Demirtaş: 'İmralı'ya Bizi Gönderin Sorunu Çözelim'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Demirtaş: 'İmralı'ya Bizi Gönderin Sorunu Çözelim'

Demirtaş: 'İmralı'ya Bizi Gönderin Sorunu Çözelim'

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, açlık grevleriyle ilgili sorunun çözülmesi için kendisi ve yardımcısı Gültan Kışanak'ın İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüştürülmesine izin verilmesini istedi. Demirtaş, "Adalet Bakanı sesi duyduysa harekete geçsin" dedi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş , Bingöl’de yaptığı açıklamada PKK / KCK ’lıların cezaevlerinde sürdürdüğü açlık grevleriyle ilgili sorunun çözülmesi için kendisi ve yardımcısı Gültan Kışanak’ın İmralı ’da Abdullah Öcalan ile görüştürülmesine izin verilmesini istedi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK/KCK’lıların cezaevlerinde sürdürdüğü açlık grevlerine destek vermek için bugün beraberinde BDP Grup Başkan Vekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken ile birlikte Bingöl M Tipi Cezaevi’nin önünde basın açıklaması yaptı. Cezaevi önünde toplanan partililere de hitap eden Demirtaş, hükümeti eleştirdi.

Açlık grevlerinin 43’üncü gününe kadar hükümetten tek bir ses gelmediğini belirten Demirtaş, dün Adalet Bakanı’nın Sincan Cezaevi’ne gittiğini ve bu ziyareti önemsediklerini belirtti. Demirtaş, şöyle dedi:

"Adalet Bakanı eğer gerçekten bu konuda mesafe kat etmek istiyorsa, biz de BDP olarak destek olacağız. Ama, Adalet Bakanı Sincan Cezaevi’ni ziyaret ettiği sırada, aynı saatlerde İçişlerine bağlı polisler bir başka cezaevinde halkımızı, çocuğu açlık grevinde olan anaları copla işkenceye tabi tutuyorlar."

“ADALET BAKANI İMRALI İLE ADIM ATMALI”

Demirtaş, Adalet Bakanı’nın girişimlerini destekleyeceklerini ve başka cezaevlerini de ziyaret etmesi gerektiğini söyledi. Demirtaş, "Bayramda boş durmamalı. Ama öncelikli olarak talepleri duyduysa bu taleplere karşı ne yapacağını açıklamalıdır. Taleplerden biri Sayın Öcalan’ın sağlık, özgürlük ve güvenlik koşullarının oluşturulmasıdır. Eğer, Sayın Adalet Bakanı bu talebi duyduk diyorsa o halde geç kalmadan hemen bugün İmralı ile adım atması gerekiyor. Bakanın tek başına yetkisinin olmadığını biliyoruz. Tek başına bu siyasi meseleleri çözmeyeceğini biliyoruz. O halde eğer Adalet Bakanı bu sesi duyduk diyorsa Milli Güvenlik Kurulu ’nda ya da hükümet nezdinde, Başbakan nezdinde bu sorunu konuştuğunu ve çözdüğünü kamuoyuna açıklamalıdır. İmralı’nın önü açılmalıdır. Sayın Öcalan’ın önü açılmalı" dedi.

İMRALI’YA BİZİ GÖNDERİN

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBingölGültan KışanakİmralıSelahattin Demirtaş
Görüş Bildir