Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Davutoğlu: 'Kimse Terör Örgütünü Muhatap Alacağımızı Beklemesin'

Anasayfa > Gündem

Geçtiğimiz günlerde '2013 Mayıs’ına dönülürse, o zamanki gibi PKK tüm silahlı unsurları Türkiye dışına çıkarıp ülke içinde tek bir silahlı unsur kalmazsa, her şey konuşulabilir. PKK silahı bırakacak, bunun başka yolu yok' ifadelerini kullanan Başbakan Davutoğlu, partisinin bugünkü grup toplantısında yaptığı açıklamada, 'Karşımızda gözü dönmüş bir terör örgütü var. Bizden kimse elinde silah ve kan olan terör örgütünü muhatap alacağımızı beklemesin' ifadelerini kullandı ve ekledi: 'Tarihin en büyük terörle mücadele operasyonlarını başlattık. Türkiye dün sürdürdüğü çözüm sürecinde nasıl doğru bir siyaset izliyorsa, bugün de terörle mücadelede doğru bir operasyon izliyordur.'

Partisinin Meclis'teki grup toplantısında konuşan Başbakan Davutoğlu, 'Karşımızda gözü dönmüş bir terör örgütü var. Bizden kimse elinde silah ve kan olan terör örgütünü muhatap alacağımızı beklemesin' dedi.

Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde HaberTürk'e yaptığı açıklamada '2013 Mayıs’ına dönülürse, o zamanki gibi PKK tüm silahlı unsurları Türkiye dışına çıkarıp ülke içinde tek bir silahlı unsur kalmazsa, her şey konuşulabilir. PKK silahı bırakacak, bunun başka yolu yok' ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, dün Kızılay Genel Kurulu'ndaki konuşmasında PKK ile müzakere edilecek konu olmadığını ifade ederek, 'Önlerinde iki yol var: Ya teslim olup adaletin haklarında vereceği karara razı olacaklar, ya da kıstırıldıkları deliklerde birer birer etkisiz hale getirilecekler başka yol yok' demişti.

Davutoğlu'nun grup toplantısındaki açıklamaları şöyle:

'Can Azerbaycan'ın kaybettiği her şehit bizimdir'

'Bütün dünya bilmelidir ki, Türkiye, can Azerbaycanla omuz omuza durmaya kıyamete kadar devam edecektir. Can Azerbaycan'ın kaybettiği her şehit bizimdir. 

Dağlık Karabağ da dahil olmak üzere Azerbaycan'ın tüm toprakları kurtulana kadar can Azerbaycan'ın yanında durmaya devam edeceğiz.

'Her bir Diyarbekirliye, her bir vatandaşımıza sahip çıkacağız

'Her bir Diyarbekirliye, her bir vatandaşımıza sahip çıkacağız

Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'ı ziyaret etmişti

Geçtiğimiz mübarek cuma gününü Sur'da geçirdik. Mekke, Medine, Kudüs ve Şam'dan sonra 5. kutsal mekan olarak görünen Ulucami'de Cuma namazı kıldık, kardeşlerimizle hemhal ettik. Hiçbir önhazırlık olmadan binlerce Diyarbekirli kardeşlerimin Ulucami önünde toplanmasında duygularımı tarif edemem. Önceden hiç planlanmamış ama meydanın hınca hınç dolduğu bir miting yapmak durumunda kaldık. Her bir Diyarbekirliye, her bir vatandaşımıza sahip çıkacağız.

Diyarbakır ile Lefkoşa havalimanına uçuşlar başlayacak. Hazırlıklarımızı tamamladık en kısa zamanda bu faaliyeti başlatıyoruz. Bu Diyarbakır başta olmak üzere pek çok bölgeye katkıda bulunacak. Bunun sembolik önemi de var. Diyarbakır'dan Erbil'e ulaşan her uçak dış Türklere de dış Kürtlere de selamlar götürecek. Bilinsin ki dış Kürtler de dış Türkler de himayemiz altındadır. Herhangi bir şekilde onların geleceğine ipotek konulmasına izin vermeyiz.

'Terör destekçisi siyasetçilere 'acıdan besleniyorsunuz' diyen vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum'

Yıkılananın yerine çok daha güzelinin yapılacağının müjdesini vermeye gittik. Bugün Doğu ve Güneydoğu'da insanlarımız terör örgütüne destek olmayacaklarını net bir şekilde ortaya koymuştur. Teröre karşı dimdik duruş sergileyen vatandaşlarımıza tekrar teşekkür ediyorum. Terör destekçisi siyasetçilere 'Siz acıdan besleniyorsunuz' diyen vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. 

Biz gitmeden önce, Diyarbekirlileri protesto gösterilerine çağırdılar, Diyarbekirliler ise, 'Bağrımızı, gönlümüzü açıyoruz' diyerek provakasyonlara geçit vermedi. 8 yüreğimizi hain bir terör saldırısında katlettiler. Zannettiler ki biz korkarız, çekiniriz. Ama onlar ne bizi, ne davamızı, ne milletimiz tanıyorlar. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar biz asla korkmadık, asla korkmuyoruz, asla korkmayacağız. 

'Ebediyen bir ve beraber olacağız'

Canlı bombalar, intihar eylemi yapmaya azmedenler bizi birbirimizden koparamazlar. Birbirimizin hayat hakkına sahip çıkarak her birlikte yaşayacağız. Bizi bölmeye hedefleyenlere karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Ebediyen bir ve beraber olacağız.

'Diyarbekir'i asla onlar teslim etmedik, etmeyeceğiz'

'Diyarbekir'i asla onlar teslim etmedik, etmeyeceğiz'

Sur, Diyarbakır

Biz teröre karşı da, terörün tahribatına karşı da vatandaşımızın yanındayız. Yaraların sarılması için tüm imkanları seferber ettik. Diyarbekir'i asla onlar teslim etmedik, etmeyeceğiz. Sur bizim yüreğimizdir. Sur bir kalp yüreği gibi inşa edilmiştir. Sur da, Diyarbekir de bu aziz vatanın ayrılmaz parçasıdır. Bizi, Sur'u yıkmakla itham edenlere karşı Diyarbekir ve Sur'u yeniden imar ediyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kültür Bakanlığı koordineli olarak çalışıyor. Birinci önceliğimiz vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaktır. İkinci önceliğimiz tahribatı gidereceğiz. UNESCO çerçevesi ve 2012 İmar Planı. Üçüncü önceliğimiz ekonomik hayatı canlandırmaktır. Çarşı kültürü özenle korunacaktır. 

10 Nisan'da Diyarbakır Havaalanı'ndan Erbil'e, 1 Mayıs'tan itibaren de Kıbrıs'tan uçuş başlatıyoruz. Biz tarihimizin bize yüklediği sorumluluklardan bir an olsun vazgeçmeyeceğiz.

'Çatışmaların durması, milletimizin emniyete kavuşması için güçlü bir devletin yapması gerekeni yaptık'

AK Parti iktidara geldiği günden beri, Türkiye'nin terör belasından kurtulması için çaba harcıyor. Biz milletimiz için varız, şartlar ne ise yapmaktan çekinmez, fedakarlık üstlenmekten kaçınmayız. Çatışmaların durması, milletimizin huzur ve emniyete kavuşması için güçlü bir devletin yapması gerekeni yaptık. Biz huzur ortamı sağlarken, PKK terör örgütü çukur kazarak, hendek kurarak yeni bir süreç başlattı. Biz de her tehdide karşı yapılması gerekeni yaptık. Ve tarihin en büyük terörle mücadele operasyonlarını başlattık. Türkiye dün sürdürdüğü çözüm sürecinde nasıl doğru bir siyaset izliyorsa, bugün de terörle mücadelede doğru bir operasyon izliyordur. Milletimiz de bu iki sürece büyük bir destek vermiştir. Terörle mücadeleden geri dönüş yoktur ve asla da olmayacaktır.

'Ankara dışında ilk Bakanlar Kurulu toplantımızı Şanlıurfa'da yapacağız'

'Ankara dışında ilk Bakanlar Kurulu toplantımızı Şanlıurfa'da yapacağız'

11 Nisan'da da Şanlıurfa'dayım. Ankara dışında ilk Bakanlar Kurulu toplantımızı da yapacağız. İstiklal Madalyası'nı da götürmek nasip olur. Terör örgütünün siyasi kanadı bu ziyaretten rahatsız oldu. Bir başka kesim de ziyaret sonrası başlattığı kampanyalarla terörle mücadele kararlılığımızı sorgulamaya kalktı.

