milyonlarca Euro’luk bağış paralarının usulsüz kullanıldığı iddiasına ilişkin Deniz Feneri yolsuzluğu soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Savcıları Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz, aralarında Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman ile RTÜK eski Zahit Akman’ın da bulunduğu şüphelileri gözaltına almıştı. 

 • Dernek paralarının AKP’ye aktarıldığı iddialarının da gündeme geldiği soruşturmada, Akman ve Karaman “örgüt kurmak ve nitelikli dolandırıcılık” suçundan tutuklanınca, savcılar görevden alınmış, şüphelilerin şikayeti üzerine HSYK üç savcı hakkında soruşturma başlatmıştı.

Ajanslar

Kaynaklar: DHA ve Cumhuriyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir