Görüş Bildir

Demirtaş: 'HDP Bir Robin Hood Hareketidir'

Anasayfa > Gündem

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Muğla mitinginde yaptığı konuşmada, 'HDP, bir Robin Hood hareketidir' dedi.

Muğla'da konuşan Demirtaş'ın açıklamalarından satır başları:

Birileri frene basamazsa felaket olur. Biz felakete doğru, yokuş aşağı freni patlamış bir kamyonu durdurmaya çalışıyoruz. Yapmaya çalıştığımız Türkiye’nin felakete sürüklenmesini engellemektir.

'MADEM BARAJIN ALTINDAYIZ NİYE SALDIRIYORSUNUZ? '

Bunlar o nedenle paniklediler. Hiçbir yerde AKP’ye oy verin diyemiyorlar, HDP’ye vermeyin diyorlar. Niye panikle, bütün kanallarınızla, köşe yazarlarınızla, devletin bütün imkanlarıyla niye saldırıyorsunuz. Madem barajın altındayız, niye saldırıyorsunuz? Gidin oturun sarayınızda. Onlar da çok iyi biliyorlar ki iktidarda son günlerini yaşıyorlar. Hak ettiler bunu. Yol yaparak yolsuzluğu hakettik diyorlar.

Maalesef ki ellerindeki gücü ve imkanı doğru kullanmadılar. Halk sonuna kadar arkalarında oldu. Yüksek oylar aldılar. Ama şımardılar. Küçük dağları biz yarattık noktasına geldiler. Kusura bakma, Allah’tan büyüğü yok, tek olanı da yok. Çoğuz çok. Her yerde herkesin söz hakkı olursa anlamlı olur ancak. Parlamentoyu, yargıyı, bürokrasiyi, üniversiteyi, medyayı teslim aldılar. Her yerde AKP’nin hegemonyası var. Okul müdür yardımcılarını bile değiştirdiler.

Sizler aranızda eğitimciler vardır, sağlıkçılar vardır, biliyorsunuz. Bütün yöneticiler AKP’li olmak zorundaymış gibi davrandılar. Biat etmeyen dışlanacak, devletten atılacak anlayışıyla yaklaşıyorlar. Ülkeyi bölmek, parçalamak budur. Devlet böyle mi güçlü olur?

Neredeyse ilkokulda sınıf başkanlarını bile biz seçeceğiz diyorlar. Hiçbir şeye tahammülü yok. Her gün muhtarları topluyor. Parmak sallıyor. Ya sen cumhurbaşkanısın. 77 milyonun cumhurbaşkanıyım diyen biri bunu yapar mı? Herkese hakaret yağdırıyor. Bize hakaret, CHP’ye hakaret. Sen hangi 77 milyonun cumhurbaşkanısın. O 77 milyonda bize oy verenler yok mu? Bunu durdurmanın yolu sandıktır.

“BUNLAR SANÇO PANÇO”

Demirtaş, 'Eğer ülkenin yönetiminde köklü bir demokrasi kurulamazsa hiçbirimiz mutlu olamaz, kendimizi güvende hissedemeyiz. Komşusunun kimliğine bakmadan, inancını sorgulamadan, evrensel ilkelerde buluşarak toplumsal barış kurabiliriz. HDP işte o misyonun parti adıdır. HDP bir Robin Hood hareketidir. Zenginden alıp, fakire veren bir harekettir. Don Kişot’la Sanço Panço yola çıkmışlar, gece gündüz bize hakaret ediyorlar. Meydan meydan dolaşıp bizi birbirimize düşürmeye çalışmalarına rağmen biz bunu başaracağız. Yapmaya çalıştığımız Türkiye’nin felakete sürüklemesini engellemektir. Bu yüzden paniklediler. ’Biz yol yaparak yolsuzluğu hak ettik’ diyorlar. Yol yaptın diye, halkın ruhunu, onurunu alamazsın. Halk bu noktada sana ‘dur’ diyor' diye konuştu.

“TARIM BİLEREK BİTİRİLİYOR”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, konuşmasına şöyle devam etti:

'Tarımı bilerek bitiyorlar. Çünkü tarım varsa o ülkede işsizlik olmaz. Toprak işliyorsa o ülkede açlık olmaz. Dışarıda çok işsiz olsun ki onlar da daha ucuza eleman çalıştırsın istiyorlar. Sizin aç ve işsiz olmanız lazım ki onlar iktidarda kalabilsin. Muğla’nın güzelim kıyıları koyları imara açılıyor. Büyümeyi böyle bir şey zannediyorlar. Modernleşme adı altında oraları katlediyorlar. Bunun adı modernleşme adı altında kültürün yok edilmesidir. Bir ülkede tarım olmazsa türkü olmaz, şiir olmaz. Ancak üreten toprakların medeniyeti ve tarihi olur. Bunları değiştirmek için sağ değil, sol pencereden bakmanız lazım.'

DEMİRTAŞ MUĞLALILARA ADAYLARINA SAHİP ÇIKMA ÇAĞRISI YAPTI

Her oyunuz, her zarf çok değerli. Lütfen oylarınızı kullanın ve sandıklara sahip çıkın. Müşahit olarak her yerde kendinizi yazdırın. Burada olup da başka şehirde seçmen olun mevsimlik işçi arkadaşlarım.

Eğer oy vermek için memlekete gidecek gücünüz yoksa, parti teşkilatımıza başvurun. Biz  sizi götürüp getireceğiz. Organizasyonumuz var. Üniversitede okuyan arkadaşlarım, oy kullanacak arkadaşlarım. Cebinizde paranız yoksa, ki öğrencilerin genelde olmaz. Biz sizi götüreceğiz.

İlle HDP’ye oy verenler için söylemiyorum. Başka partilere oy verecek arkadaşları da taşımaya hazırız. Gelip bize başvurun, bizim otobüslerimizle oy kullanmaya gitsinler. Çünkü artık bıktık usandık bunların öfkeli kibirli dilinden.

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?