Davutoğlu: 'Geri Kabul ve Vize Serbestisi Haziranda'

 > 
9PAYLAŞIM

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile düzenlediği basın toplantısında, Avrupa ile vize muafiyetinin Haziran ayında başlayacağını duyurdu.

İzmir’deki Başbakanlık Ofisi’nde ilk kez bir yabancı başbakan ağırlandı. Yunan Başbakan Çipras ve Başbakan Davutoğlu İzmir'de görüştükten sonra ortak açıklama yaptı. 

Mülteci krizinin en önemli başlık olduğu açıklamada Davutoğlu, "Geri kabul anlaşmasının uygulanması 1 Haziran'a alındı. Karşılığında vize serbestisi de haziranda başlayacak" dedi.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"İzmir-Selanik arasında feribot seferleri başlayacak. Ankara-Atina arasında havayolu seferleri en kısa sürede başlayacak."

"Ticaretimizin 6 milyardan 10 milyar dolara çıkmasını istiyoruz."

"Gerek Kıbrıs gerek Ege sorunlarında çözüme çok yakınız."

"Yunanistan ile bütün işbirliği alanlarını taçlandıracak şekilde kültür ve eğitim alanında da iki halkın gelecek nesillerinin geçmiş bazı olumsuz hatıralarla değil, geçmişteki olumlu hatıraları gelecek yıllara, on yıllara, yüz yıllara aktaracak, güzel irtibat kurabilmek için ders kitaplarımızın gözden geçirilmesi dâhil kültür ve eğitimde ortak bir perspektifle ortak bir tarih yazımı konusunda da çalışmalar yürütüyoruz."

Kilis'e Roket Mermisi: Can Kaybı 2'ye Yükseldi - onedio.com
Kilis'e Roket Mermisi: Can Kaybı 2'ye Yükseldi - onedio.com

"Kilis'te üzücü bir olay yaşadık. Kilis'teki sınırımızın öte yakasından DEAŞ tarafından bir roket atışı söz konusu oldu. İki vatandaşımızı kaybettik. Angajman kuralları çerçevesinde misliyle ve daha fazlasıyla mukabele edildi. Sayın Valimizden ve ilgili güvenlik birimlerimizden gerekli bilgileri aldık. Türkiye'ye yönelik her türlü saldırıya en şiddetli şekilde mukabelede bulunulması konusunda da zaten TSK'ya verilmiş talimatlarımız var."

"Yunan adalarından göçmenleri alacağız. Buradan da aynı sayıda ayrı göçmenleri yasal olarak Avrupa'ya göndereceğiz."

"Geri kabul anlaşmasının uygulanması 1 Haziran'a alındı. Karşılığında vize serbestisi de Haziran'da başlayacak."

"Suriyeli mülteciler için hazırlanan 3 milyar euroluk AB fonu gelecek hafta devreye girecek. Ayrıca ek fonlar tahsis edilecek."

Hollande: 'Vizesiz Seyahat İçin Hâlâ 72 Kriter Var' - onedio.com
Hollande: 'Vizesiz Seyahat İçin Hâlâ 72 Kriter Var' - onedio.com

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, dün Brüksel'de yapılan zirvenin ardından, Türk vatandaşlarının Schengen Bölgesi'ne vizesiz girebilmesi için 72 kriterin yerine getirilmesi gerektiğini söylemişti.

"Sorumlusu biz değiliz"

Yunan Başbakan da, "On binlerce göçmenin Avrupa’ya göçünün sorumlusu Yunanistan ve Türkiye değil" dedi. Çipras özetle şunları söyledi:

"Geri kabulün uygulanması savaş olan değil diğer ülkelerden gelen göçmenlere şu mesajı veriyor: Avrupa’ya geçişleri söz konusu olmayacak. Bu gerçeği samimiyetle bu insanlara aktarmak zorundayız. Bu noktadaki irademiz kesinlikle tamdır."

"Kıbrıs sorununun adil ve kalıcı şekilde çözülmesi noktasında hemfikiriz. Kararlar BM’ye dayanmalı ve AB çerçevesinde gerçekleşecek bir çözüm olmalıdır."

"Türkiye’nin AB süreci için de, Türkiye’nin üyeliğinin stratejik olduğunu düşünüyoruz ve desteklediğimizi tekrar ediyoruz."

Kordon'da yürüdüler

İzmir'de buluşan iki lider Kordon'da yürüyüş de yapıp, simit yediler. Daha sonra da İzmir saat Kulesi'nin önünde poz verdiler.

Al Jazeera ve AA - Fotoğraflar: Zahidin Köşüş/ AJ

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir