Datça'nın Haritasını İHA'lar Çıkarttı

 > -

Datça'nın Haritasını İha'lar Çıkarttı

Datça'nın Haritasını İha'lar Çıkarttı

MUĞLA’nın Datça İlçesi’nde, bir ilke imza atıldı. Dünyada askeri amaçlı olarak üretilen İnsansız Hava Araçları (İHA), Datça’nın 7 köyünde toplam 2 bin 40 hektarlık alanda imar planı uygulamalarına ışık tutacak olan haritaların hazırlanılmasında kullanıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün parasal desteği ile Datça Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından gerçekleşçtirilen ihale ile, yaklaşık 3 ay süren çalışmalar sonucu, İHA’lar kullanılarak, Yaka, Yazı, Cumalı, Mesudiye, Karaköy, Hızırşah ve Sındı köylerinin haritaları çıkarıldı. Ankaralı özel bir firma olan Birlik Harita tarafından hazırlanan haritalar, Datça Kaymakamı Hamdi Üncü’ye teslim edildi.

Kaymakam Hamdi Üncü, Datça’nın durumu aciliyet gerektiren 7 köyünde harita çalışmalarının tamamlandığını belirterek, "Çalışma 314 bin TL’ye mal oldu. Haritaların hazırlanması ile birlikte, bölgede imar planları yapılmasının önünde herhangi bir engel kalmadı. Yaptığımız çalışmayı hem ilçe belediyesi hem de yeni kurulacak olan Büyükşehir Belediyesi ile paylaşacağız" dedi.

Birlik Harita Proje Koordinatörü Seyfettin Özyurt ise, Datça’da gerçekleştirilen çalışmanın Türkiye’de insansız hava aracı kulanılarak fotogrametrik yöntemle yapılan ilk haritalar olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye’de büyük uçaklarla fotogrametrik yöntemle haritalar üretiliyor. Ancak, daha pratik daha ucuz ve daha yüksek çözünülürlüklü haritaları, artık insansız hava araçları kullanarak yapabiliyoruz" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Muğla
Görüş Bildir