Davutoğlu: 'AB'yle Ortak Zeminde Buluşmak İstiyoruz'

 > -

Avrupa Birliği (AB) liderleriyle göçmen krizini çözmesi ümit edilen planı görüşmek üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e giden Başbakan Ahmet Davutoğlu, anlaşmayı insani perspektife oturtmayı amaçladıklarını ifade etti ve "Ortak zeminde buluşmayı ümit ediyoruz" dedi.

Brüksel'deki ilk temaslarına başlamadan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, göçmen krizine bir insani mesele olarak baktıklarını, pazarlık konusu olarak görmediklerini de ifade etti.

Avrupa Birliği liderleri, dün başlayan zirvede Türkiye'ye sunulacak olan eylem planını görüşmüş ve bir uzlaşıya varmıştı.

Bugünkü görüşmelerde, AB'nin 28 üyesinin onay verdiği plan Türkiye'ye sunulacak.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün yaptığı açıklamalarda Türkiye'yle görüşmeler için 'kolay olmayacak' demişti.

Merkel anlaşmanın yasal zeminini çok sağlam bir şekilde oluşturmaları gerektiğini de ifade etmişti

AB'nin Türkiye'ye sunacağı plan kapsamında Yunan adalarından Türkiye'ye gönderilecek her bir Suriyeli için, Türkiye'deki kamplardan bir Suriyeli mültecinin AB ülkelerine alınması ilkesi korunuyor.

Ancak bu sürecin gözetiminde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin de aktif rol oynaması ilkesi ekleniyor.

Ayrıca, Türkiye'nin Cenevre Mülteciler Sözleşmesi'ne taraf olmaması nedeniyle ortaya çıkabilecek uluslararası hukuk ihlallerinin önüne geçilmesi için Ankara'dan gerekli yasal düzenlemeleri yapması da talep ediliyor.

Türkiye'nin öne sürdüğü talepler konusunda da AB liderleri bir takım değişiklikler yaptı.

Vize serbestisi

Buna göre Haziran 2016'ya kadar Türk vatandaşlarına Schengen Bölgesi'nde vize serbestisi talebi için 72 şartın yerine getirilmesi gerektiği vurgusu yapılıyor. Ayrıca metinde Haziran 2016 tarihinin olup olmayacağı da net değil.

AB üyelik süreci

Türkiye müzakerelere hız verilerek en azından 5 yeni fasılın görüşmeye açılmasını istiyor. Ancak AB liderleri, Kıbrıs'ın şerh koyduğu başlıkların gündeme gelmemesi ve anlaşmanın riske girmemesi için bu konuda kullandığı dili daha muğlak hale getirdi ve "en kısa sürede yeni müzakere başlıklarının açılması" ifadesi kullanıldı.

Ek mali destek

Türkiye gelecek 3 yıl için AB'den 6 milyar euroluk fon talebinde bulunmuştu. AB liderleri dün yaptıkları görüşmelerde öncelikle ilk sözü verilen 3 milyar euronun mülteciler için hazırlanan projelere tahsis edilmesini, bu projelerin başarıya ulaşıp ilk fon diliminin kullanılmasının ardından ikinci 3 milyar euroluk fonun da kullanıma açılmasının uygun olacağı konusunda anlaştı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu planı önce Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Başbakanı Mark Rutte ile sabah kahvaltısında görüşecek.

Ardından yürütülecek ikili temaslardan sonra 28 AB üye ülkenin liderleri ile Başbakan Davutoğlu anlaşmaya son halini vermek üzere masaya oturacak.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir