Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Davutoğlu: 'Hakan Fidan Konusunda Görüş Ayrılığı Yok'

Anasayfa > Gündem

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Başbakan Davutoğlu, ekonomik durumla ilgili eleştirilere yönelik 'eğer siz kriz akbabasıysanız, biz Anadolu’nun aslanlarıyız, size ekmek yedirmeyiz' dedi.

Davutoğlu, yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile görüşeceğini söyledi. 

Ayrıca Davutoğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, 'AK Parti Grup Başkanvekilleri, 228 milletvekilimizle birlikle parti kapatılmasını imkansızlaştıracak bir anayasa değişikliği kanun teklifini Meclisimize sunmuştur' diyerek, 'CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu, son bir hafta içinde vehimlerden hareketle CHP'ye karşı bir parti kapatma davası açılacağını ve AK Parti'nin bunu destekleyeceğini ifade etti. O vehimlerle uğraşırken biz vizyonla uğraşıyoruz, demokrasi hedefinde yürüyoruz. İşte hodri meydan. Eğer gerçekten parti kapatılmasına karşıysalar işte gün bugündür' şeklinde konuştu.

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Merkez Bankası Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek

 • Bugün öğleden sonra Genişletilmiş Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nu (EKK) topluyoruz. Bütün bakanlarımızın, kurumlarımızın işbirliği içinde bu küresel kriz ortamında alacağımız tedbirleri bir kez daha gözden geçireceğiz. Dün Bakanlar Kurulu'nda da bu konuları ele aldık. Sayın Cumhurbaşkanımız da yarın Merkez Bankası Başkanımızdan brifing alacak.

 • Küresel ekonominin kriz ortamında süreç yönetimini yaptık her türlü tedbiri alır ve yaparız. Nitekim Merkez Bankası başkanı alınan kararlar doğrultusunda dolarda ve avroda Türkiye'de kurda bir istikrar eğilimi ortaya çıktı.

 • Krizi bir taraftan yönetilirken bu tamamen dış kaynaklı bir dalgalanmanın Türkiye'ye yansımasıdır. Yapısal dönüşüm faliyetlerine ağırlık veriyoruz. Ekonominin ikinci hamle döneminde atılacak adımları sizlere aktarmıştık. Dış toplantılarda bu yapısal dönüşüm programını anlattık. Yabancı yatırımcıların Türkiye'ye olan ilgisin artarak devam ettiğini görmek sevindirici.

 • GAP bölgesi yatırımları bizden önce yüzde beşti şimdi yüzde 10'a çıkarıldı ve bölgedki bütün illere havalimanı yapıldı. Yeni teşvik sistemi ile 18,6 milyar dolarlık yatırım düzenlendi. Bölgede sulamaya açılan alan 424 bin hektara ulaşıldı. İstihdam 500 bin kişiye ulaşıldı ana sulama kanallarının yüzde 92'si bitirildi. İkinci eylem planın 26,7 milyon lira yatırım yapılacak. GAP'ın başarısı sadece Türkiye değil Ortadoğu'nun kaderini değiştirecek bir yatırımdır.

 • Dün Bakanlar Kurulu toplantısında Hava Kuvvetleri Komutanı bilgi verdi bu konuda alınacak bütün tedbirler alınacak. Bir kısmı planma çerçvesinde envanterden çıkarılacak.

 • AK Parti Grup Başkanvekilleri, 228 milletvekilimizle birlikle parti kapatılmasını imkansızlaştıracak bir anayasa değişikliği kanun teklifini Meclisimize sunmuştur. CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu, son bir hafta içinde vehimlerden hareketle CHP'ye karşı bir parti kapatma davası açılacağını ve AK Parti'nin bunu destekleyeceğini ifade etti. O vehimlerle uğraşırken biz vizyonla uğraşıyoruz, demokrasi hedefinde yürüyoruz. İşte hodri meydan. Eğer gerçekten parti kapatılmasına karşıysalar işte gün bugündür.

 • Bundan iki hafta önce Şah Fırat Operasyonu ile Türkiye'nin gücünü gösterdik şimdi herkesi demokrasi sınavına sokuyoruz buyrun gelin. Kılıçdaroğlu böyle derde Demirtaş durur mu? AK Parti'yi demokrasi ile tehdit ediyoruz diyor iki kelime var birbirne yakışmayan o da tehdit ve demokrasidir. İşte başka bir karga daha. Diyarbakır sokaklarında demokrasiyi siz katlettiniz. Demokrasinin bu ülkedeki hamisi AK Parti'dir. Süreci hızlandıracağız ve göreceğiz takke düşüp kel görünecek. Herkesin demokrasi sınavında ne not alacağını göreceğiz.

