Davutoğlu Amos İle Görüştü

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Davutoğlu Amos İle Görüştü

Davutoğlu Amos İle Görüştü

Görüşmede, Suriye'deki insani durum ve BM ile Türkiye arasındaki işbirliği olanakları ele alındı.

ANKARA

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ankara'da temaslarda bulunan BM'nin İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos ile görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Davutoğlu'nun makamında gerçekleşen görüşmede, ağırlıklı olarak Suriye'deki insani durum ele alındı.

Görüşmede, BM Genel Sekreter Yardımcısı Amos'un, ülkelerinden kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilere sağlanan yardımları büyük takdirle karşıladıklarını ifade ettiği öğrenildi.

Kilis'i dün ziyaret eden Amos'un, kamplardaki durumu bizzat yerinde gözlemlediğini ve son derece etkilendiğini belirttiği, BM'nin de imkanları ölçüsünde her konuda Türkiye'ye yardımcı olmaya çalışacağını vurguladığı kaydedildi.

Davutoğlu'nun da Suriye'deki insani durumun her geçen gün kötüleştiğini ve artık bu konuda etkin adımlar atılması gerektiğini dile getirdiği belirtildi.

BM birimlerinin çalışmalarının Türkiye tarafından takdir edildiğini ifade eden Davutoğlu'nun, uluslararası toplumun harekete geçmesi için gerek BM bünyesinde gerek kamuoyu önünde, Suriye'deki insani durumun düzeltilmesine ilişkin daha aktif bir tutum izlenmesi gerektiğine dikkat çektiği bildirildi.

Görüşmede ayrıca, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine herhangi bir kısıtlama olmaksızın eşit bir şekilde ulaştırılması için atılabilecek adımlar üzerinde görüş alışverişi yapıldığı ifade edildi.

Kerry ile telefonda görüştü

Davutoğlu, Amerikalı mevkidaşı John Kerry ile de Suriye konusunu ele aldıkları bir telefon görüşmesi yaptı.

İki bakanın, bölgede gerçekleşen gelişmelerin hızı çerçevesinde bu tür danışmaların son derece yararlı olduğunu ve sık aralıklarla temas edilmesinde fayda bulunduğunu ifade ettikleri öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBirleşmiş MilletlerKilisSuriye
Görüş Bildir