Büyükanıt: 'Jitem'i Duymadım'

 > -

Yaşar Büyükanıt Dolmabahçe'de

Yaşar Büyükanıt Dolmabahçe'de

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı dinliyor. Büyükanıt'a sorulacak sorular arasında 5 yıl önceki Erdoğan ile görüşmesinin de olması bekleniyor.

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt 'ı dinlemeye başladı.

Dolmabahçe Sarayı'nda gerçekleşen toplantıya, ilk olarak Komisyon Başkanı Nimet Baş, ardından da komisyon üyeleri geldi.

Toplantının başında basın mensuplarının kısa süre görüntü almasına izin verilirken, masanın oturma düzeninde, Komisyon Başkanı Nimet Baş'ın, emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın karşısında yer aldığı görüldü.

Komisyon, saat 11.15'te Büyükanıt'ı dinlemeye başladı. Toplantı, basına kapalı devam ediyor.

Erdoğan-Büyükanıt görüşmesi de sorulacak

Komisyon üyesi BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Dolmabahçe Sarayı'na gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Önder, bir gazetecinin, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Yaşar Büyükanıt ile 5 yıl önce Dolmabahçe'de bir görüşmesi olmuştu. Yaşar Büyükanıt, 5 yıl aradan sonra yine Dolmabahçe'ye geliyor. Büyükanıt'a, o görüşmeyi soracak mısınız?'' sorusu üzerine, ''O görüşme sorulur tabii ki. Çünkü ısrarla üzeri örtülen ve açıklama tarihi olarak 'kıyamet günü' gösterilen bir şey. Halktan saklayacak hiç bir şey olmayacağını düşünüyorum. Onun için bu görüşme sorulur. Başka şeyler de sorulur. Yaşar Büyükanıt, bir dönemin sorumluluğunu üstlenmiş'' diye konuştu.

Komisyon üyesi Sırrı Süreyya Önder, o döneme dair neleri merak ettiği yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

Haberin Tamamı İçin:

Büyükanıt'a O 'Sırrı' Soracak

Eski Genelkurmay Başkanı Büyükanıt Darbe Komisyonu karşısına çıktı. Komisyon üyesi Sırrı Süreyya Önder, Büyükanıt'a o sırrı soracağını söyledi

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu'na ifade vermek için Dolmabahçe Sarayı'na gitti. Gazetecilerin beklediği ön kapı yerine arka kapıdan giriş yapan Büyükanıt saat tam 11:00'da komisyonun karşısına çıktı.

Büyükanıt'ın yanında üyelerin fotoğraflarının bulunduğu bir liste, Genelkurmay Emir Subaylığı tarafından hazırlanan bir dosya ile kapağında kendi üniformalı fotoğrafının bulunduğu bir kitapla gelmesi dikkat çekti.

Komisyon'un bilgisine başvurduğu isimlerle ilgili toplantıları muhabirlerin izlemesi serbestken, Büyükanıt'ın katıldığı toplantı tamamen basına kapatıldı.

'KIYAMETE KADAR SAKLI KALACAK'

Haberin Tamamı İçin:

Yaşar Büyükanıt'a 'Büyük Sır' Soruldu

Genelkurmay Eski Başkanı Yaşar Büyükanıt, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonuna ifade veriyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ı dinliyor. Büyükanıt'a 5 yıl önce Erdoğan ile Dolmabahçe'de yaptığı ve "bu benimle mezara gidecek" dediği o görüşme soruldu.

AK Parti Milletvekili Nimet Baş başkanlığındaki komisyon üyeleri görüşmenin yapılacağı Dolmabahçe Sarayı’na geldi. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt da basın mensuplarına gözükmeden saraya giriş yaptı. Komisyon üyelerinin Büyükanıt’la yaptığı görüşme öncesi basın mensuplarının kısa bir görüntü almasına izin verildi.

“BÜYÜKANIT’A, ERDOĞAN’LA YAPTIKLARI GÖRÜŞME DE SORULACAK”

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ı Dolmabahçe Sarayı’nda dinliyor. Komisyonun üyesi BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Büyükanıt’la yapılan görüşme öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

DOLMABAHÇE'Yİ SORACAĞIZ

Bir basın mensubunun “Yaşar Büyükanıt ve Başbakan Erdoğan 5 yıl önce burada görüşmüştü. Büyükanıt’a o görüşmeyi de soracak mısınız?” şeklindeki sorusu üzerine Önder, “O görüşme sorulur tabi. Çünkü ısrarla üzeri örtülen ve açıklama tarihi olarak kıyamet günü gösterilen bir şey. Halktan saklı hiçbir şey olmayacağını düşünüyorum. Onun için o görüşme sorulur, başka şeyler sorulur. Yaşar Büyükanıt, bir dönemin sorumluluğunu üstlenmiş” diye konuştu.