Deniz Gezmiş ve Necmettin Erbakan'ı andı

 • Bugün 10 Mart iki demokrasi acı hatırasını bir kez daha hatırlatıyorum 10 Mart Deniz Gezmiş ve arkadaşları oylamaı yapıldı ve yine bir 10 Mart'ta rahmetli Necmettin Erbakan bir yıl hapse mahkum edildi.

Kriz akbabaları çıktı

 • Bu sefer de kriz akbabaları çıktı. Kılıçdaroğlu'nun ekonomiden bahsetme sebebi bu, şimdi ümidi bu. Kendisinin heybesinde hiçbir şey olmadığı için 'önümüzdeki aylarda dünyada bir kriz olur, bu kriz Türkiye'ye yansırsa bana bir ekmek düşer' diye düşünüyor. Eğer siz kriz akbabasıysanız, biz Anadolu'nun aslanlarıyız, size ekmek yedirmeyiz.

 • Geçtiğimiz hafta dünyadaki küresel ekonomideki dalgalanmayı görerek bit yurt dışı ziyaretinde bulundum ve çeşitli toplantılar gerçekleştirdik yabancı yatırımcıları ülkemize davet ettik. Ülkemizdeki bazı çevreler kriz çığırtkanlığı yaptı. Türkiye'nin ekonmik göstergeleri diğer dünya ekonomilerinden daha iyi durumda. 2014 yılında bütçe açığımız yüzde 0,7 idi. Kamu borçlerı 2002'de yüzde 74 şimdi ise yüzde 33. Kılıçdaoğlu ekonomide ne yapacaksınız denildiğinde dört yıl verinde görün diyor bu halk meçhüle dört dakika vermez. Biz yerinde duran bir iktidar değiliz Türkiye ve yerkürenin her yerinde dolaşırız. 1 milyarın üzerindeki ürün sayısını dokuzdan 33'e çıkardık.

 • İnşallah önümüzdeki dönem istihdamı artırıcı tedbirleri de alacağız. Enflasyon Kasım ayından beri düşüyor. Biz hükümet programını okuduğumuzda yüze 9 olan faiz yüzde 7'ye geriledi. Ekonomi sağlam ellerdedir.

Çözüm süreci için annelere seslendi

 • Kadına yönelik şiddete yönelik ulusal eylem planı ve Kadınlar Günü'nü kutluyorum. Kadınlarımız söz konusu olduğunda onların sosyal hayat içinde en iyi şekilde yer almaları konusunda gereken önlemleri aldık. Çözüm süreci artık milletimize mal olmuş bir süreçtir ve kim ne provokasyonu yaparsa yapsın milletimiz bu sürece sahip çıktığını her zaman göstermiştir. Herkesten önce de çözüm süreci doğulu batılı, kuzeyli güneyli annelere emanettir. Kadınlarımız bu sürece sahip çıktıkça önümüz ve istikbalimiz, gençlerimizin hayatı da teminat altına alınmış olacaktır.

Medyaya öz eleştiri çağrısı

 • Medya cinayetler konusunda çok detaylı fotoğraflar kullanıyor toplumda herkesin sağlıklı olduğunu düşünemeyiz. En namert kişi kadına el kaldıran kişidir. Medyamızı bir öz eleştiriye davet ediyorum.

'Cumhurbaşkanımızla görüş ayrılığı yok'

'Cumhurbaşkanımızla görüş ayrılığı yok'

Başbakan Davutoğlu, MİT Müsteşarı Fidan'ın milletvekilliği aday adaylığından çekilmesine ilişkin 'Cumhurbaşkanımızla aramda bu konuda bir görüş ayrılığı veya farklı kanaatlere dayalı yaklaşım yoktur' dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hakan Fidan'ın milletvekilliği aday adaylığı başvurusunu geri çekmesine ilişkin, 'Milletvekilliği aday adaylığı söz konusu olduğunda kendisine bu izni vermiş olduğumuz gibi, bu adaylığı çekmek istediğinde de aynı şekilde kendisinini kararına saygı duyarak, dün itibariyle talebini kabul ettim. Nasıl ayrılırken benim imzamla ve tek imzayla bu işlem gerçekleşmişse, dün de aynı şekilde oluru vererek görevine iade etmiş olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızla benim aramda bu konuda herhangi bir görüş ayrılığı veya farklı kanaatlere dayalı yaklaşım yoktur' dedi.

