Çiller: Çok Önemli Şeyler Anlatacağım

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Darbe Komisyonu Başbakanları Dinleyecek

Darbe Komisyonu Başbakanları Dinleyecek

Darbe Komisyonu'nun eski Başbakanlardan Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz'a davet yaptığını ancak henüz bir geri dönüş olmadığı bildirildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu üyeleri, eski Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Kızıltaş'ı dinledi. Nimet Baş'ın başkanlığında gerçekleşen toplantı sonrası gazetecilere açıklama yapan komisyon sözcüsü İdris Şahin, Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz'a da davetlerini ilettiklerini, henüz geri dönüş yapılmadığını belirtti.

Dolmabahçe Sarayı'nda gerçekleşen toplantı 2 saat sürdü. Ekrem Kızıltaş'ı dinleyen üyeler, daha sonra öğle yemeğine geçti. Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu sözcüsü AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin şunları söyledi: "28 Şubat döneminin Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Kızıltaş'ı dinledik. İki saat süren bir açıklama oldu. Kendisi o dönemde gazetecilik mesleği açısından yaşadıklarını ve bir kısım şeyleri ifade etti. Biz de Ekrem Kızıltaş'a o dönem bir nevi Milli Görüş'ün sembolü gibi olması sebebiyle kendilerin Silahlı Kuvvetler tarafından ve başka sivil toplum örgütleri tarafından herhangi bir baskının yapılıp yapılmadığını sorduk. Kendisi o dönem itibarıyla zaten Genelkurmay'daki hiçbir toplantıya kendilerinin çağrılmadığını, kendilerine bu şekilde bir telkinin olmadığını ifade etti. Bir kısım reklam veren firmaların o dönem itibarıyla parasını ödediği halde reklamlarının yayınlanmamasını rica ettiğini ifade etti. Bunun dışında Erbakan hocayla yakın olması sebebiyle bu süreçle alakalı bir telkinlerinin olup olmadığını farklı bir duruş sergileyip sergileyemeyeceğini sorduğumuzda kendisi Erbakan hocanın bir müdahalesinin olmadığını ifade etti."

Haberin Tamamı İçin:

Çiller: Çok Önemli Şeyler Anlatacağım

Çiller: Çok Önemli Şeyler Anlatacağım

Hürriyet Gazetesi'nden Nuray Babacan'ın haberine göre, Tansu Çiller, kendisini arayarak komisyona davet eden başkan Nimet Baş’a, “Bugüne kadar hiç konuşmadım. İlk kez konuşacağım ve çok önemli şeyler anlatacağım. Elimde bu konuda çok güçlü bir arşivim var” dedi.

Üç alt komisyonun çalışmalarıyla darbe ve muhtıraların araştırılması sürerken, Komisyon Başkanı Ak Parti Milletvekili Nimet Baş, dinlemeye karar verdikleri Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay başkanlarını bizzat arayarak komisyona davet etti.

Baş, bu çerçevede Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz’ı da arayarak, kendilerini dinlemek istediklerini söyledi. Baş, halen yurtdışında olan Çiller’e, “Bugüne kadar hiç konuşmadınız. Siz 28 Şubat sürecinin hem mağdurusunuz, hem yakın tanığısınız. Bu meselenin aydınlatılmasında katkınızın büyük olacağını düşünüyorum. Bu sürece yakından tanıklık etmiş kişiler konuşmazsa konu aydınlatılmaz. Hepimizin buna destek olması lazım” dedi.

Çiller ise şunları söyledi: 'Özel arşivimle geleceğim' “Ben bu konuda üzerime düşeni yapacağım. Hiç merak etmeyin. Şu anda yurtdışındayım, isterseniz hemen dönebilirim. Ama herkesi dinledikten sonra beni dinlerseniz daha faydalı olacağını düşünüyorum. Bugüne kadar 28 Şubat süreci hakkında hiç konuşmadım. İlk kez konuşacağım ve çok önemli şeyler anlatacağım. Elimde bu konuda çok güçlü bir arşivim var. O nedenle siz diğerlerini dinleyin, ben ona göre konuşayım. Çünkü onların söyleyeceği herşeye verilecek bir cevabım var. Darbe komisyonunun kurulmasını çok önemsiyorum. Tarihe ışık tutacak bir çalışma yapacağınıza inanıyorum. Bu komisyona sizin başkan olmanızdan da çok memnun oldum.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanDarbeTansu ÇillerTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir