'AKP'ye Oy Toplamak Yerine Diyarbakır'a Gitseydin'

 > -
Abone ol

Demirtaş, Erdoğan'ın kendisine ulaşamamasıyla ilgili, "Önemli olan bana ulaşmaları değil. Orada katliama uğrayan bir halk var, arasınlar onlardan özür dilesinler." dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendilerine ulaşamadığı yönündeki beyanına, "Kendileri bana ulaşmaya çalışmış olabilir ama. önemli olan bana ulaşmaları değil. Orada katliama uğrayan bir halk var, arasınlar onlardan özür dilesinler." şeklinde karşılık verdi.

Selahattin Demirtaş, Sancaktepe ve Pendik'teki mitingler için Atatürk Havalimanı'na geldi. Diyarbakır mitinginde meydana gelen patlamaya ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendilerine ulaşamadığı şeklindeki beyanına değinen Demirtaş, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Mesele halk, halka karşı özür borçları var"

"Aynı saatlerde Cumhurbaşkanı Eskişehir'de mitingde konuşuyor ve yine bize saldırıyor. Ne bir başsağlığı ne bir geçmiş olsun ne bir üzüntü beyanı var. Ülkenin Cumhurbaşkanı bir saat Eskişehir mitinginde konuştu. Bu vahşi katliama, saldırıya dair tek cümle etmedi. Dolayısıyla kendileri bana ulaşmaya çalışmış olabilir ama, önemli olan bana ulaşmaları değil. Orada katliama uğrayan bir halk var arasınlar onlardan özür dilesinler, üzüntülerini dile getirsinler. Buyursun Diyarbakır'a gitsinler Cumhurbaşkanı 77 milyonun cumhurbaşkanı değil mi? Katliamın yapıldığı yere çiçek bıraksın. Mesele ben değilim, mesele halk, halka karşı özür borçları var."

Havalimanından ayrıldıktan sonra İstanbul Sancaktepe’de mitingte konuşan Demirtaş’ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Bir saat konuştu, Diyarbakır’dan söz etmedi"

“Şölen yerini andırıyordu. Konuşmaya çıkacağım dakikalarda sahnenin yanında iki bomba patlattılar. Bir yandan parçalanmış arkadaşlarımızı taşımaya, alandan çıkarmaya çalışıyoruz, bir yandan bazı polisler gaz atıyor, yolu kapatmış su sıkıyor. Güvenliğimizi sağlamaktan sorumlu olanalar, meydanı gaza boğmuşlar. Yaralılar, yaralıları taşıyanlar, küçük bebekler nefes alamıyor gazdan.

“Oradan çıktığımızda televizyon açtığımızda ülkenin Cumhurbaşkanı Eskişehir’de konuşuyor. Tam bir saat canlı yayında konuştu. Tarafsızım, 77 milyonun cumhurbaşkanıyım diyen kişi bir saat canlı yayında konuştu, Diyarbakır meydanından tek cümle bile söz etmedi. Oradaki vahşetten tek cümle bile söz etmedi.

"AKP’ye oy toplamak yerine Diyarbakır’a gitseydin"

“Akşam telefonla ulaşmaya çalışmış kusura bakma, sen ülkenin cumhurbaşkanı isen iki aydır bize hakaret etmeyecek, hedef göstermeyecektin, bizi vandalların önüne kurt sürülerinin önüne linç edin gibi atmayacaktın. Ülkenin cumhurbaşkanı isen bugün miting yapmak yerine Diyarbakır meydanında taziyeye katılacaktın. Sen Diyarbakır’ın da cumhurbaşkanı isen AKP’ye oy toplamak yerine gitseydin Diyarbakır’da taziyeye katılsaydın, çiçek koysaydın, üzüntülerini belirtseydin.

“Beni arayıp ne diyeceksin. Telefona çıksam ne olur, çıkmasam ne olur, sen zaten yapacağını yapmışsın İki aydır 149 yerde partimiz saldırıya uğramış. Her yerde silahla, bombayla üzerimize gelmişler tek bir kişi gözaltına alınmamış.”

Demirtaş 5 gazetenin manşetine tepki gösterdi

Demirtaş, Star, Yeni Şafak, Güneş, Sabah ve Takvim gazetelerini gösterdi, “AKP’nin yayın organları” diyerek Diyarbakır mitingindeki patlamaya yer vermediklerini ve HDP’yi hedef gösterdiklerini söyledi.

“Beni arayacağına bu paçavraları çıkaranları ara, de ki; ‘Utanmıyor musunuz?”

"Öfkeyle değil, vicdanla hareket edeceğiz"

HDP bu ülkede barışın, kardeşliğin teminatıdır. Yarın tüm Türkiye sandık başına gidecek. Ya bu paçavra zihniyeti Türkiye’yi yönetmeye devam edecek ya da tüm halk ele vereceğiz. Ya IŞİD tecavüz ordusu zihniyeti yarından itibaren Türkiye’nin başına daha büyük bela açacak ya da oylarınız HDP’den den yana olacak ve Türkiye nefes alacak. Barışla, kardeşlikle, bir arada yaşamanın garantisi olacak.

“Sizden ricam, acımızın öfkemiz büyük ama öfkeyle, kızgınlıkla hareket etmeyeceğiz, vicdanla, ortak akılla hareket edeceğiz. Sandığa gideceğiz,  oylarımıza ve irademize sahip çıkacağız. Yarın akşam Allah’ın izniyle ve halkın desteğiyle bu belalardan kurtulacağız.

“550 halk adayı size hizmet içi yollarda. Tek bir oyun bile boşa gitmemesi lazım. HDP dışında kime oy verirseniz verin AKP’ye yarıyor. Bunları durdurabilecek tek güç biziz. Baraj altında kalırsak bu zihniyet Türkiye’yi kaosa sürükleyecek.

“Tarihi sorumluluk bilinciyle seçim kampanyamızı yürüttük. Ne ettik biz, hakkımızı istedik sadece. Biz Parti olarak seçime girme hakkına sahibiz. Bütün suçumuz barajı geçmek için halkımızdan oy istemek. En doğal hakkımız olan halktan oy istemeyi vatan haini, demokrasiye darbe olarak niteleyip meydanlarda bizi yuhalatarak linç ettirmeye çalıştılar. Yıllardır bize ait olan AKP sıralarında oturan 30’dan fazla gaspedilmiş milletvekili hakkımızı geri almak istedik.

"Elimizde bir şey var; sandık"

“Bizi Türkiye’yi bölmekle, uluslararası komplo işbirlikçiliğiyle suçluyorlar. Bu kadar alçaklığı biz de beklemiyorduk. Ne yapalım, mal bu manzara bu yapacak bir şey yok. Elimizde bir şey var; sandık.

“Yarın AKP’yi sandığa gömün ki halkın iradesinin gücünü bir kez daha anlasınlar. Siz isterseniz başarırsınız. Sizi en doğru şekilde parlamentoda temsil etmek tüm Türkiye’yi özgürlüklerde kardeşlikte buluşturmak için size layık olan çabayı ortaya koyarız. Sakın ola Türkiye AKP gidiyor diye korkmasın, büyük bir beladan kurtuluyoruz. Panik yapmaya gerek yok. Müslüman kardeşlerim, başörtülü kardeşlerim,  tüm kazanımlar korunacak daha özgür ülke yaratmak için uğraşacağız.”

Ajanslar ve Bianet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir