Davutoğlu: 'IŞİD'e Karşı Kara Operasyonunda Rol Alırız'

 > -

Başbakan Davutoğlu, CNN International'a verdiği röportajda Suriye'de IŞİD'e karşı olası kara operasyonu konusunda değerlendirmelerde bulundu. "Hava ve kara operasyonu olmak üzere bütünleşmiş bir stratejiye ihtiyacımız var. Eğer koalisyon ve çok iyi bütünleşmiş bir strateji varsa, Türkiye her anlamda rol almaya hazırdır" diyen Davutoğlu, kara operasyonunun da buna dahil olduğunu ifade etti.

CNN International'da Christiane Amanpour'un sorularını yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, “Türkiye’nin, Suriye’de IŞİD’le mücadele için kara operasyonu düzenleyip düzenlemeyeceğine” ilişkin soru üzerine şunları söyledi:

“Kara gücü, hep birlikte konuşmamız, paylaşmamız gereken bir durum. Hava ve kara operasyonu olmak üzere bütünleşmiş bir stratejiye ihtiyacımız var. Ancak Türkiye tek başına tüm yükü üstlenemez. Eğer koalisyon ve çok iyi bütünleşmiş bir strateji varsa, Türkiye her anlamda rol almaya hazırdır.”

“Bütünleşmiş bir stratejiye ihtiyaç var”

“Kara operasyonu da dahil mi?” sorusu üzerine Davutoğlu, “Evet, elbette. Bütünleşmiş bir stratejiye ihtiyaç var. Aksi takdirde, DAEŞ’e (IŞİD) karşı karadan operasyon düzenlerken sahada güç boşluğunun devam etmesi, DAEŞ’in (IŞİD) yerine başka bir terörist grubun ortaya çıkmasına sebep olur. Suriye krizini kapsamlı şekilde çözmeliyiz” yanıtını verdi.

Türkiye’nin şartı: Esad’a karşı tavır

Davutoğlu, “Suriye’de krizin çözümünde daha çok rol alma noktasında Türkiye’nin şartının, ABD öncülüğündeki koalisyonun Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a da karşı durması olup olmadığına” yönelik soruya, “Evet. Bu problemi ve boşluğu yaratan tüm rejimler ve gruplara karşı (durma)” diye yanıtladı.

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz hemen hemen her gün ya da haftanın birçok günü koalisyon içinde DAEŞ’e (IŞİD) karşı hava operasyonu düzenliyoruz. Ancak bu yeterli değil. Biz bunu gözlemliyoruz. Şimdi biz müttefiklerimize aylardır önerdiğimiz gibi, yine güvenli bölgeye sahip olmayı ve DAEŞ’i (IŞİD) sınırlarımızdan uzağa itmeyi öneriyoruz.”

Rus uçağının düşmesi

IŞİD tarafından üstlenilen Rusya’ya ait yolcu uçağının Mısır’da düşürülmesiyle ilgili soru üzerine Davutoğlu, bunun insanlığa karşı işlenmiş büyük bir suç olduğunu söyledi.

'Mesele Esed'ın ne zaman gideceği'

Amanpour'un "ABD ve Rusya Esed'in geçiş sürecine dahil edilebileceğini söylüyor" sözü üzerine Davutoğlu, "Müttefiklerimizin bunu söylediğini sanmıyorum. Burada mesele Esed'in ne kadar kalacağı değil, Esed'in ne zaman gideceği meselesidir. Çözüm ne? Çözüm, bir gün milyonlarca Suriyeli mülteci ülkelerinde barışın olduğunu düşünüp Suriye'ye dönmeye karar verirse işte o zaman çözüm var demektir. Ancak ben Esed Şam'da durduğu sürece onların döneceklerini düşünmüyorum" dedi. 

"PKK'ya yardıma müsamaha göstermeyiz"

Başbakan, "Türkiye neden ABD'nin Suriye'deki Kürtleri eğitip donatmasına karşı çıkıyor" sorusuna ise, "Önce bir şeyi netleştirelim. Kürtler değil, PKK'nin bir kolu olan PYD. Biz peşmergenin Türkiye'den Kobani'ye geçişine izin verdik. Eğer ABD, Kürtleri, Barzani'ye bağlı peşmergeyi silahlandırıp Suriye'de IŞİD'le savaşa göndermeke isterse yardıma hazırız. Ancak PKK terör örgütüdür, bizim köylerimize saldırıyorlar, sivillere saldırıyorlar. Suriye ve Irak'ta PKK bağlantılı herhangi bir gruba yardıma müsamaha etmeyiz" yanıtını verdi.

Davutoğlu'nun CNN'e verdiği röportaja buradan ulaşabilirsiniz.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir