Demirtaş: "Türkiye'de Kürt Sorunundan Büyük, Erdoğan Sorunu Var"

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Başbakan'a Zehir Zemberek Sözler

Başbakan'a Zehir Zemberek Sözler

Bdp Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Van'dan hükümete ve Başbakan Erdoğan'a fena yüklendi. Hükümete savaş politikasından vazgeçmesi yönünde çağrıda bulunan Demirtaş, konuşmasında Erdoğan'ı sert bir dille eleştirdi. "Türkiye'de Kürt sorunundan büyük bir Tayyip Erdoğan sorunu vardır" dedi ve "Şemdinli'de alan hakimiyeti Pkk'nın elinde" tartışmalarına değindi.

Barış Ve Demokrasi Partisi Van İl Başkanlığı 3'üncü Olağanüstü Genel Kurul toplantısında Kongreye katılan Bdp Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Türkiye'de Kürt sorunundan büyük bir Tayyip Erdoğan sorunu var. Bu AKP'nin de en büyük sorunu" diyen Demirtaş, Şemdinli'de Pkk'nın 45 gündür alan hakimiyeti yürüttüğünü belirtti.

TÜRKİYE'DE İÇİRDE VE DIŞARDA SAVAŞ YAŞANIYOR

Demirtaş, Bakanlar kurulunun haberi olmadan Türkiye'nin savaşa sokulduğunu iddia etti. Demirtaş, Türkiye'nin Suriye politikalarını ve Van depremi sonrası Van'da yapılan tutuklamaları eleştirdi.

"SURİYE İLE SAVAŞMAK İÇİN 4 MİLYAR DOLAR HARCANDI"

Bdp Genel Başkanı Demirtaş, konuşmasında Başbakan Erdoğan'ı sert sözlerle eleştirdi. Demirtaş, "Biz bu ülkede savaş var diyoruz. Çıkmışlar bu yalandır diyorlar. Bu yalansa her gün bu kadar cenaze, bu kadar tank, top niye. Gerçeği neden saklıyorsunuz. Savaşı gizleyerek neyi saklıyor ve amaçlıyorsun. Savaşın boyutları bu aşamaya gelmiş gelin diyalog kanallarını açalım diyoruz. Onlar öyle bir tehlike yok diyorlar.

"BEN YALANCI OLAYIM SEN DOĞRUCU OL"

Başbakan canlı yayında, bunlar benim kaymakamımı kaçırıyor, yolları kesiyor, işadamlarını tehdit ediyor, ilçe başkanlarını kaçırıyor diyor. Ben deyince yalan. Sen, her tarafı bunlar tutmuş diyorsun. Ben diyorum ki Şemdinli'de alan hakimiyeti var, bana yalancı diyorsun ama sen diyorsun ki Urfa, Antep hariç her yerde alan hakimiyeti var Pkk'nın. Bunu sen söylüyorsun. Peki tüm yolları Pkk kontrol ediyorsa, bunu sen itiraf ediyorsan, burada Pkk'nin dışında kimse adım atamıyor diyorsan, seçimleri bile Pkk belirliyor diyorsan o zaman ben yalancı olayım sen doğrucu ol. Ben 400 kilometre demiştim, sen 20 ili içine kattın. Demek ki sen de tablonun farkındasın" diye konuştu.

TÜRKİYE'DE TAYYİP ERDOĞAN SORUNU VAR

"Türkiye'de Kürt sorunundan büyük bir Tayyip Erdoğan sorunu var. Bu AKP'nin de en büyük sorunu" diyen Demirtaş, "Onunla yola çıkanlar yarı yolda kaldı. Suriye meselesinde Başbakan ve Dışişleri Bakanı kafa kafaya vererek ülkeyi savaşa sokmuştur. Tezkere olmadan, Bakanlar Kurulu bilgisi olmadan ülke savaşa sokulmuştur. Türkiye'de içerde savaş dışarda savaş yaşanıyor. Hangi politika ile bu savaşları bitireceksin" dedi. Konuşmaların tamamlanmasının ardından diğer gündem maddeleri ile kongre devam etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBakanlar KuruluBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanRecep Tayyip ErdoğanSavaşSelahattin DemirtaşSuriyeVangündemiçerde
Görüş Bildir