GÜNEŞ HAREKATI SAVAŞ TAZMİNATI İÇİN Mİ YAPILDI?

Önder, “27 Nisan e-muhtırasını soracak mısınız?” sorusuna ise, “Tabii ki” yanıtını verdi. “O döneme dair sizin merak ettiğiniz neler var?” sorusu üzerine ise Önder, “Kandil’e sefer eyleme isterisine kapılmıştı. Gittiler, 3. gün apar topar geri döndüler. Onu soracağım. Çünkü onunla ilgili şöyle bir spekülasyon var; o harekatın gerektiğinden çok daha fazla neredeyse TSK’nın önemli bir general kadrosu o harekata katılmış görünüyor. Bunlar emekliliklerinde savaş tazminatı olarak kendilerine rücu ediyormuş. ‘Bunun aslı var mı, kaç general katıldı, niye bu kadar sefer eyleyelim dediniz, niye 3 günde apar topar döndünüz’ diye soracağız” şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Büyükanıt O Soruya Ne Yanıt Verdi?

Büyükanıt'a Başbakan Erdoğan ile Dolmabahçe'de yaptığı sır görüşme soruldu. Büyükanıt soruya "Dolmabahçe Görüşmeler kayıt altına alınmadı. Devlet sırrı olup olmadığını söyleyemem" diye cevap verdi.
Genelkurmay Eski Başkanı emekli orgeneral Yaşar Büyükanıt, TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonuna ifade vermek için Dolmabahçe Sarayı’na geldi. Sırrı Süreyya Önder, bildirisinin yanı sıra Dolmabahçe’de Başbakan’la yaptığı ve kıyamete kadar saklı kalacağını söylediği görüşmeyi soracağını söyledi.

Genelkurmay Eski Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na ifade vermek için Dolmabahçe Sarayı’na geldi. Gazetecilerin beklediği ön kapı yerine arka kapıdan giriş yapan Büyükanıt, saat 11:00’de komisyonun karşısına çıktı. Büyükanıt’ın yanında üyelerin fotoğraflarının bulunduğu bir liste, Genelkurmay Emir Subaylığı tarafından hazırlanan bir dosya ile kapağında kendi üniformalı fotoğrafının bulunduğu bir kitapla gelmesi dikkat çekti. Komisyonun bilgisine başvurduğu isimlerle ilgili toplantıları muhabirlerin izlemesi serbestken, Büyükanıt’ın katıldığı toplantı tamamen basına kapatıldı. Dolmabahçe Sarayı’na ilk olarak Komisyon Başkanı Nimet Baş gelirken, BDP’li üye Sırrı Süreyya Önder tek başına yürüyerek geldi. İçeri girişte gazetecilere açıklama yapan Önder, 27 Nisan bildirisinin yanı sıra Dolmabahçe’de Başbakan’la yaptığı ve kıyamete kadar saklı kalacağı söyleyen görüşmeyi Büyükanıt’a soracağını söyledi. Önder ayrıca Kandil’e yapılan ve apar topar geri dönülen 3 farklı askeri operasyonun neden yapıldığını, bu operasyonlardan kaç emekli generalın savaş tazminat...

Haberin Tamamı İçin:

Büyükanıt Başbakan'ı Şahit Gösterdi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Büyükanıt'tan 'e-muhtıra' Açıklaması

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile görüşmesi sona erdi. Büyükanıt 27 Nisan bildirisiyle ilgili "Bu bir e-muhtıra değil. Bu laiklik hassasiyetini ortaya koyan bir metin." dedi. Büyükanıt, Başbakan Erdoğan'ın '27 Nisan muhtıra değildir' sözlerine katıldığını, cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale olduğunu düşünmediğini söyledi.

Genelkurmay Eski Başkanı emekli orgeneral Yaşar Büyükanıt, TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonuna ifade vermek için Dolmabahçe Sarayı'na geldi. Gazetecilerin beklediği ön kapı yerine arka kapıdan giriş yapan Büyükanıt, saat tam 11:00'de Komisyon'un karşısına çıktı.

Toplantının başında basın mensuplarının kısa süre görüntü almasına izin verilirken, masanın oturma düzeninde, Komisyon Başkanı Nimet Baş'ın, emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın karşısında yer aldığı görüldü.

Erdoğan 27 Nisan'la ilgili olarak şunları söylemişti;

27 Nisan'ı ben bir muhtıra olarak değerlendirmeyi düşünmüyorum. O kadar güçlü bulmuyorum. Çünkü onun hiçbir fiili yanı yok, yaptırımı yok. Sadece bir açıklama yapmışlardır bir bildiri okumuşlardır ama ertesi gün hükümet gerekli olan değerlendirmeyi yapmış asıl muhtırasını hükümet vermiştir.

Dolmabahçe Sarayı'nda saat 11.45'te başlayan ve basına kapalı gerçekleşen toplantı 2 saat 45 dakika sürdü.

Büyükanıt, görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapmadan Dolmabahçe Sarayı'ndan ayrıldı.

MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya, Büyükanıt'ın komisyonda dinlenmesine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kaya, ''27 Nisan e-muhtırasıyla'' ilgili dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ı dinlediklerini belirterek, Büyükanıt'ın sorular üzerine, onun bir muhtıra olmadığını ve bunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamayla da teyit edildiğini söylediğini kaydetti.

Büyükanıt'ın muhtırayla ilgili Ankara 5. İdare Mahkemesi'ne açılan bir davada da görevsizlik kararı verildiğini ifade ettiğini belirten Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunun bir muhtıra olmadığını, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin laiklik hassasiyetini yansıtan bir bildiri olduğunu, hatta sorular üzerine de Cumhurbaşkanı seçimiyle de ilgili olmadığını söyledi. Bir diğer önemli soru da kendisine yöneltilen, Dolmabahçe'de sayın Başbakan'la 4 Mayıs'ta yapmış olduğu görüşmenin içeriğiyle ilgili. Rutin bir görüşme olduğunu ve bu konuyla da ilgili herhangi bir açıklama yapamayacağını söylemiştir.''

-Başbakan Erdoğan'ın komisyona çağrılması-

Bir gazetecinin, ''Görüşmede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da konuşuldu, çağrılacak mı, çağrılmayacak mı diye? Komisyondaki hava nedir?'' sorusuna Kaya, şu yanıtı verdi:

''Komisyonda bir arkadaşa sayın Büyükanıt'ın bu soruları üzerine, bu meselenin tam manasıyla açığa çıkabilmesi için sayın Başbakanı da dinlememiz gerekir diye sormam üzerine muhtemelen pazartesi ya da salı günü olabilir, ihtimal dahilinde diye bir husus geçti. Eğer gerçekleşirse önümüzdeki pazartesi ya da salı günü böyle bir görüşme olabilir.''

''Görüşme tatmin edici geçti mi?'' sorusuna Kaya, ''Hayır'' yanıtını vererek, şunları söyledi:

''Hem Büyükanıt'a yöneltilen sorularda ısrarla bunun bir bildiri olduğunu, hatta Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik bir herhangi bir girişimin olmadığını, hatta kendilerine siz bu bildiriyle umduğunuz sonuçları aldınız mı diye sorduğumuzda yine bunun bir bildiriyle hallolmayacağını ifade etti. Dolayısıyla tatmin edici cevaplar aldığımı söyleyemem.''

''Büyükanıt'ta bir pişmanlık var mı o bildiriden dolayı?'' yönündeki soruya Kaya, ''Hayır. Bunun zaten laik hassasiyetini yansıtan bir bildiri olduğunu söylüyor'' yanıtını verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Gidişattan Memnun Değildim, 27 Nisan Bildirisini Tek Başıma Yazdım

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun sorularını yanıtladı

27 Nisan muhtırasını kaleme alan dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker’in, TSK içinde JİTEM yasa dışı örgütlenmelerle ilgili sorusuna, “ Ordu içinde bizden habersiz böyle örgütlenmeler olmaz. Ben, böyle bir şey duymadım. JİTEM’i duymadım. Böyle şey yok” yanıtını verdi. Büyükanıt, 27 Nisan bildirisinden sonra Başbakan’ın kendisine ulaşamamasını da “Başbakan aradığında uyuyordum” diye açıkladı.

Darbeleri Araştırma Komisyonu’na, Başbakan Tayyip Erdoğan’la baş başa görüşmesinin üzerinden 5 yıl sonra aynı yerde bilgi veren eski Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, 27 Nisan e-bildirisinin ayrıntılarını anlattı.

Büyükanıt, 27 Nisan’ın muhtıra olmadığını, TSK’nin hassasiyetlerini dile getiren bildiri olduğunu söyledi.

