Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Davutoğlu: ‘Bundan Sonra İstanbul'a Hançer Gibi Saplanan Hiçbir Eser Yapılmayacak’

Anasayfa > Gündem

İstanbul Süleymaniye Camii'ndeki Mimar Sinan'ı anma programında konuşan Başbakan Davutoğlu, şehrin siluetini bozan yapıları kastederek, 'Bundan sonra bu şehre hançer gibi saplanan hiçbir eser yapılmayacak' dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Süleymaniye Camii'ndeki Mimar Sinan'ı anma programına katıldı. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu programda bir konuşma yaparak, şehrin siluetini bozan çarpık yapılaşmadan bahsetti ve şehrin siluetine de değinerek, “Bundan sonra bu şehre hançer gibi saplanan hiçbir eser yapılmayacak' dedi.

'Şimdi muhasebe vaktidir'

'Şimdi muhasebe vaktidir'

16:9 Kuleleri (Fotoğraf: DHA)

Davutoğlu, 'Şimdi muhasebe vaktidir arkadaşlar. Burada isim vermekten de kaçınmayacağım. Eğer bir gemi ile İstanbul'a yaklaşıyorsanız, bir tarafta Süleymaniye diğer tarafta 'gök kafes' denilen bir ucube. Biz Mimar Sinan'dan, bizim nesil hiç ders almamış diye insan kahrediyor, üzülüyor, mahvoluyor. Tarihi yarım adaya şirk koşan, o yarımadayı tahakküm eden ne eser varsa bu şehre ihanettir. Aynı şeyi Zeytinburnu kuleleri içinde söylerim, diğer yapılar içinde' dedi.

Sinan’ın kafatası aranıyor

1935’te Mimar Sinan’ın türbesinin açıldığını ve kafatasının alındığını anlatan Davutoğlu, “Ama önemli 3 ismin maalesef Mimar Sinan'ın mübarek bedeninin bulunduğu türbeyi açarak, mübarek bedendeki beynin bulunduğu kafatasını ölçme cüretine kalktıkları biliniyor” diye konuştu.

Başbakan, DNA testleri de dahil gerekli çalışmaların yürütülerek Mimar Sinan’ın naaşının yeniden bir araya getirileceğini ifade etti.

'Mimar Sinan’dan ders almalıydık'

'Mimar Sinan’dan ders almalıydık'

Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

'Hepimizin en asli görevi, bu şehri emanet olarak devraldığımız bu şehri gelecek nesillere devretmektir. Mimar Sinan'dan ders almış olsaydık, o çok zikrettiğimiz Mimar Sinan'ın aşkını, sevdasını gerçekten yürekten hissetmiş olsaydık, bu aziz şehre, bu aziz şehrin doğasına, dokusuna uymayan eserler yapıp şirk koşmazdık. 

Açık bir muhasebe ile söylüyorum hepimiz sorumluyuz. Hep beraber, Mimar Sinan'ın huzurunda, mimarlar gününde, başta mimarlar olmak üzerine bütün mimar erbabına ve başta belediyeler olmak üzere bütün yerel yönetimler ve başta Çevre ve Şehircilik Bakanı olmak üzere bütün bakanlarımıza en açık ve net talimatımız; bundan sonra bu şehre hançer gibi saplanan hiç bir eser yapılmayacak”.

‘İmkânlarımız artık var’

‘İmkânlarımız artık var’

Davutoğlu, 'Mimar Sinan'ın elinde bilgisayar yoktu, animasyon, simülasyon yapamıyordu. Ama bir gönül gözü ile derin estetik gözüyle baktığında hangi eserin nerede nasıl duracağını görüyordu. Şimdi elimizde bütün bu imkanlar var. Çok rahat bir şekilde yüksek bir mimarinin neye tahakküm edeceğini görecek imkanlara sahibiz” diye konuştu.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
81
48
41
9
7
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?