Demirtaş: 'Süreç İlerlemek Zorunda'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Demirtaş: 'Süreç İlerlemek Zorunda'

Demirtaş: 'Süreç İlerlemek Zorunda'

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı Adası'nda Abdullah Öcalan ile görüşmek için yaptığı başvuru için konuştu: Önümüzdeki günlerde ziyaretin gerçekleşeceğini düşünüyorum.

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da bulunan ve partisinin dayanışma yemeğine katılan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı Adası’nda Abdullah Öcalan ile yapmayı planladıkları görüşmeyi değerlendirdi. İmralı’ya gitmek için BDP ve DTK eşbaşkanları olarak Adalet Bakanlığı’na yaptıkları başvuruyu bugüne bir cevap gelmediğini ifade eden Demirtaş, "Bakanlıktan bize şimdiye kadar ne ’evet’ ne de ’hayır’ diye verilmiş bir cevap yok. Talebimiz reddedilmiş değil. Basında çarşamba günü olabileceğine dair yazılar çıkınca herhalde reddedilmiş gibi bir tartışma ortaya çıktı. Bu doğru değil, yani reddedilmiş değil. Reddedileceğini de düşünmüyorum. Bu süreç ilerlemek durumundadır. Hepimiz bu süreci ilerletmek zorundayız. Bu ancak bir kez daha siyasi bir heyetin adaya gidişi ile mümkün olur. Ben önümüzdeki günlerde gerçekleşeceğini düşünüyorum" dedi.

ŞU HALİYLE SÜREÇ ASKIDA

Demirtaş, İmralı Adası’na ziyaretin gerçekleşmemesi durumunda sürecin askıda olup olmayacağı ile ilgili soru üzerine, "Şimdi şu haliyle süreç askıdadır. Yani başka bir formül başka bir mekanizma bulunana kadar siyasilerin adaya gidişi süreci ilerletecek tek şeydir. Bu gerçekleşmediği müddetçe sürecin ben ilerleyebileceğini düşünmüyorum. Bu bizim bir engelleyici tutumumuzdan, şartımızdan çok olması gereken şeydir. Bundan sonra süreç nasıl ilerler, gelişmeler nasıl olur hep birlikte takip edeceğiz" diye konuştu.

<

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBarış ve Demokrasi PartisiDiyarbakırİmralıSelahattin Demirtaş
Görüş Bildir