Demirtaş: 'Süreç Riskle Karşı Karşıya'

 > 
0PAYLAŞIM

Demirtaş: Süreç Riskle Karşı Karşıya

Selahattin Demirtaş: AKP şu anda çözüm sürecini unutmuş, rafa kaldırmış durumda. Bu çok tehlikeli bir anlayış. Büyük bir soruna ve krize yol açabilecek bir yaklaşım içerisinde AKP şu anda.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlerdirdi.

Çözüm sürecinin AK Parti hükümeti tarafından rafa kaldırıldığını ve unutulduğunu savunan Demirtaş, bunun büyük bir krize neden olabileceğini söyledi.

Sürecin duraksamaya uğradını belirten BDP Eşbaşkanı Demirtaş, süreçte atılması gereken adımların atılmadığını öne sürdü.

Demirtaş şöyle konuştu:

''İmralı'ya heyetlerin gitmesi gerekiyordu. Gazeteci heyetlerin, aydın yazar heyetlerin gitmesi gerekiyordu. Bildiğimiz kadarıyla bu konuda belli bir çalışma yürütüldü. Bir hazırlık yapıldı ama Başbakan bundan geri adım attı. Şu anda gündemde değil bu.

Dolayısıyla çözüm sürecinde atılması gereken adımların atılmadığını ve ciddi bir duraklama ve ciddi bir riskle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim. AKP şu anda çözüm sürecini unutmuş, rafa kaldırmış durumda. Bu çok tehlikeli bir anlayış. Büyük bir soruna ve krize yol açabilecek bir yaklaşım içerisinde AKP şu anda.''

BDP Eşbaşkanı Demirtaş, AK Parti'nin HSYK'nın yapısında değişiklik içeren teklifine ilişkin de konuştu.

Demirtaş, HSYK'nın yapısıyla oynanmasının son derece tehlikeli ve yanlış olduğunu, kurulun bağımsız ve anayasal bir kurum olarak inşa edilmesi gerektiğini ifade etti.

Demirtaş, ''AKP’nin HSYK'nın yapısını değiştirme girişimi tehlikeli ve yanlıştır. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun ayrı ayrı düzenlenmesi gerekir. Biz AKP-cemaat çatışmasında taraf değiliz. Pozisyonumuz haktan ve adaletten yanadır. Türkiye’deki ulusal çevreler hep derin yapılarla uzlaşma içerisinde oldular. Şu anda cemaatin ipiyle kuyuya inmeye çalışıyorlar'' dedi.

Time Türk

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir