Davutoğlu: 'Şark Meselesi Artık Bitmiştir'

 > 
10PAYLAŞIM

Erzincan'da halka seslenen Başbakan Davutoğlu, kardeşlik vurgusu yaptı, "150 yıldır şark meselesi diyerek doğuyu, bu vatan topraklarını istila etmeye kalkanlara karşı, bugün artık şark meselesi bitmiştir. Bugün de yurt dışından birtakım planlarla bu ülkeyi bölmek isteyenler mutlaka başarısız olacaktır" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98'inci yıldönümü törenine katıldı. 

Törende konuşan Davutoğlu, "150 yıldır şark meselesi diyerek doğuyu, bu vatan topraklarını istila etmeye kalkanlara karşı, bugün artık şark meselesi bitmiştir. Türk, Kürt, Sünni, Alevi diye bizi bölmeye çalışanlara karşı hep beraber omuz omuza duracağız. Hep beraber dimdik duracağız. Bizi ayıramazlar. Bizi bölemezler. Bizi hiçbir zaman zelil bir duruma düşüremezler" ifadelerini kullandı.

Konuşmasında kardeşlik vurgusu yapan Davutoğlu, 78 milyonun tek yürek olduğunu söyleyerek "Buradan Türk, Kürt, Alevi, Sünni bütün Doğu Anadolu, bütün Güneydoğu Anadolulu vatandaşlarıma seslenerek diyorum ki gün birlik vaktidir. Gün, bu ülkeyi bölmek ve böldürmek isteyenlere karşı gür bir sesle omuz omuza mücadele etme vaktidir. Birileri size diyecek ki 'Siz Kürtsünüz bu ülkeden farklısınız'. Birileri 'Siz Alevisiniz siz farklısınız' diyebilirler. Biz diyoruz ki bizim nezdimizde 78 milyon tek bir yürek tek bir bilektir. 78 milyon aynı istiklalin aynı istikbalin çocuklarıdır" diye konuştu.

"Mutlaka başarısız olacaklar"

Başbakan şunları söyledi:

"Çok tahrik yaptılar. Çok provokasyon yaptılar. Ama Türk, Kürt, Sünni, Alevi, Arap bütün vatandaşlarımız onların bu provokasyonlarına hiç ayak uydurmadı. Buradan doğunun, güneydoğunun bütün yiğit evlatlarına sesleniyorum. Biz biriz, biz beraberiz, biz diriyiz. Biz büyük bir istiklalle istikbale yürüyoruz. Nasıl yüzyıl önce doğu ve güneydoğuyu bizden koparmaya çalışan istilacılar ve onların iş birlikçisi çeteler başarısız olmuşsa bugün de yurt dışından birtakım planlarla bu ülkeyi bölmek isteyenler ve onlarla iş birliği yapan çeteler mutlaka başarısız olacaktır"

"Kandil'de aldığımız tedbirleri Suriye'de de alırız"

Şehir meydanındaki törenin ardından AK Parti İl Danışma Meclisi'nde de bir konuşma yapan Başbakan DavutoğluABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün PYD'nin Moskova'da temsilcilik açmasından haberi olmadığı yönündeki açıklamasına atıfta bulunarak PYD'nin PKK'nın Suriye uzantısı olduğunu ve gerekli evrakları ABD'ye göndereceklerini söyledi. Başbakan, "PYD, YPG militanları eğitimlerini Kandil'de alıyorlar. Moskova'da açtıkları büroya Öcalan posterleri asıyorlar." dedi. Suriye'de PYD'nin rejimle işbirliğine işaret ederken, "PYD, PKK'nın uzantısıdır. Hem Suriye hem Türkiye hem de bölge için tehdit oluşturmaktadır. PYD savaş suçu işliyor. Türkiye'ye yönelik bir tehdit olduğunda Kandil'de aldığımız tedbirleri Suriye'de de alırız" uyarısını yaptı. 

Başbakan PKK'ya yönelik operasyonlara ilişkin olarak ise "Silopi'den sonra perşembe günü Cizre'de de beklenen sonuca ulaştık ve başarılı operasyonlar tamamlandı. Silopi'den sonra Cizre'de de bir tek çukur kalmamıştır, bir tek barikat kalmamıştır, bir tek mayın kalmamıştır. Cizre sokakları da bugün vatanın diğer sokakları gibi emniyete, huzura kavuşmuştur" dedi. 

DHA ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir