Davutoğlu: 'Esad'sız Bir Çözüm Düşünülmeli'

 > 
4PAYLAŞIM

BM Genel Kurulu'nda konuşan Başbakan Ahmet DavutoğluIŞİD'in Suriye'deki yönetim boşluğun sebebiyle ortaya çıktığını söyleyerek, Esad çekilene kadar IŞİD'le mücadelede başarılı olunmayacak" dedi.

BM Genel Kurulu’na hitap eden Başbakan Ahmet Davutoğlu; mülteci krizi, terörizmle mücadele ve Filistin sorunu başta olmak üzere pek çok konuyu kurulun gündemine taşıdı. 

Başbakan Davutoğlu, terörizmin meşruiyeti olmadığını ve ister PKK ister IŞİD olsun kınanması gerektiğini ifade etti. IŞİD'in Suriye'deki krizden doğan boşluk nedeniyle ortaya çıktığını ifade eden Davutoğlu, Beşşar Esed kaldığı müddetçe sorunun çözümünün zorlaştığını belirtti. Filistin bayrağının BM'de dalgalanacak olmasının önemine de değinen Davutoğlu'nun BM'nin yapısına da eleştirileri vardı.

Başbakan'ın BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasından satır başları şöyle:

"Türk jandarma görevlisi Aylan’ın cansız bedenini bulduğunda babası gibi hissetmişti. Aylan'ın cansız bedeni kıyıya vurduğunda hepimizin vicdanı kıyıya vurdu aslında. Çabalarımızı birleştirip bu sorunla baş etmeliyiz. Türkiye kendi payına düşenden fazlasını yapmıştır. Türkiye büyük bir yük üstlenmiştir. En çok mülteci barındıran ülkeyiz. 2 milyondan fazla Suriyeli ülkemizde ve kapılarımız da kalplerimiz de onlara açık kalmaya devam edecek. Şu ana kadar 8 milyar dolardan fazla para harcadık."

"Esad'sız bir çözüm düşünülmeli"

"Esad’ın ve DEAŞ'ın saldırılarından kaçanların sayısı 5 milyonu aştı. Milyonlarca çocuğun yardıma ihtiyacı var. Uluslararası toplum artık hızlı bir şekilde harekete geçmeli ve güvenli bir alan oluşturmalı. Suriye’de meşru bir hükümet yoktur. Suriye krizine çözüm düşünenler Esad’sız bir çözüm düşünmelidir. Dünya artık şunun farkına varmalı, bu sorun siyasi değişimle gerçekleşen bir geçişle çözümlenmeli."

Edirne'deki mültecileri hatırlattı

"Geçen hafta Edirne’ye kilometrelerce yolu yürüyen mültecilerle konuşma fırsatı buldum. Avrupa’ya gitmek istiyorlardı. Onların isteğini iletiyorum. İşte bu sorumluluk hissiyle bizler Akdeniz’de mülteciler konusunda farkındalık yaratma konusunu G-20’ye ekledik. Mültecilerin trajedisinde bu ülkeler arasında bir işbirliğini de beraberinde getirmek gerekiyor. Bu tüm insanların gündeminde olmalı."

"Saldırılar durmalı"

"Suriye halkı sınırlarımız dışında acı çeken tek halk değildir. Filistin sorunu da beklemektedir. Filistinliler de benzer açılardan krizlerden mustarip. Filistinliler de bağımsız bir devlet müdahalesinde ve onların yanındayız. Sonunda Filistin bayrağının diğer devletlerin bayrakları yanında göreceğiz. Bu çok önemli bir adımdır. Filistin bağımsız olacak bugün ya da yarın. Filistin bayrağı Kudüs’ü Şerif’te de dalgalanacak ve hepimiz bunu kutlamak için orada olacağız. Tüm uluslar özgür bir şekilde oraya gidecek. Kudüs tüm insanlar önemli ve kutsal. Yasal olmayan yerleşim yerlerinin genişlemesi ve Mescid-i Aksa’ya dönük saldırılar derhal, koşulsuz bir şekilde son bulmalı. Bu saldırıları güçlü bir şekilde kınıyoruz. Kudüs kenti insanlık için çok önemlidir. Hakettiği şekilde davranılmalıdır. Filistin ve Gazzze insani olmayan tecritten, ablukadan kurtarılmalıdır. Türkiye’nin Filistin halkına ekonomik açıdan yardımı önümüzdeki dönemde de devam edecektir."

"İster PKK ister DAEŞ..."

"Güneyimizdeki yönetim boşluğu Türkiye’yi hedef alan örgütlerin çıkmasına da neden olmuştur. Terörizmin meşruiyeti olmaz, koşulsuz bir şekilde kınanmalıdır. İster PKK ister DEAŞ (IŞİD) olsun. DEAŞ Suriye'deki krizden doğan boşluk nedeniyle ortaya çıktı. Bunu ortadan kaldırmak gerekiyor. Yoksa DEAŞ’le mücadelede başarılı olunmayacak. Yabancı terör savaşçıları da bizim için kaygı uyandırmaktadır. 25 bin yabancı savaşçının 100 ülkeden geldiği tahmin ediliyor. Bu tehdit yerinde değerlendirilmelidir."

Sputnik

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir