Görüş Bildir

Davutoğlu: 'Türkiye'ye 'Sınırlarını Aç' Tavsiyesi İki Yüzlülük'

Anasayfa > Gündem

Başbakan Davutoğlu, 'Türkiye-Suriye sınırı ve yüreğimiz Suriyelilere açıktır. Ama Suriye’deki krizin çözümü için kılını kıpırdatmayanların Türkiye’ye “sınırlarını aç” tavsiyesi iki yüzlülüktür' dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Başbakanlık konutunda görüşmesinin ardından onuruna verilen çalışma yemeğine katıldı ve mevkidaşı Rutte ile ortak basın toplantısı düzenledi.

"Rusya'ya 'dur' diyemeyenlerin..."

"Rusya'ya 'dur' diyemeyenlerin..."

Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, 'Türkiye-Suriye sınırı ve yüreğimiz, aşımız, evimiz Suriyelilere açıktır. Ama şunu da ifade edeyim, Suriye’deki krizin çözümü için kılını dahi kıpırdatmayan bazı çevrelerin, buna maalesef bazen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de dahildir, Suriye’de bu mülteci akınına yol açan Rus bombardımanına “dur” diyemeyen bazı çevrelerin, Rusya’ya dönüp 'yeter artık' diyemeyen bazı çevrelerin Türkiye’ye dönüp “sınırlarını aç” diye bir tavsiyede bulunmasını da iki yüzlülük olarak görüyorum' ifadelerini kullandı.

"2 milyon 600 bin Suriyeliyi ağırlarken kimseye sormadık"

"2 milyon 600 bin Suriyeliyi ağırlarken kimseye sormadık"

'2 milyon 600 bin Suriyeliyi ağırlarken kimseye sormadık' diyen Başbakan Davutoğlu, 'Şu anda kapımızda olan 60 bin Suriyeliye de her türlü imkanı sınır ötesinde verirken, bütün aşını, koruma ve barınma imkanlarını sağlarken de kimseye sormuyoruz. Gelmek isteyen Suriyelileri alırız ama birinci önceliğimiz Suriyelilerin, Suriye sınırları içindeki kamplarda barınmasını teminen yeni kamp kuruyoruz' şeklinde konuştu.

"3 milyar euro Türkiye için değil mülteciler için"

"3 milyar euro Türkiye için değil mülteciler için"

Başbakan Davutoğlu, Türkiye-Avrupa Birliği Eylem Planı'nda gündeme gelen 3 milyar euronun kesinlikle Türkiye'ye değil, Suriyeli mültecilere yapılan bir yardım olduğunu belirterek, 'Türkiye, 3 milyar avro ile mülteci pazarlığı yapacak kadar insani vicdandan uzak bir ülke değildir. Biz kimseyle mültecilerin maliyetinin pazarlığı yapmadık, yapmayız' dedi.

'YPG terör örgütü değildir diyenlerin samimiyet sorgulamasını yaparız"

'YPG terör örgütü değildir diyenlerin samimiyet sorgulamasını yaparız"

Başbakan Davutoğlu, 'Eğer birisi PYD ve YPG'nin terör örgütü olmadığını söylüyorsa ya Ortadoğu'daki gerçeklikten ya Irak'tan Sincar üzerinden Suriye'ye sağlanan destekten ya Kandil'de eğitilen Suriyeli, PYD'li teröristlerden habersiz demektir.

Eğer birisi 'PKK terör örgütüdür ama YPG terör örgütü değildir' diyorsa eldeki bu istihbaratlara rağmen o zaman biz bir samimiyet sorgulaması yaparız' ifadelerini kullandı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
31
8
4
3
3
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yunus Emre Köseoğlu

dünya ülkesiyiz sen dur de o zaman yeri geldi mi delikanlıyız.

itsasin

3 milyara mülteciler avrupaya yollamakla tehdit edersen adamda 7 milyar verir sana köpek muamelesi çeker.