Davutoğlu ve Lavrov'dan Ortak Açıklama

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Davutoğlu-Lavrov Görüşmesi Sona Erdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov görüşmesi sona erdi.

Davutoğlu ve Lavrov, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin alt organı Ortak Stratejik Planlama Grubu'nun 3. Toplantısı çerçevesinde Çırağan Sarayı'nda bir araya geldi.

Haberin Tamamı İçin:

Davutoğlu ve Lavrov'dan Ortak Açıklama

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Rusyalı mevkidaşı Lavrov ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, iki ülkenin ortak hedefinin dünyada barış ve istikrarın sağlanması olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, iki görüşmeleri ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında ilk konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu oldu. Lavrov ile bir saati aşan görüşmelerinde ele alınan konuları anlatan Davutoğlu, “Ortadoğu'daki son gelişmeleri ele aldık. Suriye konusunun Ortadoğu'daki genel değişimden soyutlanamayacağı çerçevesinde konuyu açık şekilde görüştük. Kuzey Afrika ve Mısır'daki gelişmeleri gözden geçirdik” dedi.

"ORTADOĞU'DA İSTİKRAR ORTAK HEDEF"

Ortadoğu'da barış ve istikrar sağlanmasının hem Türkiye hem de Rusya'nın ortak hedefi olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Ortadoğu'nun geleceğinin halkların iradesi doğrultusunda şekillenmesine büyük önem veriyoruz. Ortak kanaatimiz Ortadoğu'da barış ve istikrarın, diyaloğa dayalı ilişkilerin gelişmesi. Suriye konusundan ise sayın başbakan ve sayın Putin'in İstanbul'da yaptığı son toplantıdan bu güne yaşanan gelişmeleri gözden geçirdik. Asya'da Afganistan konusu gözden geçirdik. Güney Kafkasya'da Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorunu başta oltam üzere genel sorunları ele aldık. Biz her zaman güney Kafkasya'da barış ve istikrarın egemen olmasına büyük önem veriyoruz” diye konuştu.
Rusya'ın Ortadoğu barış sürecinde son derece kilit bir konuma sahip olduğunun altını çizen Davutoğlu, Türkiye ile Rusya arasında her alanı kapsayan geniş işbirliği imkanlarının bulunduğunu kaydetti.

"KOORDİNASYON GEREKLİ"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, toplantıda Ortadoğu'daki gelişmeler, Kuzey Afrika'daki son durum, İran'ın nükleer programı ve Suriye konularının gündeme geldiğini belirterek, “Dışişleri Bakanlıklarımızın koordinasyonu çok önemli bir gereklilik. Bir çok bölgesel konuda bizim yaklaşımlarımız yakın düşmektedir. Stratejik isteğimiz bütün dünyada barış ve istikrarın sağlanmasıdır. Bu bizim ortak yaklaşımlarımıza uygundur. Bütün itilaflı durumların çözümlenmesini sağlaması için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İHA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAzerbaycanBaşbakanİranİstanbulMısırRusyaSuriyeVladimir Putin
Görüş Bildir