Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dehşet Saçan Beton Mikserleri Şehir İçinde Neden Hızlı Gidiyor?

 > 
25PAYLAŞIM

İstanbul Büyükdere Caddesi’nde, Sarıyer istikametinde giden bir beton mikseri önceki gün 6 araca çarptıktan sonra devrildi. Kazada 1 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi ise yaralandı. Son 1 yılda beton mikserlerinin karıştığı trafik kazası sayısı da 10’a yükseldi. Araçların çok hızlı olduğu, trafikte adeta dehşet saçtıkları iddia ediliyor. Bugün basına yansıyan bilgilere göre beton mikserlerinin dehşet saçmasının sebebi tamamen ekonomik. Şehir içinde hızlı gitmelerinin nedenleri olarak betonun donması süresi ve şoförlerin sefer sayısına göre prim almaları gösteriliyor. Taşıdıkları betonu 2.5 saat içinde inşaat alanına ulaştıramazlarsa, beton donuyor, maddi kayıp yaşanıyor. Şoförler ne kadar çok sefer yaparsa, o kadar fazla prim alıyor, maaşları katlanıyor...

Hürriyet'konuşan bir hazır beton firmasının yöneticisi de bunları doğrular nitelikte açıklamalarda bulunmuş...

Hürriyet haberi bugün "Öldüren Prim" başlığı ile manşetine taşıdı

Hürriyet gazetesinden Burak Coşan'ın haberine göre “Şoförlere prim vermezsek işleri yetiştiremeyiz” diyen yönetici, “Sefer başına ücret alacaksın dediğimiz zaman şoförü durduramıyoruz. Daha çok sefer yapabilmek için canla başla çalışıyor. Eğer ham maaşları olsa sadece betonu yerine ulaştırdıktan sonra başka bir iş almak için hızlı olmaz." diyor.

“Beton mikseri çok hızlı bir biçimde yolun karşı tarafına geçerek önüne gelen araçlara çarpıyor”

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek geçtiğimiz gün yaşanan ve bir kişinin can verdiği kazaya ilişkin “Beton mikseri çok hızlı bir biçimde yolun karşı tarafına geçerek önüne gelen araçlara çarpıyor” demişti.

Ancak Avrupa Hazır Beton Birliği ve Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık söz konusu aracın 25 kilometre hızla gittiğini, bunu da araçtaki elektronik sistemden gördüklerini söylüyor.

Bu araçları kullanan şoförlerin eğitim alarak bir sertifika sahibi olduğunu kaydeden Işık şu bilgileri aktarıyor:

“Bu eğitimleri Türkiye Hazır Beton Birliği veriyor. Toplam 40 saat eğitim görüyorlar. Bu belge olmadan da trafiğe çıkamıyorlar. Bir beton mikseri 7 metreküp beton alıyor. Bu araçların şehir içinde dolaşmasını engelleyen bir yasa da yok. Hatta bazı Avrupa ülkelerinde bu araçlar ambulans ve itfaiye statüsündedir. Geçiş üstünlükleri vardır."

“Bazı şoförlerin hızlı gittiği doğrudur ancak başka çaresi yok"

Şimdi de beton mikseri kullanan bir şoföre kulak verelim: 

"Eğer betonu zamanında yetiştiremezse ağır cezalarla karşı karşıya kalabiliyor. İşinden olabiliyor. Bir de verilen maaşlar düşük. Prim alamazsa eğer aldığı maaşı yetmiyor. Prim alabilmesi için de hızlı olması ve daha fazla sefer yapması gerekiyor.”

"Hafriyat kamyonları hayatın parçası oldu"

İMSAD Başkanı Fethi Hinginar da  mikser kazalarındaki ana sorunun acelecilik olduğuna dikkat çekiyor. Hafriyat kamyonlarının hayatımızın bir parçası haline geldiğini vurgulayan Hinginar'a hak vermemek mümkün değil.

 Burak Coşan'ın haberde yer alan bazı çarpıcı veriler bu açıklamayı kanıtlar nitelikte:

  • Tüm Türkiye’de bulunan beton mikseri sayısı: 20 bin

  • İstanbul’da çalışan beton mikseri sayısı: 2500 

  • İstanbul’da 1 yılda inşaatlara dökülen betonun ağırlığı: 20 milyon metreküp

  • Türkiye’de 1 yılda inşaatlara giden betonun ağırlığı: 107 milyon metreküp 

  • Türkiye’de bu sektörde çalışan kişi sayısı: 38 bin

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir