Genç Dağcı İpte 16 Saat Asılı Kaldı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Demirkazık Değil Ölüm Zirvesi!

Demirkazık Değil Ölüm Zirvesi!

Niğde'nin Demirkazık Zirvesi'ne tırmanmak isteyen 5 dağcıdan biri öldü, 4'ü ise mahsur kaldı.
Hacettepe Üniversitesi öğrencisi 5 dağcı, tırmanış yapmak için Demirkazık'taki Güzeller Mevkii'nde, dağcıların 'Kuzey Duvarı' olarak adlandırdığı yamaca tırmandı.

İddiaya göre, 5 dağcıdan 3'ü yer ekibi olarak beklerken, 2 dağcı halatlarla tırmanışa geçti.
Bir süre sonra dağcılardan biri yüksekten düşerek hayatını kaybetti.

Diğer dağcı ise, halatta asılı kaldı.

Konya'dan sevk edilen Türk Hava Kuvvetleri'ne ait helikopter, bölgenin inişe müsait olmaması nedeniyle asılı kalan dağcıyı kurtaramadı.

JAK ve AKUT ekiplerinin, kurtarma çalışmaları sürüyor.

56 Yılda 17 Dağcı Öldü

Hacettepe Üniversitesi’nden bir dağcının da düşerek can verdiği Demirkazık’ı da kapsayan Aladağlar’da son 56 yılda ölen dağcıların sayısı 17’ye yükseldi.

Haberin Tamamı İçin:

Demirkazık'ta Dağcılara Ulaşıldı

Demirkazık'ta Dağcılara Ulaşıldı

AA - Demirkazık Dağı'nda tırmanış sırasında asılı kalan dağcı ile kamp bölgesindeki 3 kişiye ve tırmanış sırasında düşen dağcıya da ulaşıldı düşen dağcıyı arama çalışmaları ise sürüyor.

Niğde'nin Çamardı ilçesindeki Demirkazık Dağı'nda tırmanış sırasında düşen Mevlüt Parlak'a da ulaşıldığı bildirildi.

Askeri helikopterle 3500 rakımlı Güzeller Tepesi'ne indirilen Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı'ndan 11 kişilik ekip, ip sarkıtarak ulaştıkları Abdullah Berna Sarın'ı yukarı çekmeye çalışıyor.

Kayaklıklardan iple vadi tabanına sarkan bir ekip görevlisi, düşen dağcı Mevlüt Parlak'ın (23) 10 metre yakınına kadar ulaştığını ve kayalıklarda hareketsiz şekilde yattığını gördüğünü bildirdi.

Parlak'ın bulunduğu yerden alınabilmesi için çalışmalar sürüyor.
Demirkazık Kamp Eğitim Merkezi'nden araçlarla Emli Vadisi Bölük Ormanı'na ardından kamp bölgesine giden 13 kişilik ekibin ulaştığı diğer dağcı Ahmet Burak Meriç'in, ekipte sadece Mevlüt Parlak ve Abdullah Berna Sarın'ın bulunduğu bilgisini verdi.

Aladağlar Güzeller mevkisinde kamp kuran 3 kişilik ekipten Abdullah Berna Sarın (23) ile Mevlüt Parlak (23), dün akşam kuzey duvarına tırmanmak için kamptan ayrılmıştı.

Kamptan yaklaşık 1,5 saatlik yürüyüş mesafesindeki kayalığa tırmanış sırasında Mevlüt Parlak kayalıklardan düşmüş, Abdullah Berna Sarın ise 3400 metrede asılı kalmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Demirkazık'ta mahsur kalan 2 dağcıdan biri kurtarıldı

Demirkazık'ta mahsur kalan 2 dağcıdan biri kurtarıldı

NİĞDE’nin Çamardı İlçesi’ndeki Demirkazık Dağı’nda yeni bir dağcılık kazası meydana geldi. Güzeller Tepesi’nde tırmanış yaparken düşen ve iki gündür ulaşılamayan 23 yaşındaki Mevlüt Parlak’ın yaşamından ümit kesilirken, 3 bin 200 metre yükseklikte asılı kalan aynı yaştaki arkadaşı Abdullah Benna Sarın, 16 saat sonra kurtarıldı.

Hacettepe Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyeleri Mevlüt Parlak, Abdullah Benna Sarın ile Ahmet Burak Meriç, geçen perşembe günü tırmanış yapmak için Orta Toroslar’da yer alan, Aladağların en yüksek 4 noktasından biri olan Demirkazık Dağı’na geldi. 3 dağcı, Güzeller Çanağı’nda kamp kurdu.

Bölgede teknik tırmanışlar yapan dağcılardan Mevlüt Parlak ile Abdullah Benna Sarın, dün 3 bin 461 metre yüksekliğindeki Güzeller Tepesi’ne tırmanış yapmak için harekete geçerken, diğer dağcı Ahmet Burak Meriç kampta kaldı. 500 metrelik ’düz duvar’ olarak tabir edilen bölgeden zirveye teknik tırmanış yapan genç dağcılar, yaklaşık 3 bin 200 metreye ulaştıklarında henüz bilinmeyen bir nedenle düştü.

GECE BOYU İPTE ASILI KALDI

Abdullah Benna Sarın tırmanış ipinde asılı kalırken, Mevlüt Parlak da onun altı kısmında iki kayanın arasına düştü. Sarın, kampta kalan arkadaşı Meriç’i cep telefonuyla arayarak yardım istedi.

Ahmet Burak Meriç’in haber vermesi üzerine Jandarma Genel Komutanlığı Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timi helikopteri ile AKUT, UMKE, Dağcılık Federasyonu Niğde İl Temsilciliği ekipleri, jandarma ve bölgede tırmanış yapan Hacettepeli 13 dağcı, arama kurtarma çalışmasına başladı.

Gece boyunca havadan ve karadan sürdürülen çalışma saat 01.00’da sonuç verdi. Havanın açık olması nedeniyle ay ışığından yararlanan gece görüşlü askeri helikopter, kurtarma ekibinden 3 kişiyi alarak dağcıların bulunduğu bölgeye götürdü.

AY IŞIĞI İŞE YARADI

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir