Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Denetimli Serbestlik Nedir? Cezaevlerindeki Mahkumlar Ne Zaman Tahliye Olacak?

5PAYLAŞIM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişinin tahliye edileceğini bildirerek, "Düzenleme bir af değildir. Koşullu salıverilme tarihine kadar geçecek sürede ceza, dışarıda denetimli serbestlik olarak infaz edilecektir" ifadesini kullandı. Tahliyelerin bugün başlayacağı öğrenildi. Peki denetimli serbestlik kimleri kapsıyor, kimler faydalanabiliyor?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın verdiği bilgiler doğrultusunda bugün öğleden sonra 38 bin mahkum tahliye edilmeye başlandı.

671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle, "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun"a eklenen geçici maddeyle iki yeni düzenleme yapıldı.1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçları kapsayan düzenleme kapsamında, denetimli serbestliğin kapsamı bir yıldan iki yıla çıkarıldı. Böylece, koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan ve iyi hali de göz önüne alınacak hükümlülerin cezalarının, koşullu salıverilme tarihine kadar olan bölümü, çeşitli denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle infaz edilecek.

Bu düzenlemeyle, hükümlüler cezaevlerinde değil de dışarıda aileleriyle yaşayarak kalan cezalarını çekebilecek.Süreli hapis cezalarına mahkum edilen hükümlüler ise cezalarının "üçte ikisini" cezaevlerinde çekmeleri halinde koşullu salıverilmeden yararlanabiliyordu. Yeni düzenlemeyle bu sürede de değişikliğe gidildi. Bu kapsamda aldıkları hapis cezasının "yarısı" kadar cezaevlerinde kalan hükümlüler koşullu salıverilmeden yararlanabilecek.

Bekir Bozdağ Twitter'dan yaptığı açıklamada ilk etapta 38.000 kişinin tahliye olacağını açıkladı.

Peki tahliye kararı kimleri kapsamıyor?

a)Kasten öldürme (madde 81,82);
b)altsoya,üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları; 
c)cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102,103,104,105)
d)özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132,133,134,135,136,137,138);
e) uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188);
f)devletin güvenliğine karşı suçlar; 
g)anayasal düzene karşı suçlar;
h) milli savunmaya karşı suçlar; 
ı) devlet sırlarına karşı suçlar ve 
i) Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar.
-Bu düzenlemenin sonucu ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38.000 kişi tahliye olacaktır.
-Düzenleme,bir af değildir.Koşullu salıverilme tarihine kadar geçecek sürede ceza,dışarıda denetimli serbestlik olarak infaz edilecektir. 

Yani karar Deniz Seki'yi de kapsamıyor.

Tutukluluk süreleri de kısaldı

Düzenlemeden önce, Mahkumun cezaevinden şartlı tahliyesi için, hapis cezasının 2/3 miktarının cezaevinde geçmesi gerekiyordu. Ayrıca bu 2/3 ün dolmasına bir yıl kaldı ise, kişi bir yıl açısından da denetimli serbestlik tedbirinden faydalanıyor ve 2/3 dolmuş gibi şartlı tahıliye oluyordu. Şimdi bu iki süre de mahkumlar lehine değiştirildi. KHK kapsamında, şartlı tahliye için 2/3 yerine 1/2 yatılacak ve 1/2'nin dolmasına da 2 yıl kala denetimli serbestlik tedbirinden faydalanılarak derhal tahliye olunabilecek.

Örneğin, 12 yıl hapis cezası alan kişi, KHK öncesinde tahliye olabilmek için 8 yıl - 1 yıl =7 yıl cezaevinde kalmak zorunda iken, KHK sonrasında ise 6 yıl - 2 yıl = 4 yıl sonunda tahliye olabilecektir.

Bu düzenleme ile tahmin edilenden daha fazla mahkumun tahliye edilebileceğini düşünüyorum.

Tutukluların durumunu değiştiren ve tahliyelerini öngören bir durum KHK da yoktur. Ancak yine de, mahkumların tahliye süreleri kısaldığından, devam eden davalarda mahkemeler bunu göz önünde tutarak, tutukluları da daha erken tahliye edeceklerdir."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir