Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocuğunun Psikolojisini Bozmak İsteyen Her Ailenin Yapması Gereken Tek Şey: Dayak

482PAYLAŞIM

Family Psychology dergisinde yayınlanan ve Teksas Üniversitesi'nden Dr. Elizabeth Gershoff önderliğinde yürütülen bir çalışma "şaplakla" cezalandırılan çocukların psikolojileri üzerine çarpıcı bir sonucu ortaya koydu.

Kaynak: http://www.iflscience.com/brain/spanking...

160 bin çocuk üzerinde yapılan çalışma şaplak atmanın çocukların psikolojileri üzerindeki etkilerini ortaya çıkardı.

Elizabeth Gershoff konuyla ilgili "Analizlerimiz bir çok ebeveynin pek şiddet içermediğini düşündüğü ve sıradan gördüğü şaplak atma davranışı üzerine odaklı." diyor. Yani diğer hiçbir şiddet yöntemi çalışmaya dahil edilmemiş.

Şaplak atma davranışının ebeveynler arasında diğer şiddet yöntemlerine kıyasla daha makul göründüğü bilinen bir durum. Sadece şaplak atarak dayak atmanın etkilerini araştırmaksa aslında oldukça zor bir durum; nitekim bu tarz şiddet uygulayan ebeveynlerin zaman zaman farklı türde fiziksel cezalar uygulamaları da yaygın olan bir davranış. Bu nedenle sadece şaplak atma davranışının etkilerini ölçmek hiç kolay değil.

Bu araştırmayı diğerlerinden ayıran nokta da tam olarak burada.

Nitekim araştırma tam 50 yıldır devam etmekte ve 160 bin tane çocuk bu süreçte incelenmiş. Bu araştırmalar sonucunda şaplak atarak cezalandırma davranışının çocukların psikolojisi üzerinde yıllar geçtikçe bir çok zararlı etkiye neden olduğu bulunmuş; hatta daha spesifik olmak gerekirse, çocukların araştırmacıların teste tabi tuttuğu 17 psikolojik rahatsızlıktan ortalama 13 tanesine sahip olduğu gözlemlenmiş. Üstelik sonuçlara göre bu ceza yöntemi neticesinde çocukların ebeveynlerinin sözlerini dinleme oranı daha çok düşüyormuş. Çocukların zamanla ailelerine karşı daha zıt fikirlere sahip oluyor olması da ceza yönteminin amacına hiç ama hiç ulaşamadığının kanıtı niteliğinde.

Meşhur cümle: "Bizim anne babamız da bize yapıyordu; hiç de psikolojimiz bozulmadı."

Araştırma sonuçlarına göre bu cümle devasa bir uydurmadan ibaret. Nitekim çocukken bu davranışa maruz kalan kişilerin yetişkinlik dönemlerinde zihinsel bir çok rahatsızlığa sahip oldukları ve anti-sosyal davranışlar içerisine girdikleri gözlemlenmiş. Dahası, bu kişiler de kendi çocuklarına karşı aynı cezalandırma davranışlarını sergilemeye yatkın oluyormuş.

UNICEF'in de bu konuda çarpıcı bir raporu bulunuyor.

Rapora göre bir çok ülkede her ay çocukların %70'i en az bir kere şaplakla cezalandırılıyor. Hal böyle olunca akla "Dünya nüfusunun %70'inin psikolojisi bozulmalıydı o zaman" fikri gelse bile araştırma ekibinin başındaki Gershoff durumun öyle olmadığını; şaplak cezasının sıklığının çok önemli bir kriter olduğunu söylüyor. Bu ceza sık sık uygulandıkça çocuğun da doğru orantılı olarak daha fazla etkilendiğini belirtiyor.

Bu araştırmanın gösterdiği en çarpıcı nokta, şaplak atmanın diğer şiddet yöntemlerinden farklı olmadığı gerçeği.

