Darbeci Yarbay TRT'de O Gece Yaşananları Anlattı: 'Sen Okuma, Sivil Okusun'

 > -

15 Temmuz gecesi TRT'de darbe bildirisini okutan Yarbay Gençer'in ifadesi ortaya çıktı. Gençer ifadesinde, "Olaydan 3 gün önce Albay Enver Topal çağırdı, 'Bir görev aldık' dedi, cuma günü gece 03.00 civarı darbe girişimi olacağını söyledi. TRT'deyken 'Sen okuma, sivil okusun' şeklinde telefonla emir geldi. Bu sefer oradaki Tijen spiker çağrılmıştı. Heyacanlanmıştı. Sigarasını, suyunu içti, rahatladı. Sonra birkaç kere bildiriyi okudu" dedi.

Darbeci Yarbay Ümit Gençer, sulh ceza hakimliğindeki sorgusunda, darbe girişiminden üç gün önce Kurmay Albay Topal'ın kendisini çağırdığını belirterek, "(Bir görev aldık) dedi, cuma günü gece 03.00 civarı darbe girişimi olacağını söyledi" dediğini ifade etti.

Buna şaşırdığını kaydeden Gençer, darbe girişimi gecesi aniden, Albay Kutsi Barış tarafından "20.30-21.00 civarı çağrıldığını" ve kendisine "Genelkurmay imzalı sıkıyönetim emri verildiğini" kaydetti.

"Önce insanlar korktu. Onları rahatlatmaya çalıştım"

TRT Binasına Giren Bir Grup Asker Yurtta Sulh Konseyi'nin Bildirisini Okuttu - onedio.com
TRT Binasına Giren Bir Grup Asker Yurtta Sulh Konseyi'nin Bildirisini Okuttu - onedio.com

TRT yerleşkesine gittiklerinde Albay Tanju Poshor'un da bulunduğunu belirten Gençer, "O ilk girdi, emniyeti aldı. Ben bildiri odasına gittim. Önce insanlar korktu. Onları rahatlatmaya çalıştım. Yani, 'TSK yönetime el koymuştur. Güvende olunuz. Benim de sizler gibi çoluğum çocuğum var. Bu iş bitince ben de gitmek istiyorum' diye..." ifadelerini kullandı.

"Sen okuma, sivil okusun"

TRT binasındayken telefonla "bildiriyi sen okuma, sivil okusun" emri geldiğini aktaran Gençer, bunun ardından TRT spikeri Tijen Karaş'ın çağrıldığını aktardı.

Tijen Karaş'ın 'Darbe Bildirisi'ni Okumadan Hemen Öncesi - onedio.com
Tijen Karaş'ın 'Darbe Bildirisi'ni Okumadan Hemen Öncesi - onedio.com

"Bu sefer oradaki Tijen spiker çağrılmıştı. Heyacanlanmıştı. Sigarasını, suyunu içti, rahatladı. Sonra birkaç kere bildiriyi okudu"

Ve darbe bildirisi Tijen Karaş'a okutuldu

Gençer, ifadesine şu şekilde devam etti: "Bildiri okunurken nizamiyeden çok sayıda ateş sesi geliyordu. Askerin havaya ateş ettiğini düşündüm. Dışarı gittiğimde halk askerin üzerine gidiyordu, silahlarını almaya çalışıyordu. Benim de elimden silahımı almak için çabaladılar. TRT binası ile nizamiye arası 300-400 metreydi. Geri geri buraya kaçarken birkaç el havaya ateş ettim. Sonra baktım halk büyüyor, ben de orada teslim oldum."

TRT'nin darbecilerden geri alınmasının ardından Tijen Karaş, hayatının en zor yayınını yaptığı söylemişti

Tijen Karaş: "Bildiriyi Silah Zoru Altında Okudum, Hayatımın En Zor Yayınıydı" - onedio.com
Tijen Karaş: "Bildiriyi Silah Zoru Altında Okudum, Hayatımın En Zor Yayınıydı" - onedio.com

Gençer, darbe olacağını üç gün önce öğrenmesine rağmen neden ilgili yerlere haber vermeyip beklediğinin sorulması üzerine, "Kime diyeceğimi bilemedim" karşılığını verdi.

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Başlıklar

15 TemmuzDarbeTRTTürk Silahlı Kuvvetleritrt
Görüş Bildir