'Kimse terör örgütünü muhatap alacağımızı beklemesin'

'Kimse terör örgütünü muhatap alacağımızı beklemesin'

Bugün gelinen noktada, şehirlerimizi yaşanmaz hale getiren bu barbar terör örgütüne karşı büyük başarı elde ettik. Karşımızda gözü dönmüş bir terör örgütü var. Bizden kimse elinde silah ve kan olan terör örgütünü muhatap alacağımızı beklemesin. Bizim bundan sonra tek muhatabımız milletimizdir. Kararlılığımız tamdır. Mücadele kararı verirken de, bugün bu mücadeleyi yürütürken de hükümetimiz diğer partilerden destek görmemiştir. Biz bir yandan terörle mücadele ederken, terörden mağdur olan vatandaşlarımızın yaralarını sarıyoruz. 

Son günlerde şahsım ve hükümetimizin terörle mücadeledeki kararlılığını sorgulamaya çalışan bazı fitne tacirleri harekete geçti. Bizim terörle mücadelemizdeki başarımızdan iki kesim rahatsız oldu. Birisi terör örgütü ve siyasi uzantıları. Terörle mücadele konusunda şahsımın ve hükümetimizin üstlendiği risklerin binde birini üstlenmeyen kararlılığımızı sorgulamaya kalktılar. Bunların arkasında kimlerin olduğunu da biliyorum. Tüm riskleri göze alarak, 23 Temmuz günü Başbakanlık direktifi olarak güvenlik güçlerine ilettim. Meclis'te çoğunluğa sahip olmayan bir hükümetin başındaydım. 7 Haziran akşamı baykuşlar bulundukları yerlerden öterken, biz bir an bile bu ülkeyi sahipsiz bırakmayız demiştik. O gün ne kadar kararlıysak, bugün de o kadar kararlıyız. 

'Teröre destek sağlayan paralel yapının üstüne gittik, gideceğiz'

Sayın Cumhurbaşkanımızın Amerika ziyaretinde yaşananlar Türkiye karşı örgütlerin biraraya nasıl geldiğini gösterdi. Seyahat PKK'lı hainlerin, paralel hainlerin, ASALA hainlerin, ulusalcı hainlerin nasıl bir araya geldiklerini gösterdi. Terör paçavrası altında eylem yapan paralel çetesinin eylemlerini hepiniz gördünüz. Birileri paralel yapının üstünü örtmeye çalıştı. Teröre destek sağlayan paralel yapının üstüne gittik, gideceğiz.

Geçtiğimiz hafta bu konuda önemli bir adım daha attık. Gevşekliğe müsamaha göstermeyecek koordinasyonu hayata geçirdik. Bizim için paralel yapı ile terör örgütü arasında bir fark yoktur. Devleti ele geçirmeye çalışan bu örgütle, PKK'ya karşı yürütülen mücadele gibi kararlılıkla sürdürülecektir.

'Yasadışı göç yerine yasal göç teşvik edilmiş olacak'

'Yasadışı göç yerine yasal göç teşvik edilmiş olacak'

AB ile vardığımız mutabakat çerçevesinde 202 göçmeni geri aldık. 199 göçmeni ülkelerine geri dönderdik. 2 Suriyeliyi de kamplara gönderdik. Kamplarda yaşayan 78 Suriyeli kardeşimizi Almanya ve Avrupa'ya gönderdik. Yasadışı göç yerine yasal göç teşvik edilmiş olacak. 16 Nisan'da Kilis'teki okul ve hastane açılışını başta Merkel olmak üzere AB liderleriyle birlikte yapacağız.

Alman medyasına tepki: 'Sayın Cumhurbaşkanımızın onuruyla oynatmayız'

Alman medyasında Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik hakaretamiz yayınlar yapıldı. Basın özgürlüğü sınırsız değildir. Kimse, kimsenin onuruyla, hele hele Sayın Cumhurbaşkanımızın onuruyla oynayamaz, oynatmayız. Bunu herkes bilmelidir. Cumhurbaşkanlığı makamı bütün milletimizin onur makamıdır. 2 gün önce Sayın Merkel ile yaptığım görüşmede bu programlara dikkat çektim ve bunların kabul edilemez olduğunu belirttim. Merkel de bu programlarının hükümetin görüşünü yansıtmadığını söyledi. Sözcü de basının sınırsız özgür olmadığını söyleyerek bizi teyit etti.'

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
16
10
3
2
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?