Dediğini Yaptı, 6.Kez Olimpiyatlarda

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Dediğini Yaptı, 6.Kez Olimpiyatlarda

Dediğini Yaptı, 6.Kez Olimpiyatlarda

Yok Böyle Dans yarışmasına katıldı... Ardından Survivor'da birinci oldu...Ancak tüm bunları yaparken esas işi olan yüzmeyi ikinci plana attı.

Türkiye onun katılmadığı yarışmalar yüzünden ceza aldı...

Yüzme Federasyonu tarafından maaşı kesildi...

Büyükuncu sonrasında federasyonla mahkemelik dahi oldu. Son 10 ayda federasyonla hiçbir iletişim kurmadı.

Ancak o bir tek şeyi söyledi ...

"2012 Londra Olimpiyatları'na katılacağım"

Ve şimdi dediğini yaptı....

BÜYÜKUNCU NELER YAŞADI?

Peki Derya Büyükuncu bu 1 yıl içinde neler yaşamıştı?

Milli yüzücünün yaşadıklarına şöyle bir göz atalım;

-Yok Böyle Dans yarışmasına katıldı, 10. Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil etmesi gerekirken İstanbul'da dans yarışmasında olduğu için ülkesini temsil edemedi. Türkiye Yüzme Federasyonu (200 İsviçre Frangı) ceza aldı, milli yüzücünün maaşını düşürdü.

-Yüzme Federasyonu'nun bu tavrına sinirlenen Büyükuncu, daha sonrasında "sporu bırakırım, delikanlılarsa maaşımı tamamen kessinler" açıklamasında bulunmuş ve aldığı maaş tamamiyle kesilmişti.

-2011'de katıldığı Survivor yarışmasında "Birinci olduğumda kazanacağım 500 bin TL para ödülünü 6. kez 2012 Londra Olimpiyatları'na katılıp rekor kırarak Türkiye'yi temsil etmek için harcayacağım" demişti. Bunun üzerine TYF Başkanı Ahmet Mazhar Bozdoğan "Derya en çok 80 bin TL harcar" açıklamasında bulunmuştu. Ardından Büyükuncu yarışmayı birinci tamamlamış ve 500 bin TL'yi kazanmıştı.

  • Federasyon ile araları bozulan Derya Büyükuncu'nun Fransa Yüzme Federasyonu'na 'Türk sporcularda doping var' yazılı mail attığı iddia edilmiş, Federasyon Başkanı Ahmet Mazhar Bozdoğan ise, "Bunu yapan vatan hainidir" demişti. Büyükuncu bu suçlamalara karşılık federasyonu mahkemeye vermiş ve Başkan Bozdoğan ile arası bozulmuştu.

FINA'DAN DAVET GELDİ

Derya yaşanılan bu spekülasyonlar sırasında dediği gibi olimpiyatlara hazırlandı ve 200m. sırtüstünde 02:01,09 derecesi ile olimpiyat B barajını geçti. Ama bu derece Londra'ya vize almak için yetmedi. Ama milli yüzücüye FINA'dan talih kuşu kondu ve Büyükuncu'ya davet geldi. Derya, federasyonun FINA'dan gelen daveti onaylamasıyla İngiltere'nin başkenti Londra'da 27 Temmuz başlayacak ve 12 Ağustos'ta sona erecek olimpiyatlara katılmaya hak kazandı.

BOZDOĞAN'DAN hurriyet.com.tr'ye AÇIKLAMA: DERYA BÜYÜKUNCU MADALYA KAZANAMAZ

Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Yrd.Doç.Dr. Ahmet Mazhar Bozdoğan, olimpiyatlarda 6.kez ülkemizi temsil edecek Derya Büyükuncu'nun kendilerine düşman gibi davrandıklarını ifade ederek şunları söyledi;

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Fransaİngiltereİstanbulİsviçresurvivor
Görüş Bildir