Görüş Bildir

Demirtaş: 'İç Güvenlik Paketi Süreci Dinamitleyebilir'

Anasayfa > Gündem

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm süreciyle ilgili ''Hükümet müzakerelerin başlamasının önündeki tek engel'' dedi. Demirtaş, İç Güvenlik Paketi'ni ise ''Süreci dinamitleyecek kadar tehlikeli'' olarak tanımladı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'İç Güvenlik Paketi müzakere sürecinin önünde ciddi bir bariyer oluşturuyor. Pazarlık konusu yapmıyoruz ama barış ve müzakere sürecini dinamitleyecek kadar tehlikelidir' dedi.

Demirtaş, 'Nevruz'da Öcalan'ın bir mesaj yayınlayacağı tartışması ne İmralı'da ne de Ankara'da yapılmadı. Bu nereden çıktı bilmiyorum' ifadelerini kullandı.

Selahattin Demirtaş, şunları kaydetti:

'10 maddenin görüşüleceği müzakerelerin 45 gün önce başlaması gerekiyordu, başlamadı. Bunun önündeki tek engel hükümettir. HDP ve hükümet ortak açıklama yaparsa bu açıklama Kandil ve İmralı'nın değil HDP ve hükümetin ortak açıklaması olacak. Çözüm süreci konusunda hükümet seçimden önce adım atmazsa biz yeniden barış diyeceğiz, çatışmalı bir sürecin başlamasını doğru bulmuyoruz.

''HÜKÜMET ADIM ATSIN Kİ BİZ DE PKK'YI ADIM ATMASI İÇİN ZORLAYALIM''

Süreç ilerlemiyor ben ve partim bu durumdan çok rahatsızız. Hükümet ne zaman gaza bastı ki başkaları frene bassın, hükümet adım atsın ki biz de PKK'yı adım atması için zorlayalım.

''SİLAHLI MÜCADELENİN YENİDEN BAŞLAMASINDAN YANA OLMAYIZ''

HDP'nin işi siyaseten bu barışı sağlamak için üzerine düşen ne olursa yapacaktır. Asla savaş şiddet silahların yeniden kullanılması asla destekleyeceğimiz bir durum değil. Biz sonuna kadar tıkanma olsa ilerleme olmasa da sonuna kadar barıştan yana olacağız. Biz çatışmaların ve silahlı mücadelenin yeniden başlamasından yana olmayız, bunu doğru bulmayız. Doğru bulmadığımızı da söyleriz.''

''KEŞKE TÜRKİYE, BAŞBAKAN DA ORANIN STATÜSÜNÜ KABUL ETSEYDİ''

PKK’nın Suriye kolu PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah ve Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) komutanlarından Nesrin Abdullah, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande tarafından geçen pazar günü Paris’te Elysee Sarayı’nda ağırlandı.

Suriye’de IŞİD’e karşı savaşan PYD’nin iki kadın yetkilisinin Hollande tarafından kabul edilmesini değerlendiren Demirtaş, ''Keşke Türkiye, Başbakan da oranın statüsünü kabul etseydi'' dedi.

  • DHA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?