Demirtaş: 'Bu Hafta Avukatlar İmralı'ya Gidebilir'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Demirtaş: 'Sorun Bir İki Gün İçinde Çözülebilir'

Demirtaş: 'Sorun Bir İki Gün İçinde Çözülebilir'

Açlık grevleri ile ilgili hükümet kanadından gelen açıklamaların ardından BDP grup toplantısında da sorunun bir iki gün içinde dialog ile çözülebileceği ifade edildi

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısındaki konuşmasının tamamını açlık grevlerine ayırdı.

56. günün yaşam riski anlamı taşıdığını ve başka konuları tartışma lükslerinin olmadığını belirtti. Demirtaş, atılacak her adımın neye mal olacağının iyi hesaplanması gerektiğini ifade etti.

Erdoğan’ın grup toplantısında “açlık grevlerine BDP sevk ediyor” sözlerine de yanıt veren Demirtaş, “talimatla eylem yaptırabilirsiniz; ama adım adım ölmeyi yaptıramazsınız. Bunu bu sözü söyleyenler de çok iyi biliyor” dedi.

Demirtaş, grup toplantısının ardındn gazetecilerin açlık grevleri ile ilgili sorularını yanıtladı.

BDP milletvekillerinin cezaevlerindeki eylemlere paralel açlık grevi başlatmalarının söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine Demirtaş, sorunun diyalog ve karşılıklı adımlarla bir iki gün içinde çözümünü umduklarını söyledi.

Selahattin Demirtaş, hükümetle herhangi bir temasları olup olmadığı sorusunu, ''Henüz olmadı ama olacaktır'' diye yanıtladı. BDP'den yetkililerin Adalet Bakanı Sadullah Ergin ya da başka Hükümet temsilcileriyle görüşerek, somut adım çıkması için çaba sarf edeceğini vurgulayan Demirtaş, ''Çok zamanımız yok. Bugün yarın görüşmelerle bu meseleyi aşmak istiyoruz'' dedi.

Bakanlar Kurulu'nun yaklaşımını somut olarak görmek ve girişimlerini sürdürmek istediklerini ifade eden Demirtaş, ''Şu anda milletvekillerinin fiili olarak açlık grevi başlatma şeklinde saat ve gün itibariyle belirlenmiş bir şey yok'' dedi.

Demirtaş, BDP milletvekillerinin açlık grevi başlatma talebi olduğunu belirterek, ''Açlık grevi, bizim talimatımızla vekillere uygulatılacak bir şey değil. Vekillerimiz, ağırlıklı olarak grubun neredeyse tamamı böyle bir eylemi yapmak istiyor. Belki önümüzdeki bir iki gündeki gelişmelere göre gündemimize alacağız'' diye konuştu.

T24

Haberin Tamamı İçin:

"Bu Hafta, Avukatlar İmralı'ya Gidebilir"

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, açlık grevindekilerin talepleri arasında yer alan ana dilde savunma düzenlemesi için, "Anadilde savunma ile ilgili hükümetten gelen açıklamayı önemsedik. Somut gelişme içermese de bu bir adımdır" yorumunu yaptı. Açlık grevindekilerin de bu adıma olumlu yaklaşmalarını umduğunu söyledi. Demirtaş, bu hafta avukatların Öcalan'la görüşmesini beklediğini de söyledi.

Grup toplantısında konuşan Demirtaş, açlık grevindekilerin diğer taleplerinin makul olduğunu, karşılanamaz olmadığını savundu. Özellikle bu hafta İmralı'ya Öcalan'ın avukatlarının gitmesini beklediklerini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAçlık greviBakanlar KuruluBarış ve Demokrasi PartisiİmralıSelahattin Demirtaş
Görüş Bildir