Dehliz, İlk Oyunu "Bay Kolpert" İçin Perde Diyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Dehliz İlk Oyunu "Bay Kolpert" İçin Perde Diyor

Dehliz İlk Oyunu "Bay Kolpert" İçin Perde Diyor

Eylül 2012'de kurulan genç tiyatro topluluğu Dehliz, yönetmenliğini Eraslan Sağlam'ın üstlendiği ilk oyunu "Bay Kolpert"in prömiyeri için gün sayıyor.

Alman yazar David Gieselmann'ın, adeta uyuşmuş günümüz toplumunun, "insanlığını hissetmek için" nasıl şiddete başvurduğunu komedinin renkli diliyle anlatan ünlü oyununun prömiyeri, 9 Şubat Cumartesi akşamı saat 20:30'da Oyuncular'da gerçekleşecek.

İstanbul'da ilk kez Dehliz oyuncuları tarafından sahnelenecek olan "Bay Kolpert", oldukça farklı kültürel yaklaşımları ortaya koyarken, bazı sosyo-politik hatta sosyo-dini yorumlar da doğuruyor.

Oyun, konformizmin uyuşturduğu günümüz toplumunun "insanlığını hissetmek için" şiddete başvurmasını ve insanlıktan çıkmasını komedinin renkli diliyle, hafif alaycı bir yaklaşımla anlatıyor.

Oyunun yazarı Gieselmann'a göre, insanların yitirdikleri duygularını yeniden bulabilmeleri için, onları uçlara iten ve duygularının ölümüne sebep olan şey, şehir yaşamı...

Eraslan Sağlam'ın yönettiği "Bay Kolpert"te; heyecanda son noktayı arayan kaos araştırmacısı Ralf Droht ve sevgilisi Sarah Dreher, yemeğe davet ettikleri Bastian ve Edith Mole'ye işlemiş oldukları bir cinayet hikâyesi anlatarak eziyet etmeye başlarlar.

Kurbanları olduğunu iddia ettikleri kişi ise, Sarah ve Edith'in işyerinde çalışan Bay Kolpert'tir. Droht'un, cesedin odadaki sandıkta olduğunu söylemesi üzerine; Mole çifti, bunun bir şaka olduğunu düşünür ancak, sandıktan gelen sesle bu hikâyeye inanmaya başlarlar.

Oyunun hilesi, sürekli hikâyelerin değişmesidir, böylece kimse bir diğerinin doğruyu söyleyip söylemediğini anlayamaz. Zavallı bir pizzacı da bu garip partinin kurbanı olur.

Genç oyuncular Alican Bayhan, Özge O'neill, Müge Koçak, Serhat Yıldız ve Hakan Kocadağ'ın rol aldığı "Bay Kolpert"in yönetmenliğini Eraslan Sağlam yaparken; yardımcı yönetmenliğini Dilek Tora, asistanlığını ise Kübra Ayçiçek üstleniyor. Ramazan Zengin'in teknik sorumlu olduğu oyunun dekoru ise Cihan Aşar tarafından hazırlandı.

Genç sanatçılar Alican Bayhan, Müge Koçak, Serhat Yıldız Meriç Akay ve Hakan Kocadağ tarafından kurulan Dehliz, çağlar öncesinden bugüne, insanlar tarafından sürekli oynanan "oyun"un kutsallığına inanıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulTiyatrooyun
Görüş Bildir