Davutoğlu, AK Parti Grup Toplantısının ardından, TBMM'den ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

'Hakan Fidan'ın AK Parti'den milletvekilliği aday adaylığı başvurusunu geri çekmesine' ilişkin bir soru üzerine Davutoğlu, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının hangi mevki ve makamda olursa olsun milletvekilliği aday adaylığı için başvurabileceğini, bunun hiçbir sınırlamasının olmadığını söyledi

298 Sayılı Kanunun ilgili maddesine göre, yargı ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları dışındaki herkesin aday adaylığından vazgeçip görevine dönebileceğini anımsatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

'Bu genel bir ilkedir. Sayın Hakan Fidan benim de Sayın Cumhurbaşkanımızın da aldığı görevleri hakkıyla yapması bağlamında takdir ettiğimiz bir devlet adamıdır, bürokrattır. Dolayısıyla milletvekilliği aday adaylığı söz konusu olduğunda, kendisine bu izni vermiş olduğumuz gibi bu adaylığı çekmek istediğinde de aynı şekilde kendisinini kararına saygı duyarak, dün itibariyle talebini kabul ettim. Nasıl ayrılırken benim imzamla ve tek imzayla bu işlem gerçekleşmişse, dün de aynı şekilde oluru vererek görevine iade etmiş olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızla benim aramda bu konuda herhangi bir görüş ayrılığı veya farklı kanaatlere dayalı yaklaşım yoktur, her zaman istişare ederiz. Tabi eğer farklı kanaatler varsa, bunlar da bu istişarelerde açılır. Son adım da dün göreve atanması konusunda da Sayın Cumhurbaşkanıyla bir istişare yaptık. Sayın Hakan Fidan 1-2 ay önce nasıl bizim için kıymetli bir bürokratsa, bugün de görevini hakkıyla yapacağına inandığımız kıymetli bir bürokrattır, bu konuda spekülasyon yapmanın da bir karşılığı yoktur.'

'Hakan Fidan nasıl bir lüzum gördüğüne ilişkin size birşey söyledi mi?' sorusuna Davutoğlu, 'Sayın Hakan Fidan'la ilişkimiz, benim başbakan başdanışmanı dönemimden itibaren, o da TİKA başkanıyken... O zamandan beri kendisini yakından takip ettim, aldığı görevi hakkıyla yapan bir bürokratımızdır. Tabii ki kanaatlerini paylaşır. Bu tür görevlerde bulunan kişilerin iradeleri, kendileriyle ilgili düşündükleri planlara, aldıklara kararlara saygı duyarım' yanıtını verdi.

Büyük bir aşkla, şevkle görevine devam edecek 

Hakan Fidan'ın ABD dönüşünde kedisinden randevu istediğini belirten Davutoğlu, 'Cumartesi gecesi kendisiyle görüştüm, kanaatini aldım. Tekrar görevine dönme yönündeki kanaatini, arzusunu, daha doğrusu milletvekilliği aday adaylığından çekilme yönündeki... Aday adaylığından çekilse, adaylıktan çekilse yada seçime girip kaybetse dahi öncelikli olarak herkesin göreve dönme hakkı vardır. Benim kanaatim de bu görevi hakkıyla yapmakta olduğu yönünde olduğu için Pazar günü Sayın Cumhurbaşkanımızla bir istişare, Pazartesi günü görevine iade etme kararını imzaladım' dedi.

'Hakan Fidan'ın 'çok yorulduğunu' söyleyip, MİT Müsteşarlığı'ndan istifa ettiği' tartışmalarının hatırlatılması üzerine Davutoğlu, 'Siz, Sayın Hakan Fidan'ın ağzından böyle bir şey... Sayın Hakan Fidan'ın böyle bir şeyi olduğunu ben bilmiyorum ama hepimiz her zaman devlet görevi esnasında çok büyük çabalar sarf ederiz. Sayın Hakan Fidan da zor görevleri, zor dönemlerde ifa etti. Ama yorulmuş olduğu hissine kapılsaydı, dün göreve iade yazısını imzalarken, tümüyle izin isterdi. Öyle bir izin istemedi, büyük bir aşkla, şevkle görevine devam edecek. Kimse spekülasyon yapmasın' ifadesini kullandı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?