Bir çok kişi şaplak atmanın bir şiddet eylemi olmadığı görüşünde, en azından tokat, yumruk gibi diğer yöntemlere kıyasla daha masum olduğunu düşünüyorlar. Ancak araştırma sonuçları gösteriyor ki; şaplakla cezalandırılan çocukların psikolojisi, diğer farklı şekillerde şiddete maruz kalan çocukların psikolojilerinden daha iyi bir hale gelmiyor.

Dünya geneline bakıldığında durum hiç parlak değil.

Her ne kadar İsveç 1979'da çocuklara şaplak atmayı yasaklasa da yakın bir tarihte aynı yasağı getirmeye çalışan Kanada, yasaklanmaması yönünde bir çok tepki aldı. Yeni Zelanda'da ise halkın %88'i şaplak atmanın yasaklanmaması yönünde fikir bildirdi. Yasak karşıtı gruplar da durumu "çocuğunu seven bir ebeveynin şaplak atmasının çocuğun psikolojisini bozacağına dair bir araştırma olmaması" ile açıkladı.

Şimdiyse bu araştırma sonuçları oldukça çarpıcı şekilde ortaya koyuyor ki; şiddetin küçüğü büyüğü ol-maz! Çocuğa vurulmaz. Tokatla da, yumrukla da, şaplakla da. Olması gereken çocuğunuzu karşınıza almanız, konuşarak, herhangi bir şiddet uygulamadan anlaşmaya çalışmanız. Doğru bir yaklaşımla, şaplakla veya herhangi bir başka şiddet yöntemiyle asla elde edemeyeceğiniz sonuçlara rahatlıkla ulaşmanız mümkün.

Çocuklara vurmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hayrettinbilg45

Çocukların psikolojisini bozan ailelerdir.Açıkçası psikiyatrik hastalıklara yakalanan çocukları aileler bile anlamaz yıllar geçsede farketmiyor beni ve nerde varsa onları antidepresanlara mahkum eden ailelere yazıklar olsun ben aile olarak kabul etmiyorum 40 yıldır evde kapalı kalan çocuk ne yapacak tek suçlu ebeveynler çocuk doğurmakla bitmiyor bakamıyorsan yapma kardeşim bu kadar basit onra evlat intihar edincede eyvah ağla dur ... Ben 40 yıldır ilaç kullanıyorum yan etkileride cabası siz düşünün artık bütün ümitlerim bitti

lisami

Beynimiz ve dilimiz varken sözde çözümlenme olayının dayakla çözülmesi çok saçma. Zaten o çözümlenmiş de olmaz. Dayakla yapılan hiçbir şeyden bir sonuç elde edilemez, sadece bastırırsınız istediğiniz duyguları ki bu da bir gün bu bastırılmış duyguların çok fena şekilde dışa vurması demektir. Dayakla verilen ceza bir şey öğretmez, keşke öğretebilsek bunu ailelere.

ama-oyle

Çocuğa dayak atmak suçtur, bunun başka izahı yok,dört tane evladım var daha bir tane tokat atmadim. Atmam ataman kiyamam ki Allah vicdan merhamet versin.

madman1988

Eğer felsefik bir ebeveynseniz Çocuğunuza attığınız dayağı Hukuki bir zemine oturtabilirsiniz mesela şöyle deyin: Evlat "Şiddet iyi yönde kullanılabilir." Tabi çocuk da şunu söyleyebilir: "Affetmek iyi insanların intikamıdır baba" Neyse boşverin;/

asli-erek

ben çocuklara vurmanın şiddet olmadığını bunun bir eğitim olduğu ebevenylerin çocuğu terbiye etme hakkına sahip olduğunu vs bunların tümünü saçmalık olarak görüyorum terbiye dediğiniz çocuğun psikolojisini mahvediyor dayağın psikolojik etkileri o çocukta geri dönülemez etkilere sebep oluyor bipolar bozukluk depresyon çoklu kişilik bozukluğu ve intihara teşebbüş bu gibi etkilere dönüşebiliyor ÇOCUKLARA VURMAYINIZ ŞİDDETİN HİÇBİR TÜRLÜSÜ KABUL EDİLMEMELİ iyiki onedio buna yer vermiş buradan editore teşekkür ederim

Görüş Bildir