“Başbakan’ın telefonuna çıkmamam söz konusu olamaz. Uyuduktan sonra aramış. Sabah İstanbul’a gitmek üzere karayolu ile yola çıktım. Bolu’da haberim oldu aradığından . İstanbul’a ulaşır ulaşmaz da aradım” diye açıklık getirdi. Başbakan Erdoğan’ın “Benimle mezara gidecek” dediği Dolmabahçe görüşmesinin kendisi açısından sır olmadığını vurguladı ve “Benim için sır da diyemem sır değildir de diyemem” dedi. Büyükanıt, 27 Nisan bildirisinin muhtıra olmadığını, tek başına kaleme aldığını, kuvvet komutanlarını bile haberdar etmediğini söyledi.

1 milyonluk zırhlı araç verilmesi konusunda, diğer genelkurmay başkanlarına da verildiğini belirterek karşılık verdi.

Büyükanıt Şemdin Sakık’ın tanık olarak dinlenmesini doğru bulmadığını söyledi.

Soru: Başbakanla Dolmabahçe görüşmesi. Mezara kadar gidecek sırlarınız nedir?

“Ben başbakanlarla özel görüşmeler yapardım. Not tutulmazdı. Ecevit ve Mesut Yılmaz’ın güvenlik danışmanıydım, bu tür görüşmeler yapardık. Erdoğan’ın talebi üzerine görüştük. Görüşmede de not tutulmadı. Baş başa görüştük, üçüncü bir kişi yoktu. Genel, bildirideki şeyleri konuştuk. Görüş alış verişinde bulunduk. Görüşme sırdır da diyemem sır değildir de diyemem. (‘Önünüze özel dosya kondu mu?’ sorusu üzerine) Yok öyle bir şey olmadı.’Mezara kadar gider’ sözünü ben söylemedim. Karşı taraf açıklarsa ortaya çıkar.”

“27 Nisan bildirisi TSK’nin laiklik hassasiyetinin yer aldığı bir metindi. Muhtıra değildi. Gidişattan memnun değildim. Tek başıma yazdım. Kuvvet komutanlarını bile haberdar etmedim. Siteye bildiri konunca Başbakanın aradığı karargahtan bildirildi”

Soru: Ama sizin açıklamanızdan iki gün sonra Anayasa Mahkemesi 367 kararını verdi?

“Tamamen tesadüftü. Benim Cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkileme gibi bir amacım yoktur. Meclis tabii ki istediğini seçecektir. Meclis’in yetkisine karışamayız.”

Soru: O zaman niye Sözde değil, özde derken neyi kast ettiniz?

“Ben hassasiyetlerimi dile getirdim. “

“Böyle bir amacım olamaz. Tek amacım hassasiyetleri diye getirmek”

Soru: Başbakan’ın telefonlarına çıkmamışsınız, niye çıkmadınız?

“Böyle bir şey söz konusu olamaz. Ben gece uyuduktan sonra aramış. Sabah da İstanbul’a gitmek üzere karayolu ile yola çıktım. Bolu’da haberim oldu aradığından İstanbul’a gider gitmez de arayıp konuştum. “

Soru: 1 milyonluk araç verildi

“Sadece bana değil. Öbür genelkurmay başkanlarına da verildi. Gümrüksüz geldiği için uygun fiyattan alındı. Bana Milli Savunma Bakanlığı verdi. “

Soru: Darbe planlarından haberimiz oldu mu?

“Beni buraya 27 Nisan için çağırdınız. Elbette dediğiniz konuyu tasvip etmem mümkün değil. Türkiye artık değişmiştir, şartlar değişmiştir. Önemli olan ülkedir. Benim üstüm, altım olan askerlerin yargılanıyor olması insani açıdan üzüyor ama hukuki açıdan ne olduğunu bilemem. Hepsi benim arkadaşımdır. Orada olmalarına üzülüyorum. Hepsi TSK’ya hizmet etmiş kişilerdir. Gündüz genelkurmay başkanı gece teröristlik mi yapar bunlar. Ama hukuka intikal etmiş konulardır. Daha fazla bir şey söylemeye gerek yok.”

Şemdin Sakık terörist bir katildir. Muhatap almam. Kalkıp tanık olarak dinlenmesini doğru bulmuyorum. Benimle ilgili sözlerine cevap yazdım ama önemsememek için geri bıraktım.

T24

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiDarbeGenelkurmay BaşkanıİstanbulMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanSavaşŞemdin SakıkTürk Silahlı KuvvetleriTürkiye Büyük Millet Meclisişeker
Görüş Bildir