Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Davutoğlu: 'Görevimizi Yaptık, Özür Dilemeyiz'

 > 
12PAYLAŞIM

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin hava sahasını Rus uçağının ihlaline karşı koruyarak sorumluluğunu yerine getirdiğini belirtti, "Hiçbir ülke işimizi yaptığımız için özür beklememeli. Her seviyede görüşmeye açığız" dedi.

Başbakan Ahmet DavutoğluNATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı görüşmenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, "Rus uçağının düşürülmesi ile ilgili olarak (NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile) bir görüşme yaptık. Bizim yaptığımız şey savunmaya dönüktü. Rusya tarafından 3 kez hava sahamız ihlal edildi. Biz de 3 kez uyardık. 24 Kasım'da olanların sorumluluğu Türkiye'nin üzerinde değildir. Her seviyede görüşmeye açığız" dedi.

'Hiçbir ülke, işimizi yaptığımız için özür beklememeli'

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hiçbir ülke, sorumluluğunu yerine getirdiği için özür dilemez. Ordumuz sorumluluğunu yerine getirdi. Hiçbir ülke, işimizi yaptığımız için özür beklememeli. Biz bu gerginliği tırmandırmayacağız. Diyaloğa hazırız."

NATO Genel Sekreteri: 'Türkiye'nin kendi hava sahasını koruma hakkı vardır'

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İttifak üyelerinin görüş birliği içinde Türkiye'nin hava sahasını koruma hakkını desteklediğini belirterek, "Rusya’yı Suriye’de ortak düşmanımız IŞİD’i hedef alarak yapıcı bir rol almaya çağırıyorum" dedi.

Stoltenberg, görüşmede geçen hafta Türk hava sahasında düşürülen savaş uçağıyla ilgili gelişmelerin ele alındığını söyledi.

"Türkiye NATO’ya bağlı, NATO da güçlü bir şekilde Türkiye’nin güvenliğine bağlı" diyen Stoltenberg, şunları kaydetti:

'Bütün müttefikler Türkiye’nin toprak bütünlüğünü ve hava sahasını koruma hakkını tamamıyla destekliyor'

"NATO’nun güneydoğu sınırlarındaki durum hızlı değişiyor. Bir Rus jetinin düşürülmesine götüren olayları tartıştık. Bütün müttefikler Türkiye’nin toprak bütünlüğünü ve hava sahasını koruma hakkını tamamıyla destekliyor. Türkiye’nin gerilimi düşürme ve Moskova’yla temas kurma gayretlerini memnuniyetle karşılıyorum. Sakin kalmak ve gerilimi düşürmek önemli. Rusya’yı Suriye’de ortak düşmanımız IŞİD’i hedef alarak yapıcı bir rol almaya çağırıyorum."

Stoltenberg Türkiye'nin kendi hava sahasını koruma hakkı olduğunu belirterek, "Türkiye kendi sınırlarını ve hava sahasını koruma hakkına sahiptir. Türkiye'nin Rusya ile temas kurma çabalarını destekliyoruz" dedi.

Jens Stoltenberg, "Geçen haftaki olay, Rusya ile ilişkilerimizde istikrar, saydamlık ve tahmin edilebilirlik için uluslararası mekanizmaların güçlendirilmesinin önemini gösterdi" ifadesini kullanarak, böyle bir mekanizmanın benzer olayların meydana gelme riskini azaltmada ve böyle bir olay yaşansa bile gerilimin yükselmesini, kontrolden çıkmasını önlemede kilit konumda olduğunu söyledi.

Risk azaltma mekanizmalarının yarın yapılacak NATO dışişleri bakanları toplantısında ele alınacağını belirten Stoltenberg, "Geçen hafta gördüğümüz, Rus uçaklarının Türkiye’nin hava sahasını ilk ihlali değildi" ifadesini kullandı.

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir