Demirtaş: 'İçişleri Bakanı Haddini Bilmeli'

 > -

İçişleri Bakanı Ala, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın Sur’da yasaklar ve operasyonlara karşı yapılacak yürüyüş çağrısına ilişkin “Provokasyondur, yapan da sonuçların sorumludur” sözlerine Demirtaş, “İçişleri Bakanı haddini bilmeli. Bize parmak sallayarak geri adım attıracağını sanıyorsa yanılıyor” sözleriyle yanıt verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki yasaklar ve operasyonlara karşı bugün yapılacak yürüyüşe çağrısına “provokasyon” sözlerine yanıt verdi.

Demirtaş'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“İçişleri Bakanı haddini bilmeli. Bize parmak sallayarak geri adım attıracağını sanıyorsa yanılıyor. Allah’tan başka kimseden korkumuz yoktur. Bu faşizm karşısında kim korkarsa da, onursuz ve alçaktır.

Cenazeleri yakmak,panzer arkasında sürüklemek normal de benim yürüyüş çağrısı yapmam mı vatan hainliği? Bütün sivil yerleşim yerlerini, tarihi kültürel yapıları yıktılar. İçişleri Bakanı’na soruyorum, hangi kanuna göre yaptınız bunu? Çözüm isteyenleri terörist ilan edeceksiniz, sokaklarda anneleri döveceksiniz ve bu provokasyon olmayacak, biz mi olacağız?

Herkes bulunduğu yerde yüzünü Sur’a dönmelidir. Herkes artık tarafını belli etmelidir. Onurlu bir barışı istemeliyiz. Denemediğimiz yol kalmadı. Barikat ve hendeği ortaya çıkaran biz değil, AKP’nin yanlış politikalarıdır.

Bugün ablukayı kaldıramayabiliriz ama en azından tarafımızı belli ederiz. Halkımız kararlı olmalıdır. Amaç bir saatlik protesto değildir. Sur’daki ablukanın dağılması ve yasağın kalkmasıdır.

Diyarbakır halkı onurunu korumuş olur. Sur’da insanlar katledilirken Diyarbakır’da insanlar oturuyordu denilemeyecek. Bu utancı bize yaşatmayacaklar. Gün geri adım atma günü değildir. Halkımız Nevroz ruhu ile alanlarda olacaktır. Bize boyun eğdireceklerini sananlar dönüp geçmişimize baksınlar."

'Yürüyüşlerde etrafa zarar veren olursa o provokatördür'

Yürüyüş sırasında provokasyona izin vermeyeceğiz. Esnafa, halka, malına mülküne zarar verecek hiçbir hareket olmayacak. Böyle bir durum görürseniz, siz müdahale edin, o provokatördür. Halkımızın bu konuda duyarlı olduğuna inanıyoruz.”

Neler olmuştu?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak, Sur’da 3 aya yakındır süren sokağa çıkma yasağını protesto etmek için ortak bir açıklama yaparak ,“Çarşamba günü saat 16:00’da herkes bulunduğu yerden Sur için yürüsün” çağrısı yapmışlardı.

'Sur Çağrısı' Nedeniyle Demirtaş Hakkında Soruşturma - onedio.com
'Sur Çağrısı' Nedeniyle Demirtaş Hakkında Soruşturma - onedio.com

Yapılan çağrı nedeniyle Demirtaş ve Yüksek hakkında soruşturma başlatıldı.

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada, bugün saat 12.00’den itibaren ikinci bir emre kadar Sur’da ikamet edenlerin haricinde Sur’a girişleri yasakladığını duyurdu.

İçişleri Bakanı Ala: 'Provokasyonu Yapan Sonuçlarına Katlanır' - onedio.com
İçişleri Bakanı Ala: 'Provokasyonu Yapan Sonuçlarına Katlanır' - onedio.com

Meclis’te gazetecilerin sözlerini yanıtlayan Ala, Demirtaş’ın Sur için yaptığı yürüyüş çağrısı için “Açık bir provokasyondur. Bu provokasyonu yapan da sonuçlarına katlanır” dedi.

Sokağa çıkma yasağının 91 gündür sürdüğü Sur’da 15 mahallenin 6’sında sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiDiyarbakırHDPHalkların Demokratik PartisiSelahattin Demirtaş
Görüş Bildir