Demirtaş: “Failler Ortaya Çıkmazsa Süreci Etkiler”

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ak Partili Çelik'e Twitter'dan Cevap!

Ak Partili Çelik'e Twitter'dan Cevap!

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ak Parti'li Hüseyin Çelik' in Paris' teki olayı örgüt içi infaz olabilir değerlendirmesi üzerine twitter'dan yanıt verdi.

Demirtaş," Hassas sürece binaen AKP, Paris' deki katliamın aydınlatılması için Fransa nezdinde girişimde bulunacağına örgüt içi infazdır deyip kapatıyor. Bu tutuma karşı şunu soruyorum o halde bu açıklamayı yapanların bizzat bu katliamı planlamadığını nereden biliyoruz. Telaşınız bundan mı yoksa" diye yazdı.

DHA

Haberin Tamamı İçin:

Demirtaş: “Failler Ortaya Çıkmazsa Süreci Etkiler”

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Hükümetin yapması gereken olayın ilk dakikasında örgüt içi infazdır' deyip olayı kapatmak değil Fransa'dan resmi olarak bu olayın aydınlatılması için girişimde bulunmaktır" dedi.

PKK’nın Almanya sorumlusu Sakine Cansız, Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Paris Temsilcisi Fidan Doğan ile Leyla Söylemez’in Paris’te öldürülmesin ardından BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak Fransa’ya gitti.

Türk Hava Yolları’na ait bir uçakla Kışanak ile birlikte Fransa’nın başkenti Paris’e giden BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yolculuk öncesi açıklamalarda bulundu.

"AÇIKLAMALAR SON DERECE CİDDİYETSİZ"

Atatürk Havalimanı VİP Salonu’nda Paris’te yaşanan olayla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Demirtaş, "Her şeyden önce çok vahşi bir katliam olduğu çok açık bir şekilde ortada. Türkiye’de Kürt sorunu ile ilgili yeni bir süreç başlatma girişimlerinin tartışmalarının bu kadar yoğun olduğu bir dönemde burada ki gelişmelerden bağımsız olduğu düşünülemez. Bu olayla ilgili olarak hükümetin konuya ilişkin ilk açıklamaları son derece ciddiyetsizdi. Bu olayın açığa çıkması sadece bizler açısından değil hükümet açısından da zorunluluk ve sorumluluk gereğidir. Şimdi Türkiye’deki güçlerin de zan altında olduğu dikkatlerin çekildiği bu olayda hükümetin yapması gerektiği şey olayın ilk dakikasında örgüt içi infazdır’ deyip olayı kapatmak değil, Fransa’dan resmi olarak bu olayın aydınlatılması için baskı oluşturmak ve girişimde bulundurmaktır. Hükümetten beklediğimiz budur" diye konuştu.

"FAİLLER ORTAYA ÇIKMAZSA SÜRECİ ETKİLER"

Faillerin mutlaka ortaya çıkacağını söyleyen Demirtaş konuşmasına şöyle devam etti:
Bu olayın öyle çok karanlık çok gizli saklı bir olay olamayacağını düşünmüyorum. Faillerin mutlaka açığa çıkacağını düşünüyorum. Çıkmaması halinde üstünün örtülmesi halinde sürece zarar verecek bir olaydır. Üç kürt kadın siyasetçinin bu kadar aleni bir şekilde Paris’in en kalabalık bölgesinde vahşice katledilmesinden büyük üzüntü duyuyoruz

"BU İŞLER POPÜLİST ÇAĞRILARLA OLMAZ"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "Bölücü terör örgütü ya silah bıraksın yada ülkeyi terk etsin" sözlerini değerlendiren BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, " Bu işler böyle popülist çağrılarla tabana mesaj verme kaygılarıyla olmaz. Tamam, başbakan bu çağrıyı yaptı diye PKK bu akşam silah bırakıp Türkiye’yi terketmeyecek. Bunu kendisi de biliyor. Biraz ciddi projelerle biraz ciddi tartışmalarla sürece yaklaşılsa daha katkı sunucu olur" diyerek sözlerini tamamladı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAlmanyaBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanFransaGültan KışanakHüseyin ÇelikRecep Tayyip ErdoğanSelahattin DemirtaşTerörTürk Hava YollarıTwitterolay
Görüş Bildir