Davutoğlu'dan İstifa Eden HDP'li Bakanlara Eleştiri: 'O Metnin Nerede Yazıldığı Malum'

 > -

Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim hükümetinden istifa eden HDP'li iki bakanın istifa sonrası okudukları metne tepki gösterdi. "O metnin nerede yazıldığı herkesin malumu" diyen Davutoğlu Bakanlar Kurulu ve HDP Genel Merkezi'nde yapılan açıklamaların taban tabana zıt olduğunu ifade etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, memleketi Konya'da gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu'nun gündeminde geçici hükümette görev aldıktan 25 gün sonra istifa eden HDP'li iki bakan vardı.

Kabinenin, AK Parti ya da koalisyon kabinesi olmadığını söyleyen Davutoğlu,"Meşru çizgiler içinde tüm partilerin milletvekillerine tekif yaptık ve hükümet oluştu. Bu 2 bakan arkadaşımız kendi iradeleriyle geldiler, kimse hükümette olacaksınız diye bir baskı yapmadı. Diğer milletvekillerine nasıl yaptıysam onlara da mektupla davet yaptım" dedi.

İstifa eden HDP'li bakanların Bakanlar Kurulu ve ardından HDP Genel Merkezi'nde yaptıkları açıklamanın birbirine zıt olduğunu dile getiren Davutoğlu, şunları söyledi:

Burada beni üzen husus şu; Bakanlar Kurulu'nda son derece medeni bir şekilde anlattılar ayrılma kararlarını. Cizre'deki bazı uygulamaları kabullenemediklerini ifade ettiler. Ayrılmaları halinde iradelerine saygı duyacağımı söyledim. Bir bakan olarak orada güvenlik görevlilerinin tedbir aldığını değil, neden hendek kazıldığı sorgulamalarını ifade ettim.

İllegal yapılanmalar herhangi bir yerde sürerken Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin bakanları, hangi partiden gelmiş olurlarsa olsunlar, öncelikli sorumlulukları vatandaşlara karşıdır. Öncelikli sorumlulukları o tedbiri alan güvenlik güçlerini sorgulamak değil o tedbirlere sebebiyet veren terör örgütü mensuplarının yaptıklarını sorgulamaktır.

Hizmetlerine teşekür ettim, onlar da bize teşekkür ettiler, son derece medeni bir şekilde. Daha sonra yaptıkları açıklama, kendilerinin yazdığı bir metin olmadığı aşikar. Ellerine verilen bir metni okumak milletvekillerine yakışmaz. İçerideki söylemle dışarıdaki söylem taban tabana zıt. İçerde gayet nazik konuşan, teşekkür eden arkadaşlarımızın

Birden HDP genel merkezinde kimlik değiştirilmişçesine Cumhurbaşkanımıza, bana, hükümetimize açık hakaret eden açıklama yapmalarını kendilerine yakıştıramadım. o metni iade etmeleri gerekirdi. Ellerine verilen metni kimin yazdığı malum. Türkiye'deki siyaseti Kandil ya da perde arkasındaki güçler yönetemez."

MUHALEFETE ELEŞTİRİ

CHP ve MHP'den yapılan eleştirilere de yanıt veren Davutoğlu, "Muhalefetin de söz söyleme hakkı yok" dedi. Davutoğlu, "Kendilerine katılın dedik, katılmadılar. Şimdi ne hakla hükümeti sorguluyorlar? Anayasal bir sorumluluk gerektiği gün bu sorumluluğu reddeden CHP ve MHP'nin söz söyleme hakkı olabilir mi?" ifadelerini kullandı.

"TEDBİRLER ALINDI"

Seçim güvenliğine yönelik tartışmalara da değinen Başbakan gerekli tedbirlerin alındığını belirtti ve şunları kaydetti: "Dün Bakanlar Kurulu'nda bu güvenlik tedbirlerini detayı ile gözden geçirdik, takviyeler yapıldı. Bütün Türkiye'de huzur içinde bir seçim geçmesi için her türlü tedbir alındı. Herkesin rahat olmasını rica ederim."

"Türkiye'yi yönetim boşluğu içinde bırakmayız" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Kesinlikle herkes, rahat ve huzur içinde bayramını idrak etsin. Sorumluluğunu müdrik, gücünü kudretini sorgulatmayan bir hükümet vardır. Bütün bakanlarımız, bütün bürokrasi, devlet mekanizması görev başındadır. O bakımdan seçime de inşallah en iyi şartlarda gidip Türkiye'de halkımız kimi iktidar yaparsa o iktidara bu görevi devrederiz ya da bizi iktidar yapmışsa görevi de bu sefer seçilmiş hükümet olarak devam ettiririz. Bundan kimsenin tereddüdü olmasın."

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir