Değişik Bir İddia: Son Dönemin Modası ve Kıyafetleri Kasıtlı Olarak Pedofili Çağrışımı mı Yapıyor?

45PAYLAŞIM

Moda üzerinden pedofili propagandası mı yapılıyor?

Son dönemin moda ve estetik anlayışında yoğun bir çocuksuluk var.

Aslına bakarsanız 80'lerden, 90'lardan beri var olan bir şeyden bahsediyoruz; yeni bir durum yok.

Günümüzde de 90'lara ve 2000'lerin başına olan ilgi bu modayı tetikliyor. Yetişkin kıyafetlerindeki çocuksu etkinin pek çok farklı sebebi var.

2010'larda internette yükselen ve son yıllarda çok popüler olan akımlar ve alternatif kültürlerin etkisini yok saymak olmaz.

E-girl, anime, soft girl, soft gothic, VSCO girl gibi akımları takip eden gençler bu kültürleri yansıtan şekilde giyiniyor.

Günümüz genç yetişkinlerinin birkaç nesil öncesi gibi hissetmediği de bir gerçek.

Artık ergenlik yaşı uzadı, eskiden evlenip çoluk çocuğa karışılan yaşlarda insanlar hala ergenlikte hissediyor. Herkes kendi çocukluğu ve gençliğini özler; ancak nostalji düşkünlüğü günümüzde çok daha etkili. Bunun da modada yansımasını sıkça görüyoruz.

Ancak kimilerine göre bu akımlar aslında direkt pedofili propagandası.

Yetişkinlerin çocuk kıyafetlerinin yetişkin versiyonlarını giymesinin, markaların bu tür giysiler üretmesinin açıkça çocuk giysilerini cinsel obje haline getirmeye yönelik olduğu düşünülüyor.

Günümüzde çizgi film karakterlerini, pastel renkleri, nostaljik ögeleri kullanmayan hazır giyim markası yok gibi bir şey.

Bu bir arz talep meselesi. Yukarıda saydığımız akımların ve nostaljinin etkisiyle satın alma içgüdüsünü tetikleyen ürünler ortaya çıkıyor. Satın alma psikolojisi çok daha kapsamlı bir kavram ama özetle farklı, eğlenceli detaylara sahip olan ve kişisel bağ yakalayabildiğiniz ürünleri daha hızlı satın almak istersiniz. Bu bir pazarlama stratejisi.

Öte yandan yaş ve moda kavramları son dönemde iyice karıştı.

Çocukların, hatta bebeklerin yetişkin gibi giydirilmesi de pedofili çağrışımı sebebiyle eleştiriliyor. Oysa günümüzde çocuklar kendilerinin farkına vardıkları andan itibaren yetişkinler gibi giyinmek istiyor ve markalar da buna göre çalışıyor. 12-25 yaş kıyafetleri neredeyse tamamen aynı tasarımlara sahip. Bu yüzden pek çok giyim firması ergenlik çağındakiler de giyebilsin diye küçük kalıplarda giysiler üretiyor.

Küçük kalıpların pedofili algısı olduğunu düşünenlerin popüler sosyal medya uygulamalarında gençleri takip etmeleri gerekiyor.

TikTok, Instagram gibi gençlerin yoğun kullandığı platformlara bakarsanız kıyafetlerini kendi kendine modifiye eden kesip biçen pek çok kişi göreceksiniz. Kısa tişörtleri, mini şortları gençler istiyor, bulamayınca kendileri tasarlıyor; markalar da bu talebe gözlerini yummuyor.

Kısacası pedofili bir sapkınlık; kimse 30 yaşındaki biri çocuksu kıyafetler giyiyor diye çocuklara ilgi duymaz.

Bir çocuğun yetişkin kıyafetleri giymesi de buna yol açmaz. Pedofili çok daha farklı, bu tür algılarla ortaya çıkmayacak psikiyatrik bir kavram.

Öte yandan tüm kavramların birbirine karıştığı da bir gerçek.

Bundan yıllar önce sahne şovlarında, kliplerde, erotik filmlerde gördüğümüz seksi giysilerden ev kıyafetlerine; çocuk giysilerinden karşı cinse ait olduğu düşünülen pek çok giysiye kadar pek çok şey son dönemde moda oldu. İnsanlar modern dünyada her şeyden olduğu gibi modadan da çok çabuk sıkılıyor; bu yüzden sürekli farklılık arıyor. Çocuklar yetişkin, yetişkinler genç, çocuksu görünmek istiyor. Sadece kıyafet üreten markaları suçlamak yerine bir de dünyada olan biteni iyi gözlemlemek gerekiyor.

Siz bu moda hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Ardında Korkunç Bir Art Niyet mi Var? Ünlü YouTuber Duru Önver'in Yeni Bebeksi Tarzı Eleştirilerin Hedefi Haline Geldi - onedio.com
Ardında Korkunç Bir Art Niyet mi Var? Ünlü YouTuber Duru Önver'in Yeni Bebeksi Tarzı Eleştirilerin Hedefi Haline Geldi - onedio.com
Tekrar Trend Olmasını Hiç İstemiyor Olsak da Günümüzde Yeniden Popülerleşmeye Başlayan 13 Moda Akımı - onedio.com
Tekrar Trend Olmasını Hiç İstemiyor Olsak da Günümüzde Yeniden Popülerleşmeye Başlayan 13 Moda Akımı - onedio.com
Çok Yanlış Anlaşılmanın Sonucu: Pedofiller LGBT Topluluğunun Bir Parçası Olmaya Çalışıyor! - onedio.com
Çok Yanlış Anlaşılmanın Sonucu: Pedofiller LGBT Topluluğunun Bir Parçası Olmaya Çalışıyor! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
osnapitzaari

pedofili ile alakası yok da komik duruyor abartanlarda

kalayciigg

Artık çocuk, genç ve genç yetişkin ayrımı yapılamıyor. Hepsi aynı modayı kullanıyorlar. Yetişkinlerin pedofiliye neden ilgi duyduğu apayrı bir konu. Sorunu başka bir sorunla çözemeyiz. İkisinin de araştırılması gerek. Ama yetişkinler pedofili neden seviyor sorusunu kullanarak bu sorunun yanlış olduğunu savunursanız en fazla yanlışı o sevdiğiniz modanıza yapmış olursunuz. Bu arada editöre-yazara teşekkür ederim. Onedio sayfasında okuduğum en kaliteli yazı oldu. Arada bir pembe dünyadan çıkıp sorunlarımızı da görmek gerek değil mi?

kalayciigg

Bu tarza sahip bazı insanlar otomatikmen gelen savunma mekanizmasından dolayı yanlış anlamış, savunma ihtiyacı duymuş. Olay gizli bir yahudi cemiyeti çıkıyor, bunları yayıyor falan değil. Komplo teorisi olmasa da bunlar yayılıyor. Bunlar arkasında bir cemiyet olmasa da yayılıyor. Sorun bunlar her tarafa yayıldığında veya zamanla daha farklılaştığında pedofili ile nasıl bir bağlantısı olur bu. Pedofili ile bağlantısı yok bu, genç yetişkinlerin moda akımı diyorsanız belki haklısınız. Ama bu modayı çocuklar da giyiyor bunlara banane mi diyeceğiz?

morningstars

çok bariz açık değil mi zaten en büyük örnek porno dünyasında kızların hepsi 160 ve altı erkeklerin hepsi 1 85 ve üstü sürekli olarak her alanda bu pompalanıp normalleştiriliyor

serkan-sevinc4

şımarıklık modası ..

Görüş Bildir