Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'de ve Dünyada e-Kitap Devrimi

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Değişen Okuma Alışkanlıkları Işığında Türkiye'de ve Dünyada e-Kitap Devrimi

Değişen Okuma Alışkanlıkları Işığında Türkiye'de ve Dünyada e-Kitap Devrimi

Dünya çapında neredeyse her alanda dijital bir dönüşüm yaşanıyor. Alışverişimizi, iletişimimizi ve günlük birçok ihtiyacımızı online olarak yapar hale geldik.

Binlerce yıldır insanoğlunun en yakın dostları olan kitapların da bu dönüşümden nasibini almaması beklenemezdi herhalde. Milattan önce Sümerliler’in depolarında bulunan malları tabletlere kaydetmesiyle başlayan yazı serüveni; Mısırlılar’ın hiyeroglifleri ve Hititliler’in çivi yazısının ardından yüzlerce yıl ve onlarca medeniyetin katkısıyla bugünlere kadar geldi. Aslında yine başa döndük bir bakıma. Ellerimizde son model e-okuyucu ve tabletler (Sümerliler’inkinden oldukça farklı elbette) ve internet eşliğinde tüm dünyaya bağlı bir halde okuyoruz artık kitapları.

Bu doğrultuda son günlerin en çok konuşulan konularından; TTNET ve Turkcell’in de e-kitap sektörüne girişi ni ve dünyadaki e-kitap trendlerini inceleyelim dedik.

Aslında e-kitap çok da yeni bir kavram değil günümüzde. Yurt dışında Amazon ve Barnes&Noble gibi siteler uzun yıllardır e-kitap satışının öncülüğünü yapıyor ve klasik okuyucular tarafından da oldukça ilgi görüyor. Durumun biraz da kültür ve alışkanlıklar ile ilgili olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor belki de. Bu sebepledir ki, e-kitabın sektördeki payı ABD’de yüzde 13, İngiltere’de yüzde 6, Türkiye’de ise binde 13 civarında.

Ülkemizde de e-kitap satışını gerçekleştiren İdefix ve D&R gibi internet siteleri de bir süredir varlığını sürdürüyor ancak geçtiğimiz hafta Turkcell ve TTNET gibi teknoloji dünyasının iki dev ismi de e-kitap dükkanlarını açtıklarını duyurunca, birçok kişi gözünü yeniden bu sektöre çevirdi. Peki bu yeni girişimler e-kitap olayına ne gibi yenilikler getiriyor? İnternet kullanıcılarının yüzde 82′sinin Facebook’ta zaman geçirdiği ülkemizde e-kitaplar, okuma alışkanlıklarını değiştirebilir mi?

TTNET ilk olarak Haziran ayında e-kitap platformu olan Ttnetkitap.com’u kullanıcılarının hizmetine sunmuştu. Geçtiğimiz günlerde ise mobil cihazlarda da kullanımına imkan veren uygulamasının tanıtımını gerçekleştirdi. Onlarca yayın evine ait 3 binden fazla kitabı bünyesinde barındıran TTNET Kitap, cep telefonu veya tablet cihazlar üzerine indirilen e-kitaplar ile farklı bir okuma deneyimi sunuyor. Okuyucular, tıpkı geleneksel kitaplarda olduğu gibi, istediği takdirde kitabın üzerine kişisel notlar alıp, cümlelerin altlarını çizebiliyorlar. Uygulama ayrıca farklı cihazlar arasında senkronizasyon özelliği de sunuyor. Buna göre, cep telefonunuzda okuduğunuz bir içeriğe, tablet cihazlarınızda kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Uygulamanın iOS ve Android cihazlar için Google Play’de de erişilebilir olduğunu da belirtelim.

Bir başka teknoloji devi olan Turkcell de aynı şekilde geçtiğimiz günlerde e-kitap platformunu hayata geçirdiğini duyurdu. Turkcell Kitaplık adındaki bu yeni hizmet ile okuyucular 4 binden fazla e-kitaba online olarak ulaşabiliyorlar. Tıpkı rakip uygulamalarda olduğu gibi Turkcell Kitaplık’ta da cihazlar arası senkronizasyon özelliği mevcut ancak uygulama şimdilik sadece iPhone ve iPad cihazlarda kullanılabilir durumda. Android versiyonunun ise yakın bir tarihte piyasaya sürüleceği duyuruldu. Turkcell’in ayrıca bu yeni hizmeti için İdefix ile iş birliği yaptığını ve onun bünyesindeki e-kitap arşivinden yararlandığını da belirtmek gerek.

E-kitaplar ve bunların satıldığı platformlar gittikçe artıyor. Peki, tablet ve e-okuyucu pazarı ne durumda? Bu alanda sektörün en büyüklerinden birisi de, adını kurulduğu ilk günden bu yana kitapla özdeşleştiren Amazon. İlk Kindle e-okuyucusu 2007 yılında raflarda yerini alan Amazon, 2012′ye kadar tam 7 adet e-okuyucu ve tablet modelini piyasaya sürdü. (Amazon’un bugüne kadar çıkardığı bütün tablet ve e-okuyucuları buradan inceleyebilirsiniz.) Geçtiğimiz Eylül ayında ise yeni Kindle Fire modellerini ve Kindle Paperwhite’ı tanıtan online perakendeci, e-kitabın gücüne ciddi bir şekilde inanıyor.

Ülkemizde ise henüz yerli bir e-okuyucu yok. Ancak Doğan Online CEO’su Hanzade Doğan Boyner , geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada; yakın zaman içerisinde Amazon’un piyasaya sürdüğü “ Kindle” tarzı bir e-okuyucu geliştirmeyi planladıklarını ifade etmişti. Türkiye’de yılda 10 bin e-kitap okuyucunun satıldığını ve 250 bine yakın e-kitap okuyan kişi olduğunu da göz önünde bulundurursak, neden dev firmaların e-kitap sektörüyle bu kadar ilgilendiklerini daha iyi yorumlayabiliriz.

İnternetten satılan ürünler, fiziki mağazalara göre nispeten daha ucuzdur. Ancak, herhangi bir baskı, kağıt, mürekkep, dağıtım gibi masraflardan muaf olan e-kitapların ise, diğer ürünlerin aksine fiziki mağazalarla neredeyse aynı fiyatlara satıldığına tanık oluyoruz. Peki, e-kitaplar daha ucuz olması gerektiği yerde, neden basılı yayınlar kadar masraflı? Öncelikle ek vergilerin bu ekstra yükü oluşturduğunu belirtelim. Basılı yayınlarda yüzde 8 olan “Katma Değer Vergisi”, e-kitaplarda yüzde 18 oranlarına kadar çıkıyor. Elbette ki, basılı yayınları e-kitap formatına dönüştürmenin getirdiği ekstra yazılım maliyetini ve alt yapı eksikliğini de bu sebeplerin arasına eklemek gerek.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAndroidAppleCEODeepMindFacebookİngiltereKitapTurkcellcep telefonuiOS
Görüş Bildir