Davutoğlu: 'Mısır'da Olanlar 28 Şubat'a Çok Benziyor'

 > -

Davutoğlu: Mısır'da Olanlar 28 Şubat'a Çok Benziyor

Davutoğlu: Mısır'da Olanlar 28 Şubat'a Çok Benziyor

Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu, Mısır'da ülkenin demokratik seçimlerle iş başına gelen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi deviren askeri darbeyi 28 Şubat sürecinde yaşananlara benzetti.

28 Şubat 1997'de Milli Güvenlik Kurulu'nun laikliğe vurgu yapan kararları bazı kesimler tarafından post-modern darbe olarak nitelenmişti.

Anadolu Ajansı'na göre, Davutoğlu, TRT'de katıldığı bir programda Mısır'da ordunun yönetime el koymasını değerlendirdi.

Müslüman Kardeşler'in uzun muhalefet dönemlerindan sonra iktidar olduğunu belirten Davutoğlu, 100 yıl muhalefette kalan bir siyasi harekete iktidarda sadece bir yıl şans tanındığını belirterek şöyle konuştu:

"Biz de benzer meydan okumalarla karşı karşıya kaldık on yıl içinde. Dikkat ediniz hem günlük ortaya çıkan dış politika, ekonomi, iç siyaset sorularına cevap bulmaya çalıştık hem de devletin bu demokratik zihniyetle yeniden inşası konsunda reformlar yapmaya çalıştık."

"Şimdi Müslüman Kardeşler'i bir dezavantajı Türkiye'dekinin aksine herhangi bir demokratik tecrübe imkanı bulamadıkları için bir anda kendilerini yeniden yapılandırmadan Mısır'ı yeniden yapılandırmak gibi büyük bir mesuliyetle karşı karşıya kaldı."

"Mısır'da en önemli şey şu, meşruiyet meselesi. Bu darbe ile Mısır'dan en fazla oy almış bir siyasi hareket ve bir lider gayrı meşru ilan edilmek isteniyor. Yani bir anda meşru siyasal alanın dışına itiliyor. Bizim 28 Şubat'a bu anlamda çok benziyor."

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluDarbeMısırTRT
Görüş Bildir