Demiryolları İşçileri Grevde

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Demiryolu Çalışanları Grevde

Demiryolu Çalışanları Grevde

DEMİRYOLLARININ özelleştirilmesiyle ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan yasa tasarısına tepki gösteren çalşanlar 24 saatlik grevi yaptıkları basın açıklamasıyla duyurdu.

Türk Ulaşım Sen (TUS) ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyesi yaklaşık 500 kişi Eskişehir Gar binasının önünde basın açıklaması yaptı. Kalabalık sık sık ’Demiryolları halkındır satılamaz’ diye slogan attı.

TUS Şube Başkanı Kemal Ürgen ile BTS Şube Başkanı Ersin Cem Para kalabalığa hitabe konuşma yaptı. Kemal Ürgen, ülke genelinde 16 Nisan 2013 tarihinde demiryollarında 24 saatlik grevin başladığını söyledi.

Ürgen hazırlanan ortak basın açıklamasında okuyarak şunları kaydetti:

Haberin Tamamı İçin:

Demiryolu Çalışanları Grevde

Bugün tüm yurtta demiryolu çalışanları 24 saat boyunca grevde olacak.

İşçiler, Demiryollarının Serbestleşmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nı protesto etmek için bir günlük iş bırakma eylemi başlattı.....

Yurt genelinde başlatılan eylem, 24 saat sürecek.

İşçiler, TCDD’nin özelleştirilmesini öngören yasa tasarısının geri çekilmesini istiyor.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Yavuz Demirkol, tasarı ile demiryollarının serbestleşme adı altında özelleştirilerek, özel sektörün tekeline verilmesinin amaçlandığını savundu.

Cnbc-e

Haberin Tamamı İçin:

TCDD Çalışanları İş Bıraktı

Ankara ve Eskişehir'de bir grup TCDD çalışanı, Demiryollarının Serbestleşmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nı protesto etmek için 1 günlük iş bırakma eylemi başlattı.

Ankara'da bir grup TCDD çalışanı, TBMM'ye sevk edilen Demiryollarının Serbestleşmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nı protesto etmek amacıyla 00.00'dan itibaren 1 günlük iş bırakma eylemi başlattı.

Gar binası önünde toplanan bir grup TCDD çalışanı, üzerlerine '' TCDD yasa tasarısı geri çekilsin'' yazılı önlükler giyip, ''Demiryolu halkındır satılamaz'', ''Demiryolu yasası geri çekilsin'' sloganları attı, ''Grevdeyiz'' yazılı pankart açtı.

Burada grup adına açıklama yapan Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Genel Başkanı Yavuz Demirkol, 156 yıllık demiryollarının kaderini ve geleceğini tayin edecek bir yasal düzenlemenin bu hafta içinde TBMM'de görüşüleceğini belirterek, ''Yapılacak her türlü değişikliğin aslında özelleştirme olduğunu bilmekteyiz. Bu nedenleTCDD bünyesinde örgütlü bulunan sendika, vakıf ve dernek temsilcileri olarak bir araya geldik'' diye konuştu.

Türkiye demiryolu ulaştırmasının serbestleştirilmesiyle ilgili yasa tasarısının 16 Mart'ta TBMM'ye sunulduğunu, imar, bayındırlık, ulaştırma ve turizm komisyonlarından geçtiğini, 441 esas numarası ile de Meclis'e sevk edildiğini kaydeden Demirkol, şöyle devam etti:

''Yapılmak istenenlerle ilgili endişe duymaktayız. Demiryollarındaki devlet tekelinin kaldırılması öngörülmektedir. Özelleştirmenin hız kazanacağı öngörülmektedir. 2012 sonu itibariyle yük taşımacılığı oranı yüzde 4,5 olan TCDD'de bugün bunun yüzde 35'inin özel şahıs vagonları ile yapıldığı düşünüldüğünde TCDD'nin nasıl bir kuşatma altında olduğu ortadadır. Bu düzenleme ile TCDD çok uluslu şirketlerin eline geçecek ve yüksek fiyatlarla yapılacak taşımacılıkta, hem milli ekonomimize darbe vurulacak hem de demiryolu hizmetinden yararlanan halkımız cezalandırılacaktır.''

Demirkol, demiryollarında kurulu bulunan sendika, dernek ve vakıflardan müteşekkil Demiryolu Çalışanları Platformu olarak 00.00'dan itibaren 1 günlük iş bırakma eylemini başlattıklarını da sözlerine ekledi.

''Yürekli insanlarız''

Eskişehir'de de KESK'e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) ve Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Ulaşım-Sen (TUS) üyeleri, 24 saat sürecek ''iş bırakma'' eylemine başlattı.

Eskişehir Gar'ında toplanan grup adına açıklama yapan TUS Genel Sekreteri Cihat Koray, ''Bizler, bu kanuna karşı çıkıyoruz. Gücümüz yettiğince karşı gelmeye devam edeceğiz. Elimizdeki tek güç, üyelerimiz. Biz yetkili değil ama yürekli insanlarız'' dedi.

Daha sonra grup, 24 saat sürecek iş bırakma eylemine başladı.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraDarbeEskişehirTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir