Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Darphane Grevi Kazanımla Bitti

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Darphane Grevi Kazanımla Bitti

Darphane Grevi Kazanımla Bitti

68 gündür devam eden Darphane grevi birçok alanda kazanımla sona erdi.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik "Darphane'de çalışanların en düşük ücreti 2372 lira olacak. Darphane'de çalışanlara verilecek en yüksek ücret ise 3294 lira olacak" dedi.

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı'na bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nde altın, madeni para, pasaport, nüfus cüzdanı gibi değerli evraklar üretiliyor.

Darphane'de çalışan Türk İş'e bağlı Basın İş üyesi 257 işçi toplu iş sözleşmesinde anlaşmaya varılmaması üzerine 25 yıl aradan sonra 8 Temmuz'da greve gitmişti.

bianet'e konuşan Basın-İş Sendikası Genel Sekreteri Savaş Nigar da grevin kazanımla sona erdiğini açıkladı.

"Greve çıkma nedenimiz sadece ücret zammıyla ilgili değildi. İş sağlığı ve iş güvenliği konusunda da iyileştirme istiyorduk; bunda da kazanım sağladık.

"Toplu iş sözleşmesinde yeni çıkan iş sağlığı ve iş güvenliği kanunu kapsamında düzenlemeler yapıldı. Döküm atölyelerinde zehirlenmeler nedeniyle sürekli çalışanlar meslek hastalıkları yaşıyordu. İşyeri içindeki sağlık koşullarında düzenlemeler yapılacak. Meslek hastalıkların önlenmesi için anlaşma sağladık. Yüzde 18 olan devam teşvik primi yüzde 21'e çıkarıldı.

"Fazla mesailerde kumanya verilmiyordu; bunu değiştirdik. Giriş çıkışlarda insan onuruna yakışmayan incitici aramalar yapılıyordu. Bu aramalar da düzenlendi. Tekel'den gelen arkadaşlar vardı, onalrın intibak sorunu çözüldü."

Grev başladığında 136 lira olan çeyrek altın fiyatı bu süreçte yükselişe geçti.

Nigar, bu fiyat artışında grevin etkisi olduğunu ancak dünya piyasalarındaki artışın da bu yükselişte payı olduğunu belirterek önümüzdeki haftalarda çeyrek altın fiyatındaki balonun kısmen söneceğini söyledi. (NV)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınSavaş
Görüş Bildir