Darbe Yönetimi, İhvan'ı Yasadışı İlan Etmeyi Planlıyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Darbe Yönetimi, İhvan'ı Yasadışı İlan Etmeyi Planlıyor

Darbe Yönetimi, İhvan'ı Yasadışı İlan Etmeyi Planlıyor

Mısır’da 3 Temmuz’da gerçekleşen askeri müdahaleden sonra ardı ardına katliamlara imza atan geçici yönetim, şiddet eylemleri düzenlediği gerekçesiyle Müslüman Kardeşler’i (İhvan) yasa dışı ilân etmeye hazırlanıyor.

Önceki gün İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada İhvan hareketinin eylemlerinin ‘terör’ kapsamına girdiği öne sürüldü. Dün de dört saat kadar süren bir toplantı yapan Bakanlar Kurulu’nun konuyu tartıştığı belirtildi. Öte yandan, 36 İhvan mensubu, Kahire’de bir hapishaneye sevk esnasında kaçmaya çalışırken öldürüldü. Olayla ilgili yapılan çelişkili açıklamalar, akıllara infaz şüphesini getirdi.

36 tutuklunun öldüğü olayla ilgili resmi açıklamada, mahkûmların sevk esnasında bir güvenlik görevlisini esir alarak kaçmaya çalıştığı, bunun üzerine mahkûmları taşıyan araca göz yaşartıcı gaz bombaları atıldığı ve ölenlerin boğularak öldüğü savunuldu. Ancak resmi basın kuruluşlarında ölümlerle ilgili farklı senaryolara yer verilmesi soru işaretlerini artırdı.

Son açıklanan ölü sayılarıyla birlikte, Çarşamba günü Kahire’deki Adeviyye meydanında darbe karşıtlarına polis tarafından müdahale edilmesinden bu yana gösterilere müdahalelerde hayatını kaybedenlerin sayısı, resmi rakamlarla dahi 900’ü aştı.

Çarşamba ve cuma günü yaşanan olaylardan sonra asker ve polis İhvan liderlerine yönelik tutuklama girişimlerini de arttırdı. Süveyş’te 9 gösterici, kiliselere saldırdıkları iddiasıyla tutuklandı. Luksor’da da 20 İhvan liderinin tutuklandığı bildirildi. Ayrıca, el-Fetih Camii’ne önceki gün yapılan polis baskınında gözaltına alınan TRT muhabiri Metin Turan da henüz serbest bırakılmadı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bakanlar KuruluDarbeMısırPolisTRTTerör
Görüş Bildir