DDR4 İçin Hazır Mısınız?

-

DDR4 için hazır mısınız?

DDR4 için hazır mısınız?

32-36nm üretim teknolojisi sayesinde daha az enerji harcayacak yeni jenerasyon bellek modülü DDR4, plananlan tamamlanma tarihinde önce bitirilmiş bulunuyor.

DDR4'lerin ilk jenerasyonları, 1.2V enerji ile çalışacak (DDR3, 1.5V ile çalışıyordu) ve sonraki jenerasyonlarda bu gereksinim 1.05V'a düşecek. DDR4'deki en önemli geliştirmelerden bir tanesi de daha yüksek saat hızlarına ve daha geniş yelpazede aktarım hızlarına izin vermesi. DDR3 ile en yüksek 800-2133 MT/s (saniyedeki aktarım sayısı) aktarım yapılabilirken, DDR4, 2133MT/s ile 4266MT/s aktarım hızlarına izin veriyor.

DDR4'ün bağlantı biçimi de DDR3'e göre farklı. DDR3 ve önceki sürümleri, veri aktarımını hızlandırmak için çok kanallı bir kuruluma ihtiyaç duyuyordu. DDR4 ise noktadan noktaya mantığı ile çalışıyor ve her bellek modülü, bellek denetleyicisi ile kendine has bir bağlantıya sahip oluyor.

Samsung tarafından geliştirilen ilk DDR4 modülü, 1.2V ile 2.133Gb/s aktarım hızına ulaşabiliyor. Modül notebook'larda kullanıldığında 1.5V'luk DDR3 modülüne göre yüzde 40 enerji tasarrufu sağlıyor. Samsung, ilk DDR4 modüllerinin 3.2Gb/s hızlarında çalışabildiğini de vurguluyor (DDR3'de bu değer maksimum 1.6Gb/s idi). DDR4'ün düşük enerji tüketiminin tek nedeni, düşük voltajda çalışması değil. DDR4, grafik kartlarında kullanılan DDR3'lerde görülen bir teknoloji sayesinde enerji tüketimini azaltıyor.

İlk DDR4 tabanlı ürünlerin 2013'de raflardaki yerini alması bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Samsung
Görüş Bildir