Danıştay'a İnce Mit Ayarı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Danıştay'a İnce Mit Ayarı

Danıştay'a İnce Mit Ayarı

KCK soruşturması kapsamında aralarında MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da bulunduğu 5 MİT görevlisi savcılık tarafından şüpheli sıfatı ile ifadeye çağırılmış ve haklarında yakalama kararı çıkartılmıştı. Basına ‘Fidan Yasası’ olarak yansıyan ve 17 Şubat günü yürürlüğe giren yasal değişiklik sonrası, MİT mensupları hakkındaki soruşturma, Başbakan iznine bağlandı ve haklarındaki yakalama kararı kaldırıldı. Cumhuriyet Savcısı Sadettin Sarıkaya ise soruşturmadan uzaklaştırıldı. 08 Mart 2012 tarihinde KCK soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile birlikte 5 MİT yöneticisinin ifadesini almak için bu defa Başbakanlık'tan izin istedi.
“MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve dört MİT mensubunun soruşturulması için Başbakan’dan izin talebinde bulunulması ilginç bir durumu da ortaya çıkardı. Başbakan Erdoğan, soruşturma izni vermezse, savcılar Danıştay’a başvurabilecek. Danıştay’dan izin çıkarsa da bu kez MİT mensuplarının sanık olma ve tutuklanma ihtimali bile gündeme gelecek”ti. (10.03.2012 – Mitçileri Bekleyen Tehlike/ Vatan). Bazılarınızın hatırlayacağı üzere CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce konu ile ilgili olarak "Başbakanın izin vermeyeceği kesin. Ama savcının da Danıştay’a gitme hakkı var. Eğer savcı diretirse Türkiye'de kendisine yer beğensin” şeklinde açıklama yapmıştı.
Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk'ün bugün köşesine taşıdığı iddiaya göre, hükümetin MİT Yasası’nın 26. maddesinde değişiklik yaptığı tarihte Danıştay Başkanlar Kurulu’nda da, önemli bir düzenleme yapıldı ve “Danıştay’da iş yükünün azaltılması amacıyla” 32 üyenin görev yeri değiştirildi. Bu düzenlemeye göre, soruşturulmak istenen MİT'çilerle ilgili son kararı verecek olan Danıştay Dairesi’nin 3 üyesi değiştirildi. Yeni atanan üyelerden birinin, Başbakan'ın teyzesinin oğlu olduğu ortaya çıktı. Eğer, Başbakan MİT yöneticileri hakkında soruşturma izni vermezse, Cumhuriyet Savcısı bunun kaldırılması için Danıştay’a başvurabilecek. Ancak dosya Başbakan’ın teyzesinin oğlu olan İbrah...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanCumhuriyet Halk PartisiDanıştayİstanbulMuharrem İnce
Görüş Bildir