Demirtaş: Hükümetin Barış İçin Başlattığı Süreci Anlamlı Ve Önemli Buluyoruz

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Demirtaş: Hükümetin Barış İçin Başlattığı Süreci Anlamlı Ve Önemli Buluyoruz

Demirtaş: Hükümetin Barış İçin Başlattığı Süreci Anlamlı Ve Önemli Buluyoruz

STRASBOURG - Demirtaş, Avrupa Parlamentosu'ndaki “Kürt Dostluk Grubu” tarafından düzenlenen “Türkiye'de Kürt sorunu ve İmralı süreci” başlıklı oturumda konuşma yaptı.

Toplantıya katılan parlamenterlerin Türkiye'deki barış süreciyle ilgili sorularını yanıtlayan Demirtaş, “başlatılan süreci, hükümet açısından geri adım veya zayıflık olarak değil ileri ve desteklenmesi gereken bir adım olarak gördüklerini” ifade etti.

Demirtaş, kamuoyunda “İmralı süreci” olarak değerlendirilen gelişmelerin Türkiye'de kamuoyunun da geniş desteğini aldığını söyledi.

ÖCALAN'IN ÇÖZÜM AŞAMASINA DAHİL EDİLMESİ İÇİN YOĞUN KAMPANYA YÜRÜTTÜK’

Parti olarak PKK lideri Abdullah Öcalan'ın çözüm aşamasına dahil edilmesi için son 1.5 yıldır yoğun kampanya yaptıklarını ifade eden Demirtaş, “İmralı sürecinin başlamasıyla, ciddi bir psikolojik sınır aşılırken, gereksiz ve Türkiye'nin önünü tıkayan bir tabu ortadan kaldırıldı” ifadesini kullandı.

Avrupalı parlamenterlerin, “Türkiye'de hükümetin diyalog sürecini başlatmasıyla” ilgili sorularını yanıtlayan Demirtaş, Türkiye'nin önündeki seçim takvimi, Suriye ve bölgedeki gelişmeler ile sorunun artık güvenlik sorunu olarak görülerek çözülemeyeceğinin anlaşılması üzerine hükümetin, diyaloğu başlatma kararı aldığı görüşünü dile getirdi.

“İmralı süreci” ve partisinden iki temsilcinin Öcalan ile yaptığı görüşmeye ilişkin Avrupalı parlamentere bilgi veren Demirtaş, Paris'teki cinayetlerin süreçte tıkanıklığa yol açtığını söyledi.

Demirtaş, partisinden ikinci heyetin İmralı'ya gidişinin de bu tıkanıklık yüzünden ertelendiğini söyledi.

‘PARTİ OLARAK BU SÜRECİN İLERLEMESİNİ İSTİYORUZ’

Türkiye'de Güneydoğu'daki askeri operasyonların sürmesi ve bazı yetkililerin açıklamalarının da sürece yönelik güvensizlik ortamı yarattığını ileri süren Demirtaş, “Biz parti olarak bu sürecin ilerlemesini istiyoruz”dedi.

Diyalog sürecinin başarılı olabilmesi için ilk etapta yargı reformunun gerçekleşmesini, siyasi tutuklamalara son verilip, siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istediklerini kaydeden Demirtaş, yine basın özgürlüğü konusunda da önemli adımlar atılmasını beklediklerini ifade etti.

BDP'nin TBMM'de anayasa uzlaşma komisyonunda aktif bir şekilde görev aldığını hatırlatan Demirtaş, Türkiye'de bütün herkesin temel hak ve özgürlüklerini garanti altına alacak bir anayasa istediklerini söyledi.

Türkiye'de herkesin beklentisinin artık çatışmaların sona ermesinden yana olduğunu söyleyen Demirtaş, Öcalan'ın PKK'ya çağrı yapması halinde, örgütün silah bırakma ve geri çekilmeye sıcak bakabileceği mesajını kamuoyuna verdiğini ifade etti.

“SURİYELİ KÜRTLER DE YAKINDAN İZLİYOR”

Türkiye'deki sorunun çözülmesinin bölge barışı ve istikrarına da katkı yapacağını kaydeden Demirtaş, özellikle Suriye'deki Kürtlerin “İmralı sürecini” yakından izlediğini söyledi.

Demirtaş, “Suriye'deki Kürtler de Öcalan'ın çağrılarını dikkate alırlar ve bu sorun çözümü halinde Suriye'deki Kürtlerin de Türk hükümetine güveni artar” ifadesini kullandı.

Sürecin başarılı olmasının Türk-AB ilişkilerinin gelişmesine de olumlu katkı yapacağını ifade eden Demirtaş, AB ve AP'ye bu sürece destek vermeleri ve teşvik etmeleri çağrısı yaptı.

Toplantıda, Liberal Demokratlar Grubu'ndan (ALDE) Alexander Graf Lambsdorf, Yeşiller Grubu'ndan AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre, Sosyalistler ve Demokratlar Grubu'ndan Richard Howitt ve Avrupa Birleşik Sol Grubu'ndan Jürgen Klute kısa bir konuşma yaptı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAvrupa BirliğiBarış ve Demokrasi PartisiİmralıSuriyeTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir