Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Davutoğlu Merkel ile Telefonda PYD'yi Görüştü

Anasayfa > Gündem

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel'le telefonda görüştü. Görüşmede Suriye'deki gelişmeler konusunda Alman mevkidaşı Merkel'e bilgi veren Davutoğlu'nun, PYD'nin saldırgan nitelikteki eylemlerine müsaade edilmeyeceğini ifade ettiği belirtildi.

Arşiv

Görüşmede Davutoğlu'nun, Suriye'de Türkiye sınırının öte yanında cereyan eden gelişmeler konusunda Alman mevkidaşı Merkel'le bilgi paylaştığı belirtildi. 

Bu bağlamda, PYD'nin saldırgan nitelikteki eylemlerine müsaade edilmeyeceğini ifade eden Davutoğlu'nun, güvenlik güçlerinin PYD/YPG'ye karşı gerekli mukabelede bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini dile getirdiği öğrenildi.

Başbakanlık Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre Davutoğlu, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD/YPG'nin, Rusya'nın hava desteğini alarak Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye sınırına çok yakın bölgede bulunan Azzaz'a ve Tel Rıfat'a yönelik saldırılarda bulunduğunu, saldırılarla buralarda yaşayan yüz binlerce Suriyeli sivili Türkiye sınırına doğru iterek yeni bir insani kriz yaratmaya çalıştığını bildirdi.

'Güvenlik güçleri PYD/YPG'ye karşı gerekli mukabelede bulunmaya devam edecek'

'Güvenlik güçleri PYD/YPG'ye karşı gerekli mukabelede bulunmaya devam edecek'

Davutoğlu, PYD/YPG'nin bu eylemleriyle, sayısı yüz binlerle ifade edilebilecek yeni bir göç dalgasını tetikleyerek, sadece Türkiye'yi değil aynı zamanda AB'yi de hedef aldığını aktardı. PYD'nin saldırgan nitelikteki bu eylemlerine müsaade edilmeyeceğini vurgulayan Davutoğlu, güvenlik güçlerinin PYD/YPG'ye karşı gerekli mukabelede bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini dile getirdi. 

'18 Şubat'taki toplantıda görüş alışverişine devam edecekler'

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

'Şansölye Merkel, bölgede PYD/YPG unsurlarının saldırılarını desteklemek üzere sivil yerleşim birimlerine yönelik devam eden bombardımanın sebep olabileceği yeni göç hareketlerinin olumsuz sonuçlarına ilişkin bu endişe verici bilgiler ışığında, ülkemizle dayanışma amacıyla, BM ve AB ile eşgüdüm halinde insani/teknik yardım sağlamaya hazır olduklarını ifade etmiştir.

Görüşmede ayrıca, yasa dışı göçle mücadele alanında Türkiye ve Almanya arasındaki ikili ve AB nezdindeki çok taraflı yoğun iş birliği ele alınmış, makamlarımız tarafından halihazırda bu yönde yürütülen faaliyetlerden duyulan memnuniyet dile getirilmiş, bu faaliyetlerin artarak devam edeceği vurgulanmıştır. 

Bu bağlamda, iki Başbakan, Merkel'in 8 Şubat 2016'da ülkemize gerçekleştirdiği ziyarette mutabık kalınan 10 maddelik eylem listesinin, hem Türk ve Alman makamları hem AB kurumları için yararlı ve işlerliği olan bir rehber niteliği arz ettiğini vurgulamışlar, bu listede kayıtlı unsurlar doğrultusundaki çalışmaların hedeflenen çerçevede sürdürüldüğünü belirtmişlerdir. İki Başbakan, bu konudaki görüş alışverişine 18 Şubat'ta Brüksel’de düzenlenecek Göç Konulu Fikirdaş Ülkeler Toplantısı'nda devam etmeyi kararlaştırmışlardır.'

DHA ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
58
14
4
3
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
görüncek adam

Türkiye'nin pydye karşı muhalifleri desteklemesinde sorun yok.Terör konusunda . Ama kendi egemenlik sınırları içinde bir ülkeye karşı desteklediği terörist o... Devamını Gör